Roky čekání jsou u konce, přichází Angara

Angara 1.2

Ruskému raketovému průmyslu dnes snad začne nové období. Doba, kdy budou nosiče unifikované a přitom stavebnicově rozšířitelné – s motory na nejedovatá paliva. O tohle všechno by se měly postarat nosiče z rodiny Angara. Zní to možná neuvěřitelně, ale vývoj těchto raket začal už v roce 1992. Raketa, která se má stát vlakovou lodí ruské raketové flotily ale zatím neměla ani jeden start. Dnešek může všechno změnit. Rozhodně nám napoví, jestli byla očekávání vkládaná do Angary oprávněná.

Na kosmodromu Pleseck se v těchto dnech všechno schyluje k historicky prvnímu startu rakety z rodiny Angara. Konkrétně půjde o lehkotonážní verzi označovanou jako Angara 1.2. Půjde o první ostrý letový test, ale na druhou stranu se jedná pouze o suborbitální let. Hlavním úkolem této letové zkoušky je ověření funkčnosti prvního a druhého stupně. K hornímu stupni je připojena hmotnostní maketa užitečného nákladu, která by měla dopadnout někam do oblasti poloostrova Kamčatka.

Plánovaná trajektorie letu

Plánovaná trajektorie letu
Zdroj: http://www.spaceflight101.com/

První stupeň rakety už byl zkoušený v letových podmínkách několikrát – na jihokorejské raketě Naro. Jeho spolehlivost sice byla nejistá, ale technici za poslední roky snad vychytali všechny mouchy. Na druhém stupni (označován jako URM-1) bude použitý motor RD0124A. Na něm je zajímavé, že se s ním počítá na raketě Angara 5 jako se stupněm třetím. A právě „pětka“ by si svou premiéru měla odbýt na konci letošního roku. V běžném provozu pak najdeme na Angaře 1.2 zmenšenou verzi tohoto druhého stupně.

Státní komise vydala 24. června povolení k vývozu nosiče na startovní rampu 35/1, termín startu není oficiální, ale hovoří se o 16:15 SELČ. Rusové budou zřejmě ohledně tohoto startu docela tajnůstkařit, protože se zatím nikde neobjevila informace o tom, zda bude možné start někde na internetu sledovat živě. Přesto se budeme snažit vysílání najít – sledujte naše fórum, nebo náš facebookový profil – pokud se nám podaří najít živé vysílání, okamžitě Vás o tom budeme prostřednictvím těchto kanálů informovat. Čekání si zatím můžeme ukrátit alespoň malou galerií fotek z vývozu na rampu.

Vývoz rakety Angara

Vývoz rakety Angara
Zdroj: http://www.khrunichev.ru/

Vývoz rakety Angara

Vývoz rakety Angara
Zdroj: http://www.khrunichev.ru/

Vývoz rakety Angara

Vývoz rakety Angara
Zdroj: http://www.khrunichev.ru/

Významu raket Angara jsme se na našem blogu důkladně věnovali v jednom z prvních článků, které u nás vyšly. Hlavním kladem nové rodiny je to, že bude využívat unifikovaný výrobní proces, kdy se z předem vyrobených dílů sestaví raketa požadované nosnosti. Díky velmi podobné konstrukci prvního stupně a urychlovacích bloků bude možné rozběhnout sériovou výrobu, která dále zlevní produkci raket Angara.

Plány pro nové rakety jsou velmi smělé. Díky výše popsané modulární konstrukci by měly Angary postupně nahradit většinu momentálně používaných nosičů – od lehkotonážních až po těžké rakety.  Angara 1.1 a Angara 1.2 s nosností 2, resp. 3,7 tuny na nízkou oběžnou dráhu by měla nahradit nosiče Rokot. Angara A3 (14,6 tuny na LEO) bude konkurencí pro rakety Zenit. Nejsilnější momentálně plánovaná verze – Angara A5 (24,5 tuny na LEO), má například vynášet nové ruské lodi z programu PPTS a měla by ukončit provoz raket Proton.

Zdroje informací:
http://www.spaceflight101.com/
http://www.khrunichev.ru/
http://www.kosmo.cz/

Zdroje obrázků:
http://www.khrunichev.ru/img/site/Angara_4.jpg
http://www.spaceflight101.com/uploads/6/4/0/6/6406961/3139339_orig.jpg
http://www.khrunichev.ru/img/site/Angara_1.jpg
http://www.khrunichev.ru/img/site/Angara_2.jpg
http://www.khrunichev.ru/img/site/Angara_5.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

7 komentářů ke článku “Roky čekání jsou u konce, přichází Angara”

 1. MRR napsal:

  Dobrý deň-pokiaľ sa môžem spýtať: je známe nejaké bližšie TTD rakety ?

 2. Karel napsal:

  „Raketa, která se má stát vlakovou lodí… “

  anebo letadlo, motorka, vrtulník ? jaké známe ještě dopravní prostředky ? :-))))))))))))

  Prosím neberte to vážně, dělám si srandu, ale opravdu vtipný překlep..

  Děkuji za článek i fotky, Je vidět, jak nově je vybudován kolejový násep pro dopravu k rampě..

  A ještě malý dotaz. Zatímco americká SpaceX přichází s konceptem grasshoper, tak dá se něco takového očekávat i na ruské straně? Angara je výsldkem vývoje z roku 92, jaké jsou dnešní nové plány. Děkuji.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.