sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Dawn bude mít zpoždění

úvodní obrázek

Americká sonda Dawn zkoumající dvě největší tělesa pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem bude na svém příletu k trpasličí planetce Ceres opožděna. Dawn odstartovala ze Země v roce 2007 a zamířila si to k planetce Vesta. Tu podrobně zkoumala z její oběžné dráhy od července 2011 do září 2012, kdy se vydala na druhé putování, jehož cílem je trpasličí planetka Ceres s průměrem 975 km. Tam měla sonda dorazit v březnu příštího roku. NASA ale oznámila, že se Dawn přibližně o jeden měsíc opozdí. Proč?

Dawn využívá iontového pohonu, který generuje tah pomocí elektrické energie a xenonu. Iontové motory jsou oproti klasickým chemickým raketovým motorům velmi úsporné, avšak mají velmi malý tah. Proto je nutné, aby iontový motor pracoval i několik týdnů či měsíců v kuse. 11. září však tři iontové motory sondy nečekaně přestaly pracovat. Stalo se tak, protože se Dawn přepnula do úsporného režimu. V úsporném režimu pracují jen ty nejdůležitější systémy sondy, které zajišťují její přežití v mrazivém kosmickém vakuu.

Dawn na cestě k tprasličí planetce Ceres.
Dawn na cestě k tprasličí planetce Ceres.
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Sonda se do úsporného režimu přepnula sama poté, co byla elektrická součástka jednoho iontového motoru zasáhnuta vysokoenergetickou částicí pocházející s největší pravděpodobností ze Slunce. Díky tomuto kroku ochránila své citlivé přístroje. Přestávka v práci iontového motoru však znamená, že Dawn nabrala mírné zpoždění. Podle prohlášení NASA však toto zpoždění nebude mít na misi žádný nepříznivý vliv. Pozemní týmy v NASA Jet Propulsion Laboratory obnovily činnost sondy 15. září a pokračovaly v zážehu pomocí jiného motoru. Oprava zasáhnuté součástky by se měla uskutečnit do konce roku.

Podobnou situací si už Dawn prošla před třemi lety na své cestě k Vestě. Nejde tedy o nic vážného. Řídící středisko zvolilo stejné postupy jako posledně, aby co nejdříve obnovilo činnost sondy.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://www.jpl.nasa.gov/
http://www.nasa.gov/

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Miloslav
Miloslav
10 let před

> Oprava zasáhnuté součástky by se měla uskutečnit do konce roku.
Zajímalo by mne jak taková oprava probíhá, dokážu si představit, že mohou danou sekci vypnout-zapnout či úplně vyřadit a použít jiný okruh nebo pokud se jedná o paměť, tak ji třeba zformátovat, ale co dál?

Docela bych na toto téma uvítal podrobnější článek. Každou chvíli slyšíme, že družice přestala reagovat, ale později se ji podařilo oživit apod.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.