sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Meteorologický satelit čeká na vypuštění

Kosmonautika se pochopitelně nevěnuje pouze zkoumání vzdáleného vesmíru, nebo planet Sluneční soustavy pomocí dalekohledů, družic a vozítek. Neméně důležitou součástí je i studium naší rodné Země. Pro širokou veřejnost jsou tu služby jako navigační systémy, přenos televizního signálu a také předpověď počasí. Ta se po zavedení meteorologických družic výrazně zpřesnila a odborníci tak mohou s větší přesností předvídat vývoj počasí včetně jeho extrémních projevů. Technologie se stále vylepšují a přichází dokonalejší přístroje – Dnes se do vesmíru podívá meteodružice se zkratkou GPM, která opět zpřesní získávané údaje.

Znáte satelit TRMM? Velká část lidí o této družici nikdy neslyšela a je to škoda. Tento společný projekt japonské a americké kosmické agentury funguje na oběžné dráze Země již od roku 1997. Jeho úkolem je monitorovat intenzitu srážek – především pak v tropických oblastech, kde výrazně pomáhá třeba při mapování situace během řádění tropických bouří a hurikánů.

Družice TRMM (Tropical Rainfall Measuring Mission) vytvořila 8.11. v 1:19 SEČ tento snímek tajfunu Haiyan.
Družice TRMM (Tropical Rainfall Measuring Mission) vytvořila 8.11. v 1:19 SEČ tento snímek tajfunu Haiyan.
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Jenže satelit TRMM nemůže fungovat věčně. Od roku 1997 navíc udělala technika velký skok vpřed a proto se začalo pracovat na nástupci, kterým má být projekt GPM (Global Precipitation Measurement, tedy v překladu globální měření srážek). Celý projekt GPM počítá se zapojením několika družic a jedné centrální, která se označuje jako GPM Core (jádro). Iniciátorem celého projektu je americká NASA, která stejně jako v případě satelitu TRMM, přizvala ke spolupráci japonskou agenturu JAXA. Tito dva hlavní partneři také zajistili výrobu centrální družice ve firmě Mitsubishi Heavy Industries.

Vyobrazení družic spolupracujících na projektu GPM.
Vyobrazení družic spolupracujících na projektu GPM.
Zdroj: http://pmm.nasa.gov/

Do celého projektu GPM jsou ale zapojené i další kosmické agentury – třeba evropská ESA, indická ISRO, nebo francouzská CNES. Tyto agentury se na projektu podílejí především zapojením svých meteorologických družic, které na oběžné dráze vytváří komplexní síť senzorů. Ve výčtu spolupracujících satelitů najdeme jak již zmíněnou TRMM, tak i družice NOAA, nebo nedávno vypuštěnou Megha-Tropiques. Díky těmto satelitům bude možné sledovat najednou hned několik míst na zemském povrchu a vytvářet skutečně aktuální globální mapy. Většina oblastí planety bude díky velkému počtu snímajících družic monitorována zhruba každé tři hodiny!

Podívejme se ale na centrální družici projektu GPM, která si v těchto dnech užívá poslední hodiny na pevné zemi. Největší technologickou parádou je dvojitý radar označovaný zkratkou DPR – Dual-Frequency Precipitation Radar. Jak už název napovídá, najdeme v tomto instrumentu hned dva radary, které budou poskytovat 3D mapy bouří včetně množství vody, nebo sněhu dopadajících na povrch. První z radarů pracuje v pásmu Ku na frekvenci 13,6 GHz a při snímkování pokrývá pás široký 245 km. Druhý radar pracuje v pásmu Ka na frekvenci 35,5 GHz a pokrývá pás široký 120 km.

Kromě těchto radarů najdeme na palubě i přístroj nazývaný GMI, což je pasivní snímač, který měří mikrovlnné emise ze Země. Dokáže monitorovat celkem 13 různých frekvencí, nebo chcete-li polarizační kanály. GMI je přímým nástupcem přístroje TMI, který pracuje na družici TRMM. Oproti němu má GMI lepší rozlišení a přesnější kalibraci. Díky datům z GMI bude možné přesněji určit množství srážek dopadajících do pásu širokého 885 kilometrů.

Přehledné zobrazení vědeckých přístrojů na satelitu GPM.
Přehledné zobrazení vědeckých přístrojů na satelitu GPM.
Zdroj: http://pmm.nasa.gov/

Na kosmodromu Tanegašima panuje momentálně počasí, které je pro start vhodné. Na nebi je pouze roztrhaná oblačnost a vítr vane rychlostí 21 km/h, přičemž limitní hodnotou je až rychlost 75 km/h. Aktuálně tedy startu nehrozí žádné odklady. Raketa HII-A by měla z montážní haly vyjet dnes kolem páté hodiny ráno našeho času. Motory nosiče by se měly zažehnout v 19:37 středoevropského času. NASA TV bude celý start přenášet živě. Satelit GPM se usadí na nízké oběžné dráze ve výšce 400 kilometrů se sklonem 67° k rovníku, takže bude přelétat přes velkou část zeměkoule.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/
http://www.nasa.gov/
http://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
http://upload.wikimedia.org/…GPM_Core_Observatory_and_Partner_Satellites.jpg
http://pmm.nasa.gov/s…/imageGallery/GPM%20Constellation%201-13-14.png
http://pmm.nasa.gov/…/imageGallery/GPM%20Swath%20Diagram%202013.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
dd
dd
10 let před

A hezky povedený článek. 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.