sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ESA spojuje archivy a věda jásá

Každá sonda posílá na Zemi cenná data. Jenže čas od času se vyskytne porucha a tok dat se přeruší. A přitom ve vědě jsou nejcennější právě dlouhodobá pozorování, ze kterých se dají vyčíst mnohem širší souvislosti. Dalším problémem je, že každá družice se v jednu chvíli může logicky nacházet pouze na jednom místě. Pokud satelit zrovna snímkuje oblast Austrálie, nemůže pořizovat aktuální data z oblasti Evropy. Evropská kosmická agentura se proto rozhodla k logickému kroku – sloučí data z několika družic do společného formátu a usnadní tak jejich zpracování.

Celý projekt nese označení GlobTemperature a rozběhl se v rámci programu DUEP (Data User Element Programme). Jak už z názvu projektu vypovídá, bude zaměřený na data o teplotě. Na tuto fyzikální veličinu se zaměřuje hlavně přístroj SEVIRI (Spinning Enhanced Visible and Infrared Imager), který pracuje na evropských meteorologických družicích MSG. Významnou roli na tomto poli hrají i přístroje AVHRR (Advanced Very High Resolution Radiometer) a IASI (Infrared Atmospheric Sounding Interferometer) na třech satelitech MetOp, které krouží kolem Země po polární dráze.

Evropská družice Envisat sice už od roku 2012 nefunguje, ale data, která naměřila za posledních deset let pomohou vědcům na celém světě.
Evropská družice Envisat sice už od roku 2012 nefunguje, ale data, která naměřila za posledních deset let pomohou vědcům na celém světě.
Zdroj: http://images.sciencedaily.com/

Do archivu ale budou zařazena i data z amerických, či japonských satelitů, počítá se i se zapojením chystané družice Sentinel-3 (start snad na konci letošního roku). Archiv navíc obohatí již dříve nasbíraná data z přístrojů (A)ATSR (Advanced Along Track Scanning Radiometer), který sloužil na dřívějších družicích ERS a také na ikoně meteorologických družic, satelitu EnviSat.

Až doposud se data z jednotlivých družic ukládala v různých formátech. Bylo to dáno hlavně tím, že se k měření používaly různé metody, například snímkování v infraspektru a nebo v mikrovlnném spektru. Data v projektu GlobTemperature budou nejen sloučená do jedné databáze, ale navíc budou překódována do jednotného formátu a zpřístupněna na jediném on-line archivu. Díky tomu bude možné získávat data najednou hned z několika míst. Pokud se jedna družice dočasně odmlčí, nic se neděje, zastanou ji další. Díky zařazení dřívějších dat vznikne unikátní dlouhodobý model chování teplot na celé zeměkouli.

Obrázek z americké družice Terra ukazuje, jak se teploty v Rusku během léta 2012 měnily oproti jiným rokům. Do databáze se použijí i údaje z amerických družic.
Obrázek z americké družice Terra ukazuje, jak se teploty v Rusku během léta 2012 měnily oproti jiným rokům. Do databáze se použijí i údaje z amerických družic.
Zdroj: http://www.giss.nasa.gov/

Jak již zaznělo v úvodu článku, projekt GlobTemperature bude zaměřený na slučování informací o teplotě zemského povrchu. Z hlediska meteorologie se jedná o klíčovou veličinu, která má na vývoj počasí velký vliv. Možná si říkáte, proč se zaměřují na teplotu povrchu a nikoliv vzduchu. Když si představíte horký letní den, tak obří vyasfaltované parkoviště před obchodními centry bude jistě vyzařovat více tepla než trávou zarostlá louka. Lišit se budou třeba v množství odpařené vody, nebo v množství emisí uvolněných z povrchu do atmosféry. Pokud se navíc data o teplotě povrchu z družic spojí s teplotami vzduchu, které meteorologové měří běžnými teploměry na svých stanicích, vznikne vědecky velmi cenný soubor informací.

Kdo ví, třeba je tento projekt jen odrazovým můstkem k dalším podobným aplikacím. Díky podobným aktivitám získává věda mocný nástroj v podobě komplexních dat. Konečně se naplno využije všech senzorů. Věda bude z těchto možností velmi účelně těžit. Doufejme, že se podobný princip začne brzy prosazovat i v dalších oborech.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/
http://www.czechspaceportal.cz/
http://www.un-spider.org/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/13479595-1-eng-GB/Land_surface_temperature.jpg
http://images.sciencedaily.com/2012/05/120509123740-large.jpg
http://www.giss.nasa.gov/research/news/20100930/485328main_fig1russiaheatwave-full.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.