sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Jak nepřijít o žádný přelet ISS?

Asi každý, kdo někdy večer nebo ráno zvedl hlavu k obloze, aby kromě krásy hvězd a dalších nebeských objektů pozoroval i přelet Mezinárodní vesmírné stanice, mi jistě potvrdí, že se jedná o silný zážitek. Člověk vidí na vlastní oči největší lidmi vyrobený objekt ve vesmíru – byť na vzdálenost několika set kilometrů. V dnešní době internetu a počítačů není problém vypočítat s několikadenním předstihem, kdy bude ISS pozorovatelná právě z našeho stanoviště. Ostatně i na našem portálu máte možnost si tyto informace snadno vyhledat. Jenže když je člověk v přírodě, tak se tyto údaje nehledají snadno. Přesto je tu jedno pohodlné řešení.

Před pár lety se mezi lidmi začaly šířit chytré telefony a ruku v ruce s nimi šly i různé aplikace, které si uživatelé mohli do svých přístrojů stáhnout. Nás dnes bude zajímat aplikace ISS Detector, která je určená pro majitele mobilních přístrojů s operačním systémem Android. Aplikace sama pozná, kde se nacházíte a jaké je Vaše časové pásmo. Díky tomu upraví zobrazované údaje. Dalšími výhodami jsou lokalizace do češtiny, odpočet času k nejbližšímu přeletu, upozornění 5 minut před přeletem a navíc i chytrý systém, který Vás navede, kam se máte dívat.

V základní verzi Vám program ukáže termíny přeletů Mezinárodní vesmírné stanice a záblesky telekomunikačních družic Iridium. K dispozici je i rozšířená verze „Pro“, ve které jsou třeba i přelety miniraketoplánu X-37, stanice Tiangong, nebo Hubbleova kosmického teleskopu, což obyvatelé ČR moc nevyužijí. Potěší naopak přelety radioamatérských družic, nebo vyhledávání komet na obloze. Tyto služby navíc si můžete koupit buďto jako jednotlivé, samostatné balíčky, nebo jako kompletní balík se všemi službami.

Cena základní verze: Zdarma
Cena rozšíření: 35 – 70 Kč
Ke stažení: základní / rozšířená verze

Zdroje obrázků:
http://d1jqu7g1y74ds1.cloudfront.net/wp-content/uploads/2012/02/Mark-Humpage.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Radoslav Packa
Radoslav Packa
10 let před

Je potrebné neustále pripojenie na internet, alebo ako často treba obnovovať údaje?

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Radoslav Packa

Neustálé připojení není potřeba. Stačí se připojit jen občas a program si stáhne aktuální informace. Samozřejmě čím častěji se budou informace aktualizovat, tím budou přesnější – například kvůli případným úhybným manévrům stanice. Ale myslím, že připojení jednou za pár dní bohatě stačí.

Julius
10 let před

Mne pripada jeste pusobivejsi Iridium Flares. Tj.okamzik, kdy se slunecni svetlo odrazi od slunecniho panelu na GPS druzici. Je na to nekolik programu a web stranek, kde zjistite, kdy se mate podivat na oblohu a presne na ktere misto se mate podivat. A opravdu se v tom okamziku dosti silne na tom miste zableskne.

slappy
10 let před
Odpověď  Julius

Sluneční světlo se neodráží od solárních panelů GPS družic, ale od antén družic telekomunikační sítě Iridium na mnohem nižší dráze (GPS kolem 20 000 km, Iridium kolem 800 km). Podle posledního odstavce článku tato aplikace ukazuje právě i záblesky Iridium.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.