Dawn bude mít zpoždění

úvodní obrázek

Americká sonda Dawn zkoumající dvě největší tělesa pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem bude na svém příletu k trpasličí planetce Ceres opožděna. Dawn odstartovala ze Země v roce 2007 a zamířila si to k planetce Vesta. Tu podrobně zkoumala z její oběžné dráhy od července 2011 do září 2012, kdy se vydala na druhé putování, jehož cílem je trpasličí planetka Ceres s průměrem 975 km. Tam měla sonda dorazit v březnu příštího roku. NASA ale oznámila, že se Dawn přibližně o jeden měsíc opozdí. Proč?

Dawn využívá iontového pohonu, který generuje tah pomocí elektrické energie a xenonu. Iontové motory jsou oproti klasickým chemickým raketovým motorům velmi úsporné, avšak mají velmi malý tah. Proto je nutné, aby iontový motor pracoval i několik týdnů či měsíců v kuse. 11. září však tři iontové motory sondy nečekaně přestaly pracovat. Stalo se tak, protože se Dawn přepnula do úsporného režimu. V úsporném režimu pracují jen ty nejdůležitější systémy sondy, které zajišťují její přežití v mrazivém kosmickém vakuu.

Dawn na cestě k tprasličí planetce Ceres.

Dawn na cestě k tprasličí planetce Ceres.
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Sonda se do úsporného režimu přepnula sama poté, co byla elektrická součástka jednoho iontového motoru zasáhnuta vysokoenergetickou částicí pocházející s největší pravděpodobností ze Slunce. Díky tomuto kroku ochránila své citlivé přístroje. Přestávka v práci iontového motoru však znamená, že Dawn nabrala mírné zpoždění. Podle prohlášení NASA však toto zpoždění nebude mít na misi žádný nepříznivý vliv. Pozemní týmy v NASA Jet Propulsion Laboratory obnovily činnost sondy 15. září a pokračovaly v zážehu pomocí jiného motoru. Oprava zasáhnuté součástky by se měla uskutečnit do konce roku.

Podobnou situací si už Dawn prošla před třemi lety na své cestě k Vestě. Nejde tedy o nic vážného. Řídící středisko zvolilo stejné postupy jako posledně, aby co nejdříve obnovilo činnost sondy.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://www.jpl.nasa.gov/
http://www.nasa.gov/

Dawn bude mít zpoždění, 2.4 out of 5 based on 21 ratings
Pin It
(Visited 982 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.4/5 (21 votes cast)
(Visited 982 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


2 komentáře ke článku “Dawn bude mít zpoždění”

 1. Miloslav napsal:

  > Oprava zasáhnuté součástky by se měla uskutečnit do konce roku.
  Zajímalo by mne jak taková oprava probíhá, dokážu si představit, že mohou danou sekci vypnout-zapnout či úplně vyřadit a použít jiný okruh nebo pokud se jedná o paměť, tak ji třeba zformátovat, ale co dál?

  Docela bych na toto téma uvítal podrobnější článek. Každou chvíli slyšíme, že družice přestala reagovat, ale později se ji podařilo oživit apod.

  • Michael Voplatka napsal:

   Rád bych k tomuto uvedl více, ale NASA o tom nic podrobnějšího nenapsala. Zřejmě zůstane daná součástka nějakou dobu vypnutá a možná projde nějakými testy a měřeními, aby se zjistilo, zda je v pořádku. Poté dojde k jejímu zapnutí a uvedení do provozu.

Zanechte komentář