sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Capella Space

Capella Space, poskytovatel služeb pozorování Země využívající radarové družice se syntetickou aperturou, získal od amerického letectva kontrakt v hodnotě 15 milionů dolarů na modernizaci svých senzorů a schopností sběru dat pro vojenské aplikace.

Agentura DGA

Eva Portier, zástupkyně pro vesmír francouzské zbrojní agentury DGA uvedla, že do roku 2030 Francie plánuje mít aktivní schopnost bránit vesmírné prostředky.

Pokuta pro SpaceX

FAA oznámila 17. září, že udělila SpaceX pokutu ve výši 633 009 USD za porušení podmínek jejích licencí během června 2023 při startech rakety Falcon 9 na misi Satria-1 a v červenci 2023 za vynesení Jupiteru-3 Falconem Heavy.

Družicová platforma NOVA

Výrobce družic Apex formálně uvedl na trh větší družicovou platformu NOVA, která je podle společnosti určena pro náročnější mise vládních zákazníků. První dodávky zákazníkům začnou ve třetím čtvrtletí roku 2025.

Neuraspace

Evropská kosmická agentura plánuje otestovat služby řízení kosmického provozu, které nabízí portugalský startup Neuraspace. Na základě smlouvy oznámené 16. září bude kancelář ESA Space Debris Office integrovat služby Neuraspace se svými stávajícími nástroji.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Jeden požár a několik odkladů

O tom, že kosmonautika je komplexní obor není potřeba dlouze diskutovat. K tomu, aby jakákoliv mise probíhala správně nestačí ani zdaleka jen správně fungující loď či družice a spolehlivá raketa. Na mise je napojené velké množství dalších podpůrných systémů, které jsou bezpodmínečně nutné ke správnému provozu kosmické lodi, nebo družice. Jen nejsou tolik na očích a jejich význam si v plné míře uvědomíme, teprve až když z jakéhokoliv důvodu nejsou k dispozici.

V těchto dnech se tímto způsobem připomněl radar umístěný v oblasti Eastern Radar Range v těsné blízkosti Kennedyho vesmírného střediska. Zasáhl jej totiž požár, který jej vyřadil z provozu. Tento radar přitom slouží pro předávání telemetrie z raket, které startují z mysu Canaveral. O požáru mnoho informací není. Nevíme přesně, která část vybavení byla zasažena. Jediné, co víme je, že oprava má trvat až 45 dní. Stejnou dobu by trvala výměna poškozeného zařízení za náhradní kus.

Logo mise NROL-67
Logo mise NROL-67
Zdroj: http://www.spaceflight101.com/

Aktuální nepříjemnost se zcela jistě promítne minimálně do dvou připravovaných startů. Prvním z nich je loď Dragon soukromé firmy SpaceX, která veze zásoby na ISS¨(více info v tomto článku). Druhá mise, která se bude posouvat doleva je tajný start satelitu pro americký průzkumný ústav označovaný jako NROL-67 (více info v tomto článku).

Kdy se dostane řada na odložené starty se těžko odhaduje. Vojenská družice měla letět 25. března, ale start se odkládá nejdříve na 10. dubna. Soukromá raketa Falcon má větší smůlu – její termín zatím nebyl vůbec oznámený. Přesto můžeme na základě plánovaného harmonogramu leccos odhadnout.

Od ISS by se měl 7. dubna odpojit Progress M-22M a o dva dny později se na jeho místo připojí Progress M-23M, který poletí ke stanici po rychlé dráze. Je více než pravděpodobné, že Falcon neodstartuje před 10. dubnem. Jednak z důvodu zvýšeného pohybu lodí u ISS, ale také kvůli tomu, že je nepravděpodobné, aby vojenský satelit ustoupil komerční lodi. Rozestup mezi dvěma startujícími raketami z jednoho kosmodromu je několik dní.

Loď Dragon je připojována k raketě Falcon 9v1.1
Loď Dragon je připojována k raketě Falcon 9v1.1
Zdroj: https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/

V rozmezí mezi 23. a 25. dubnem se má na ISS testovat odpojování a připojování Progressu M-21M, dá se očekávat, že v tomto období bude u stanice bezletová zóna. Na Progressu se má zkoušet nový navigační systém Kurs-NA, který měl při minulých testech drobné mouchy. Nikdo proto nebude riskovat případnou kolizi dvou lodí. Nadějně proto vypadá období mezi vojenským startem a přeparkováním Progressu. Pokud vezmeme do úvahy i čas potřebný k přípravě startu, můžeme očekávat termín startu lodi Dragon někdy mezi 15. a 20. dubnem.

Možná si kladete otázku, co by se stalo, pokud by SpaceX tento termín nestihla – ať už z důvodu nečekané závady, nebo nefunkčního radarového zázemí. Pokud by k tomu skutečně došlo, musel by se start poměrně výrazně odložit. 6.5. má totiž k ISS letět soukromá loď Cygnus. Ta nestartuje z floridského kosmodromu, takže aktuální problémy s vyhořelým zázemím radaru neřeší. Je samozřejmě otázka, zda by v případě termínové kolize dostal přednost Dragon nebo Cygnus. Obě lodě se totiž připojují na stejný staniční port a proto může být u ISS vždy pouze jedna z nich. Požár na Floridě tak možná ovlivní i termín startu rakety Antares z kosmodromu vzdáleného 1 100 kilometrů od místa nehody.

Zdroje informací:
http://www.nasaspaceflight.com/
http://www.kosmo.cz/
http://www.kosmo.cz/

Zdroje obrázků:
Google Earth
http://www.spaceflight101.com/uploads/6/4/0/6/6406961/8927263_orig.jpg
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/…10154019516400131_2137978454_n.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2014/03/28/jeden-pozar-a-nekolik-odkladu/