sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Capella Space

Capella Space, poskytovatel služeb pozorování Země využívající radarové družice se syntetickou aperturou, získal od amerického letectva kontrakt v hodnotě 15 milionů dolarů na modernizaci svých senzorů a schopností sběru dat pro vojenské aplikace.

Agentura DGA

Eva Portier, zástupkyně pro vesmír francouzské zbrojní agentury DGA uvedla, že do roku 2030 Francie plánuje mít aktivní schopnost bránit vesmírné prostředky.

Pokuta pro SpaceX

FAA oznámila 17. září, že udělila SpaceX pokutu ve výši 633 009 USD za porušení podmínek jejích licencí během června 2023 při startech rakety Falcon 9 na misi Satria-1 a v červenci 2023 za vynesení Jupiteru-3 Falconem Heavy.

Družicová platforma NOVA

Výrobce družic Apex formálně uvedl na trh větší družicovou platformu NOVA, která je podle společnosti určena pro náročnější mise vládních zákazníků. První dodávky zákazníkům začnou ve třetím čtvrtletí roku 2025.

Neuraspace

Evropská kosmická agentura plánuje otestovat služby řízení kosmického provozu, které nabízí portugalský startup Neuraspace. Na základě smlouvy oznámené 16. září bude kancelář ESA Space Debris Office integrovat služby Neuraspace se svými stávajícími nástroji.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Dobré ráno, Rosetto!

Úterky patří na našem blogu v posledních týdnech seriálu Vesmírné osudy. Pokud jste dnes čekali další atraktivní článek z této série, musím Vás bohužel zklamat. V průběhu pondělka totiž přišla velmi důležitá chvíle v historii kosmonautiky – evropská sonda Rosetta se probrala z dva a půl roku dlouhé hibernace a je připravena na jedno z největších dobrodružství v historii kosmonautiky. Nový díl Vesmírných osudů přijde až příští úterý.

O dvacátém lednu se mezi fanoušky kosmonautiky už v předstihu několika měsíců mluvilo s posvátnou úctou. Na tento den totiž byly nařízeny tři na sobě nezávislé palubní alarmy sondy Rosetta (toho času 807 milionů kilometrů od Země). Sonda se probudila kolem jedenácté hodiny dopoledne našeho času. Na potvrzení, že se sonda probrala jsme museli čekat několik hodin. Rosetta nejprve musela zahřát senzory, které mapují hvězdné okolí a pomáhají tak s orientací. Následně sonda zpomalila rotaci, do které byla před uspáním uvedena. Pak už stačilo jen namířit solární panely ke Slunci a nechat energii proudit do akumulátorů. Posledním krokem bylo odeslání signálu na Zemi.

Signál měla zachytit sedmdesátimetrová anténa americké sítě Deep Space Network (bližší info v našem starším článku). Nemělo se jednat o žádnou obsáhlou informaci, spíše si to můžeme představit jako vyčkávací tón v telefonu. Podle původních očekávání měla toužebně očekávaná zpráva dorazit mezi 18:35 a 18:45 našeho času. jenže minula sedmá hodina večerní a Rosetta stále mlčela. Teprve v 19:18 se na monitoru objevil na první pohled nenápadný výstřel v grafu, který ukazuje přijímaný signál. Bylo jasno, Rosetta se probudila. Řídící středisko se okamžitě začalo radovat.

Sonda projde v dalších dnech a týdnech důkladnými zkouškami všech systémů, které budou mít za úkol odhalit, zda vše funguje správně. Už v květnu totiž tento evropský výtvor vstoupí na oběžnou dráhu vlasatice 67P-Churyumov/Gerasimenko. Bude to poprvé v historii lidstva, kdy se námi vyrobené těleso stane oběžnicí komety. O konci letošního roku ani nemá smysl mluvit – plánované přistání pouzdra Philae na povrchu jádra se zapíše do historie kosmonautiky. Velmi podrobně je celá mise popsána v našem starším článku.

Sonda Rosetta
Sonda Rosetta
Zdroj: http://i.dailymail.co.uk/

Sonda Rosetta ještě musí urazit 8 a půl milionu kilometrů, než se dostane ke svému cíli, tedy kometě 67P-Churyumov-Gerasimenko. Pokud chcete i Vy průběžně sledovat, jak se obě tělesa pomalu přibližují, nebo pokud byste si chtěli zopakovat komplikovanou cestu sondy Rosetta po Sluneční soustavě, určitě navštivte tento web, díky posuvníku můžete měnit datum a postupně tak zmapujete celou cestu Rosetty od vypuštění až do budoucnosti. jen počítejte s tím, že v těchto hodinách je zájem uživatelů mimořádný a obsah se načítá opravdu velmi pomalu.

P.S. Když už jste se dnes nedočkali Vesmírných osudů, navnadím vás alespoň na další díly. Seriál Vesmírné osudy se pomalu překlápí do své druhé poloviny. V ní se můžete těšit na takové osobnosti jako je Neil Armstrong, Valentina Těreškovová, nebo Vladimír Remek. V příštím týdnu začnete společně s Lukášem Houškou rozplétat životní osudy Johna Glenna.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/
http://spaceflightnow.com/
http://www.kosmonaut.cz/

Zdroje obrázků:
https://scontent-a-vie.xx.fbcdn.net/…/1606432_601431613259575_1904832392_o.jpg
http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2013/12/10/article-2521437-1A023BAE00000578-663_634x420.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Radoslav Packa
Radoslav Packa
10 let před

„Rosetta se probrala z rok a půl dlouhé hibernace“? Ako to vlastne je?

8.6.2011-20.1.2014 je 2,5 roka. Alebo mala ešte nejaký budíček?

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpovědět  Radoslav Packa

Hezký den, díky za upozornění. Samozřejmě máte pravdu, správně je dva a půl roku. Co nejdřív to v článku opravím.

https://kosmonautix.cz/2014/01/21/dobre-rano-rosetto/