Dawn bude mít zpoždění

úvodní obrázek

Americká sonda Dawn zkoumající dvě největší tělesa pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem bude na svém příletu k trpasličí planetce Ceres opožděna. Dawn odstartovala ze Země v roce 2007 a zamířila si to k planetce Vesta. Tu podrobně zkoumala z její oběžné dráhy od července 2011 do září 2012, kdy se vydala na druhé putování, jehož cílem je trpasličí planetka Ceres s průměrem 975 km. Tam měla sonda dorazit v březnu příštího roku. NASA ale oznámila, že se Dawn přibližně o jeden měsíc opozdí. Proč?

Dawn využívá iontového pohonu, který generuje tah pomocí elektrické energie a xenonu. Iontové motory jsou oproti klasickým chemickým raketovým motorům velmi úsporné, avšak mají velmi malý tah. Proto je nutné, aby iontový motor pracoval i několik týdnů či měsíců v kuse. 11. září však tři iontové motory sondy nečekaně přestaly pracovat. Stalo se tak, protože se Dawn přepnula do úsporného režimu. V úsporném režimu pracují jen ty nejdůležitější systémy sondy, které zajišťují její přežití v mrazivém kosmickém vakuu.

Dawn na cestě k tprasličí planetce Ceres.

Dawn na cestě k tprasličí planetce Ceres.
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Sonda se do úsporného režimu přepnula sama poté, co byla elektrická součástka jednoho iontového motoru zasáhnuta vysokoenergetickou částicí pocházející s největší pravděpodobností ze Slunce. Díky tomuto kroku ochránila své citlivé přístroje. Přestávka v práci iontového motoru však znamená, že Dawn nabrala mírné zpoždění. Podle prohlášení NASA však toto zpoždění nebude mít na misi žádný nepříznivý vliv. Pozemní týmy v NASA Jet Propulsion Laboratory obnovily činnost sondy 15. září a pokračovaly v zážehu pomocí jiného motoru. Oprava zasáhnuté součástky by se měla uskutečnit do konce roku.

Podobnou situací si už Dawn prošla před třemi lety na své cestě k Vestě. Nejde tedy o nic vážného. Řídící středisko zvolilo stejné postupy jako posledně, aby co nejdříve obnovilo činnost sondy.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://www.jpl.nasa.gov/
http://www.nasa.gov/

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

2 komentářů ke článku “Dawn bude mít zpoždění”

  1. Miloslav napsal:

    > Oprava zasáhnuté součástky by se měla uskutečnit do konce roku.
    Zajímalo by mne jak taková oprava probíhá, dokážu si představit, že mohou danou sekci vypnout-zapnout či úplně vyřadit a použít jiný okruh nebo pokud se jedná o paměť, tak ji třeba zformátovat, ale co dál?

    Docela bych na toto téma uvítal podrobnější článek. Každou chvíli slyšíme, že družice přestala reagovat, ale později se ji podařilo oživit apod.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.