sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Capella Space

Capella Space, poskytovatel služeb pozorování Země využívající radarové družice se syntetickou aperturou, získal od amerického letectva kontrakt v hodnotě 15 milionů dolarů na modernizaci svých senzorů a schopností sběru dat pro vojenské aplikace.

Agentura DGA

Eva Portier, zástupkyně pro vesmír francouzské zbrojní agentury DGA uvedla, že do roku 2030 Francie plánuje mít aktivní schopnost bránit vesmírné prostředky.

Pokuta pro SpaceX

FAA oznámila 17. září, že udělila SpaceX pokutu ve výši 633 009 USD za porušení podmínek jejích licencí během června 2023 při startech rakety Falcon 9 na misi Satria-1 a v červenci 2023 za vynesení Jupiteru-3 Falconem Heavy.

Družicová platforma NOVA

Výrobce družic Apex formálně uvedl na trh větší družicovou platformu NOVA, která je podle společnosti určena pro náročnější mise vládních zákazníků. První dodávky zákazníkům začnou ve třetím čtvrtletí roku 2025.

Neuraspace

Evropská kosmická agentura plánuje otestovat služby řízení kosmického provozu, které nabízí portugalský startup Neuraspace. Na základě smlouvy oznámené 16. září bude kancelář ESA Space Debris Office integrovat služby Neuraspace se svými stávajícími nástroji.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Voda je i na trpasličí planetě Ceres!

O tom, že je voda na Měsíci víme, stejně tak už nikoho nepřekvapí její objev na Marsu. Životodárná tekutina se ale vyskytuje i na jiných tělesech Sluneční soustavy. Nejnovějším členem tohoto klubu je trpasličí planeta Ceres, která kolem Slunce obíhá v hlavním pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. I na jejím povrchu se totiž podle všeho nachází voda, která uniká do volného prostoru. Navíc se již relativně brzy můžeme těšit na významné zpřesnění těchto informací.

Díky analýze dat, která na zemi poslal evropský teleskop Herschel, se podařilo detekovat v okolí planety drobné množství vody. Jde o pouhých šest kilogramů této látky za vteřinu. Pokud si uvědomíme, že Ceres má průměr 950 kilometrů, pak se jedná o opravdu minimální množství. Přesto se evropskému teleskopu podařilo všechno zaznamenat.

Voda uniká především ze dvou oblastí pojmenovaných Piazzi a Region A. Snímkování proběhlo 6. března 2013 a probíhalo 9 hodin, tedy téměř celý jeden ceresovský den.
Voda uniká především ze dvou oblastí pojmenovaných Piazzi a Region A. Snímkování proběhlo 6. března 2013 a probíhalo 9 hodin, tedy téměř celý jeden ceresovský den.
Zdroj: http://www.esa.int/

Pozorování ukazují, že voda se neodpařuje z celého povrchu, ale pouze ze dvou oblastí, které jsou kromě toho nápadné i tím, že jsou o 5% tmavší, než okolí. Možnosti, jak můžeme tento objev vyložit jsou dvě. První z nich, ta reálnější, počítá s tím, že voda je na povrchu Ceres přítomná i v jiných oblastech, ale z těchto dvou lokalit se uvolňuje kvůli jejich většímu zahřívání od Slunce. Ostatní oblasti jsou o trochu světlejší, takže odrazí více paprsků, což nestačí na vypaření vody.

Umělecká představa planetky Ceres. Vlevo je vložený graf ukazující přítomnost vody.  Měření proběhla v říjnu 2011. Teleskop se pak v dalších měsících na Ceres zaměřil podrobněji.
Umělecká představa planetky Ceres. Vlevo je vložený graf ukazující přítomnost vody. Měření proběhla v říjnu 2011. Teleskop se pak v dalších měsících na Ceres zaměřil podrobněji.
Zdroj: http://www.esa.int/

Druhá, divočejší, teorie by mohla naznačovat existenci podpovrchových rezervoárů vody. Výtrysky do okolí by potom způsoboval kryovulkanismus. Stejně to ostatně funguje i na saturnově měsíci Enceladus a nedávný objev ukazuje, že podobné projevy můžeme pozorovat i na jupiterově měsíci Europa. Tato možnost ale není u Ceres příliš pravděpodobná. U obou měsíců jsou totiž hlavním pohonným motorem silné slapové síly jejich mateřských planet. Ceres je naopak ve svém okolí největším objektem, takže její interiér nemá prakticky co ovlivňovat. Navíc ani množství detekované vody (6 litrů/sekundu) příliš teorii kryovulkanismu nepřeje.

Co je ale na celém objevu nejfantastičtější? Za běžných okolností bychom se museli s aktuálním objevem smířit. Zkoumáním z okolí Země totiž nedokážeme získat přesnější údaje. Ale náhoda, nebo snad předvídavost inženýrů, tomu chtěla, že již brzy se dočkáme mnohem důkladnějších měření. K trpasličí planetě Ceres totiž míří americká sonda Dawn, která před nedávnem (léto 2011 – léto 2012) zkoumala asteroid Vesta. Shodou okolností i na něm dokázala objevit vodu, kterou sem pravděpodobně dopravily komety.

Zatím nejdokonalejší fotka planetky Ceres, jakou máme k dispozici.
Zatím nejdokonalejší fotka planetky Ceres, jakou máme k dispozici.
Zdroj: http://upload.wikimedia.org/

Můžeme se tedy těšit na rok 2015, kdy Dawn přiletí k trpasličí planetě Ceres a vstoupí na její oběžnou dráhu. Její citlivé detektory důkladně zmapují celý povrch trpasličí planety a výrazným způsobem zpřesní všechna momentálně dostupná data. Vždyť v současné době ani nevíme, jak přesně povrch Ceres vypadá. Jediné, z čeho vycházíme je rozmazaný snímek z Hubbleova kosmického teleskopu. Stejné je to i s rozložením vody na povrchu. Dawn prozkoumá všechny oblasti trpasličí planety a z naměřených dat budeme moci velmi přesně posoudit, kde se voda nachází a v jakém množství.

Nesmíme ale zapomínat, na teleskop Herschel, který tento objev učinil ještě předtím, než odešel do zasloužilého důchodu (viz náš starší článek). Jedná se o krásný důkaz toho, že i když už dalekohled není aktivní, pořád mohou jím nasbíraná data přinášet velké objevy. Současné teleskopy produkují takové množství snímků, že není v lidských silách všechno vyhodnocovat v reálném čase. I když tedy observatoř ukončí svou aktivní službu, mají vědci obvykle ještě na mnoho měsíců, často i let zajištěnou práci. Dnešní objev je toho krásným příkladem.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://img.scoop.it/…VgXBy9hCSn6zl72eJkfbmt4t8yenImKBVvK0kTmF0xjctABnaLJIm9
http://www.esa.int/…/Water_detection_on_Ceres_node_full_image.jpg
http://www.esa.int/…/13498504-1-eng-GB/Artist_s_impression_of_Ceres.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Ceres_optimized.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Petr Kubala
Petr Kubala
10 let před

Objev vody v okolí ano, ale že je voda na povrchu se ví už pěkně dlouho #bulvar

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpovědět  Petr Kubala

O tom, že je voda na povrchu vím, pokud z článku vyzněl opak, pak se omlouvám.

Jan Sedláček
Jan Sedláček
10 let před

Článek pěkný, ale je používána chybná terminologie: Ceres je od roku 2006 trpasličí planetou a nikoli planetkou, jak je v článku mnohokrát uvedeno.
(Kromě Ceres jsou trpasličí planety Eris, Haumea, Makemake a Pluto.)

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpovědět  Jan Sedláček

Díky za upozornění.

https://kosmonautix.cz/2014/01/24/voda-je-i-na-planetce-ceres/