Kosmotýdeník 94. díl (30.6. – 6.7.2014)

Pokud jste se dnes, tedy v neděli, těšili na tradiční zhodnocení uplynulého týdne z hlediska kosmonautiky, tedy seriál Kosmotýdeník, dočkali jste se již jeho 94. pokračování. Stejně jako obvykle jsme pro Vás připravili tři hlavní témata – srážku ISS s kosmickým smetím, pokroky v přípravě evropského zařízení IXV a na závěr navštívíme jihočínský ostrov Hainan, kde pokračuje stavba nového kosmodromu Wenčang. Na konci článku opět najdete tři menší zprávy, které sice nevydají na delší povídání, ale určitě by byla škoda je vynechat.

Detail poškozeného radiátoru

Detail poškozeného radiátoru
Zdroj: http://www.nasaspaceflight.com/

ISS znovu pocítila kosmické smetí

Že je kosmické smetí vážným problémem, víme už dávno. Situace z uplynulých dní nám to jen připomněla. Radiátorový panel P4 se stal terčem zatím neidentifikovaného projektilu, který v něm vytvořil trhlinu dlouhou cca. 30 cm. Jde tak o největší kolizi, kterou stanice zatím zažila. Existuje i možnost, že původcem nehody nebyl kosmický odpad, ale mikrometeorit – další vyšetřování by mělo odpovědět nejen na tuto nejasnost, ale i na další otázky.

Důležité je především rozhodnutí, jak se se k nastalé situaci postavit. Momentálně se zdá, že ačkoliv je trhlina dlouhá více než čtvrt metru, tak že z radiátoru neuniká žádné chladící médium. Stanice by tak měla štěstí v neštěstí. Pozemní týmy budou v dalších dnech důkladně monitorovat chování celého systému. Pokud se ukáže, že radiátor funguje beze změny, zřejmě nebude potřeba přistupovat k žádným opravám. Přece jen výstup do volného kosmu není úplně bezpečný a používá se pouze v důležitých momentech.

IXV se připravuje na let
Ještě před pár dny – 20. června pobýval letový exemplář zařízení IXV ve výrobní hale společnosti Thales Alenia Space v italském Turíně. V minulém týdnu ale zásilka dorazila do evropského technického centra, tedy do nizozemském ESTECu. IXV zde podstoupí finální sérii příprav, aby mohl na konci roku odstartovat na raektě Vega na suborbitální let. Celou misi jsme podrobně rozebrali v tomto článku.

Níže přiložené snímky pochází jak ze závodu Thales Alenia Space, tak i z ESTECu. Na fotkách je krásně vidět složitost celého zařízení. Ačkoliv se jedná pouze o jednorázovou misi, která je pouze testovací, bude IXV prošpikovaný mnoha kilometry kabelů.

Ještě nezakapotované IXV letos v únoru

Ještě nezakapotované IXV letos v únoru
Zdroj: http://www.esa.int/

Fotka z dvacátého června - poslední kontrola systémů před odesláním do ESTECu

Fotka z dvacátého června – poslední kontrola systémů před odesláním do ESTECu
Zdroj: http://www.esa.int/

Cenná zásilka dorazila do ESTECu

Cenná zásilka dorazila do ESTECu
Zdroj: http://www.esa.int/

Před bílo-modrou montážní halou vidíme mobilní odpalovací rampu pro nosič Čchang-čeng 7

Před bílo-modrou montážní halou vidíme mobilní odpalovací rampu pro nosič Čchang-čeng 7
Zdroj: https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net

Číňané pomalu dokončují nový kosmodrom
Pro Říši Středu bude nový kosmodrom Wenčang na ostrově Hainan velkou změnou – oproti stávajícím odpalovacím rampám totiž leží blíže k rovníku a nosiče proto dopraví na oběžnou dráhu těžší náklady. Čína se svými pokroky příliš často nechlubí. O to příjemnějším překvapením je facebooková stránka China Space, kde se celkem pravidelně objevují jinde nedostupné informace.

Před pár dny jsme se například dozvěděli o pokroku na stavbě kosmodromu Wenčang. Z uveřejněných fotografií je zřejmé, že montážní hala je téměř dokončená – včetně velkorozměrových dveří. Ještě zajímavější je ale objekt, který se nachází v popředí snímku. Jedná se o mobilní odpalovací plošinu, ze které má startovat nová čínská raketa Čchang-čeng 7. O tomto stroji se ví jen velmi málo a zůstává v informačním stínu za připravovaným nosičem Čchang-čeng 5, který má k realizaci přece jen blíže. Nicméně hotová odpalovací rampa pro „sedmičku“ by mohla naznačovat, že první start možná není zase až tak daleko. Novým čínským raketám jsme se věnovali ve druhém díle našeho seriálu Velké plány Říše Středu.

Kosmické mini-zprávy:

Snímek jádra komety z 28. června.

Snímek jádra komety z 28. června.
Zdroj: https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net

Evropská sonda Rosetta se blíží ke kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko a začíná ji vědecky zkoumat. Palubní přístroje již změřily, že se z komety každou sekundu odpaří cca. 300 ml vody. Není to mnoho a množství navíc průběžně kolísá. Na snímcích z kamer se už konečně začíná objevovat základní tvar jádra, které už není tvořené jen jedním pixelem.

NASA vypustila na nízkou oběžnou dráhu satelit OCO-2, který bude monitorovat koloběh oxidu uhličitého v atmosféře. Má vyhledávat nejen místa, kde skleníkový plyn vzniká, ale také, kde jej planeta zpět pohlcuje. Dosavadní testy ukazují, že všechny systémy fungují správně.

Raketa Angara by se svého prvního letu mohla dočkat už 9. července. Definitivní termín ještě musí posvětit státní komise. Bližší informace nejsou k dispozici, ale není vyloučeno, že se vadný ventil podařilo opravit pouze softwarovou cestou.

Zdroje informací:
http://www.nasaspaceflight.com/
http://www.esa.int/
https://www.facebook.com/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/IXV_during_the_last_preparations_fullwidth.jpg
http://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2014/07/Z2A-350×139.jpg
http://www.esa.int/…/IXV_during_integration_at_Thales_Alenia_Space_fullwidth.jpg
http://www.esa.int/…/IXV_during_the_last_preparations_fullwidth.jpg
http://www.esa.int/…/Unboxing_IXV_node_full_image_2.jpg
https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/…748150375245966_2109600774556034059_n.jpg
https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/…1507992932749789_8200959350677676032_n.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

4 komentářů ke článku “Kosmotýdeník 94. díl (30.6. – 6.7.2014)”

  1. zdenek napsal:

    Díky za novinky – pozn. přecijen vs přecejen, teď sám nevím co je správně….

  2. Jiří Hošek Redakce napsal:

    K Číně:
    K realizaci má blíže CZ-7 (první start je plánován na příští rok) než CZ-5 (nejdříve 2016).

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.