křišťálová lupa

sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Artemis Accords

Estonsko podepsalo dohody Artemis Accords. Stala se tak 45. zemí, která dohody podepsala.

FAA vydala licenci pro IFT-5

Úřad FAA vydal v 18:40 našeho času modifikovanou startovní licenci pro pátý start systému Super Heavy Starship.

FAA povoluje návrat Falconů do služby

Federální letecký úřad (FAA) oznámil, že přezkoumal a schválil výsledky vyšetřování SpaceX zaměřené na chybu při deorbiančím zážehu druhého stupně Falconu 9 při misi Crew 9. Rakety Falcon se tak mohou vrátit do služby.

Tactical Surveillance, Reconnaissance and Tracking

Program Tactical Surveillance, Reconnaissance and Tracking (TacSRT) US Space Force poskytuje družicové snímky a analýzu dat na podporu nouzových operací na jihovýchodě Spojených států po hurikánu Helene.

Mise Emirates

Vesmírná agentura Spojených arabských emirátů (UAESA) oznámila 10. října, že vybrala společnost Mitsubishi Heavy Industries, aby v prvním čtvrtletí roku 2028 vynesla misi Emirates k pásu asteroidů (EMA) na raketě H3.

Federace komerčních vesmírných letů

Federace komerčních vesmírných letů (CSF) oznámila, že se jejím nejnovějším členem stala společnost Aetherflux. Společnost Aetherflux se připojuje k CSF, aby pomohla lépe komunikovat s Kongresem a výkonnými pobočkami.

Aetherflux

Společnost Aetherflux oznámila plány vyvinout a vynést konstelaci družic na LEO, které budou shromažďovat sluneční energii a přenášet ji na Zemi pomocí infračervených laserů. Společnost plánuje tuto technologii demonstrovat na malé družici roku 2026.

SpaceX

SpaceX obdržela 15denní zvláštní dočasné oprávnění (STA) k poskytování připojení zákazníkům T-Mobile na Floridě, kteří mohou přijít o mobilní služby kvůli hurikánu Milton. SpaceX povolila základní textové služby na telefonech T-Mobile.

HURCON I na Kennedyho středisku

Blížící se příchod hurikánu Milton způsobil přechod KSC do režimu HURCON I. Středisko je uzavřeno a jsou na něm pouze zástupci nezbytných záchranných týmů a výjezdových skupin.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 90. díl (2.6. – 8.6.2014)

Ani dnes nepřijdete o tradiční souhrn kosmonautických událostí z minulého týdne. Je tu přece neděle a to znamená, že se můžete těšit na další vydání Kosmotýdeníku. I dnes jsme pro Vás připravili tři hlavní témata a k tomu i pár menších. Věnovat se budeme přibližování sondy Rosetta ke kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko, zmíníme i pokrok v testování laserové komunikace z Mezinárodní vesmírné stanice na Zemi, která se již brzy možná několikanásobně zrychlí. Nakonec se zaměříme na aktivitu německého astronauta Alexandra Gersta na sociálních sítích.

Rosetta se blíží ke svému cíli

Ilustrace kometární sondy Rosetta.
Ilustrace kometární sondy Rosetta.
Zdroj: http://spaceinimages.esa.int

Evropská sonda Rosetta zatím úspěšně zvládá všechny důležité kroky, které povedou k tomu, aby na začátku srpna vstoupila jako první těleso v historii na oběžnou dráhu jádra komety. V současné době od sebe obě tělesa dělí vzdálenost necelých 400 000 kilometrů. Čtvrtého června čekal na Rosettu druhý velký zpomalovací zážeh. Korekční motory fungovaly po dobu šesti hodin a 39 minut. Během této doby sonda spálila 190 kg paliva a vůči cílové kometě zpomalila o 269,5 m/s. Je to o 1,5 m/s méně, než se plánovalo. Drobná změna reaguje na výsledky předchozího zážehu z 21. května. I u dalších brzdících zážehů se může jejich délka drobně měnit. Ohled se bere i na pravidelné zpřesňování dráhy komety, která je vypočítávána ze snímků kamery OSIRIS a z navigační kamery.

Laserová komunikace opět pokročila

Hello, World! – tedy „Ahoj, světe!“ – tak se jmenovalo video, které v tomto týdnu posádka cvičně poslala na Zemi. Soubor měl velikost 175 MB a tradičními metodami by se přenášel minimálně 148 sekund, tedy téměř dvě a půl minuty. Díky zařízení OPALS ale bylo možné zkrátit dobu přenosu na pouhých 3,5 sekundy! zařízerní OPALS dopravila na ISS soukromá zásobovací loď Dragon (více zde). Použití laserového přenosu dat může zrychlit spojení mezi pozemními středisky a družicemi na oběžné dráze deseti- až stonásobně.

Německý astronaut plní sociální sítě

Když se před více než týdnem podíval do vesmíru nový zástupce Evropské kosmické agentury, měli jsme radost, že náš kontinent má opět svého zástupce na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. Alexander Gerst tohoto zájmu pochopitelně využil a začal svým fanouškům na sociálních sítích posílat fotky a informace z pobytu na ISS.

Můžeme proto vidět nejen tradiční fotky krásných mraků, nebo ubíhající planety pod stanicí. Gerst posílá fotky i z interiéru ISS, takže zájemci mohou sledovat, jak funguje snímkování zornice astronautů, nebo jak to vypadá v útrobách stanice. Všem fanouškům kosmonautiky tedy doporučuji Gerstův profil na Facebooku.

Pohled do interiéru stanice
Pohled do interiéru stanice
Zdroj: https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net
Alexander Gerst
Alexander Gerst
Zdroj: https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net
Stíny mraků
Stíny mraků
Zdroj: https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net

Kosmické mini-zprávy

První start nové ruské rakety Angara z kosmodromu Pleseck by mohl přijít už za pár dní – 25.6. Těžká verze rakety by pak mohla odstartovat ještě do konce roku. Nezávisle na sobě to potvrdili ministr Sergej Šojgu a šéf Roskosmosu Oleg Ostapenko.

Vyšetřovací komise složená po poslední havárii rakety Proton určila viníka nehody. Selhalo ložisko turbočerpadla Vernierových motorů třetího stupně nosiče – o této možnosti jsme se zmiňovali v tomto článku. S informací přišel vedoucí vyšetřovací komise Alaxandr Daniljuk. Jeho tým ukončuje 8. června svou činnost a vypracovanou zprávu předloží ruské vládě.

Na našem blogu jsme v tomto článku vyzývali fanoušky, aby se pokusili zachránit extrémně poškozené video z přistání prvního stupně rakety Falcon ve vlnách oceánu. Zdálo se to jako nadlidský úkol, ale přesto se do toho internetová komunita pustila. Práce zřejmě ještě nejsou u konce, ale i tak můžeme při porovnání původního materiálu s novým jen uznale smeknout klobouk.

Zdroje informací:
http://blogs.esa.int/
http://www.nasa.gov/
https://www.facebook.com/

Zdroje obrázků:
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/…531584113631001_3980482188442771841_o.jpg
http://www.esa.int/…/9824589-3-eng-GB/The_Rosetta_Spacecraft_node_full_image.jpg
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/…532194210236658_6643606427006101791_o.jpg
https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/…531260810329998_8363531630865289759_o.jpg
https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/…532307313558681_6675022419306566406_o.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.