UPRAVENO: Sojuz TMA-14M dorazil k ISS

Kosmická loď Sojuz TMA-14M vyrazí dnes ve 22:24 našeho času na cestu k Mezinárodní vesmírné stanici. Na našem portále jsme si posádku již představili, takže čtenáři dobře vědí, že společně s Alexandrem Samokuťajevem a Barry Wilmorem bude na Mezinárodní vesmírnou stanici cestovat také Jelena Serovová – po letech nová ruská kosmonautka. V našem dnešním krátkém článku Vám umožníme opětovně zhlédnout start rakety Sojuz z kosmodromu Bajkonur.

UPRAVENO 26.9.2014 9:41

Sojuz TMA-14M přilétá k ISS - dobře je vidět jeden nerozvinutý panel

Sojuz TMA-14M přilétá k ISS – dobře je vidět jeden nerozvinutý panel
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Sojuz TMA-14M se 26. září ve 4:11 SELČ připojil ke staničnímu modulu Poisk. Hermetické kryty mezi lodí a ISS se otevřely krátce po sedmé hodině ráno a posádky se mohly setkat.
Ovšem aktuální start se neobešel bez malého problému- Sojuzu se nevyklopil levý solární panel, všechny operace proto zajišťoval pravý solární panel s využitím a zásob energie v bateriích.

Několik minut po připojení Sojuzu ke stanici se neposlušný solární panel rozevřel. Alexandr Samokuťajev ohlásil pozemnímu středisku: „Je plně rozvinutý a tak krásný, jak jen může být!“ Řídicí středisko odpovědělo: „Teď je váš stroj konečně probuzený!“ Příčina stávky neposlušného panelu zatím není známa.

Zdroje obrázků:
http://www.spaceflight101.com/uploads/6/4/0/6/6406961/9487486_orig.jpg
http://spaceflightnow.com/station/exp41/140925docking/25array_400251.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

2 komentářů ke článku “UPRAVENO: Sojuz TMA-14M dorazil k ISS”

  1. Ariana napsal:

    To je prima, že Jelena Serovová opravdu vzlétla do vesmíru s lodí Sojuz TMA-14M a určitě si to tam v beztíži užívá. 🙂 Mimochodem je to sympatická dáma a určitě i dobrá odbornice.

    Je škoda, že Rusové zatím využili jen tak málo žen pro kosmické lety, přitom se jich připravovala hodně a určitě dobrých.
    Američané se toho taky dlouho báli, ale po Sally Ride přišla smršť amerických kosmonautek a dnes už se jich ani nedopočítám. 🙂

    Můj největší obdiv má Světlana Savická, kosmonautka tělem i duší a schopná ženská. Kdyby se tu objevil podrobný článek o ní, vůbec bych se nezlobila. 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.