sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Mangalyaan má tuhý kořínek

O tom, že ve vesmíru se chyby neodpouští a že i sebedrobnější závada může způsobit konec celé mise jsme se přesvědčili už mnohokrát. O to více potěší, když člověk vidí čestné výjimky – projekty u kterých se podařilo překonat technické obtíže a dokončit misi. Mezi takovými projekty drží primát japonská Hayabusa, dále se sluší zmínit loď Dragon, nebo Raketu Falcon, které se potýkaly s nemalými problémy. Nyní se do tohoto klubu zařadila i indická družice Mangalyaan.

Tomu, co předcházelo vypuštění sondy, jste se mohli dočíst v našem starším článku. Jelikož použitý nosič PSLV nebyl konstruován na vypouštění nákladů na meziplanetární dráhy, musela ruku k dílu přiložit i sama sonda. Po oddělení od horního stupně nosné rakety se usadila na protáhlé oběžné dráze s perigeem (nejbližší bod dráhy k Zemi) ve výšce 247 km a apogeum (nejvyšší bod dráhy) 23 566 km vysoko. Sérií několika zážehů v perigeu se mělo apogeum postupně „vytahovat“ nahoru, až by se elipsa změnila v parabolu – sonda by opustila gravitační pole Země a zamířila k Marsu.

Zpočátku šlo všechno jako po másle. První zážeh začal 6. listopadu ve 20:47 SEČ a trval tři minuty. Apogeum se zvýšilo na 28 826 km a sonda měla před sebou ještě pět zážehů. Druhý přišel sedmého listopadu a trval 582 sekund. To už apogeum vyskočilo na celých 40 183 km. Třetí zážeh následoval 8. listopadu ve 21:40 SEČ. Motor hořel 707 sekund a apogeum zvýšil na 71 623 km.

Grafika zobrazující jednotlivé elipsy - situace před druhým zážehem
Grafika zobrazující jednotlivé elipsy – situace před druhým zážehem
zdroj: https://pbs.twimg.com

Až doposud šlo všechno podle plánu – délky zážehů se postupně prodlužovaly a inženýři navíc postupně zapojovali další a další systémy, především ty, které budou nutné pro zážeh na oběžnou dráhu Marsu. 10. listopadu ve 21:36 SEČ měl začít čtvrtý zážeh, který měl vytáhnout apogeum nad hranici 100 000 kilometrů. Motor ovšem hořel jen třetinu plánované doby a pak se vypnul. Družice zvýšila své apogeum jen o 7 000 kilometrů. Indové okamžitě začali řešit, kde by mohl být problém.

Grafika ukazující jednotlivé zážehy - je zde velmi dobře vidět čtvrtý, nedokončený zážeh.
Grafika ukazující jednotlivé zážehy – je zde velmi dobře vidět čtvrtý, nedokončený zážeh.
Zdroj: https://scontent-a-vie.xx.fbcdn.net

Ukázalo se, že při tomto zážehu se poprvé testovalo souběžné zapojení dvou cívek v solenoidu, který elektrickou cestou ovládá přítok paliva do spalovací komory. Provedená měření ukázala, že se přívod paliva do motoru uzavřel. Agentura ISRO tedy rozhodla, že v dalších zážezích bude používat opět pouze jedinou cívku. Nikdo přitom nevěděl, zda se závada na solenoidu neodrazila i na jiných součástkách sondy.

12. listopadu se všechny pochyby rozplynuly. Přišel totiž reparát – pozemní týmy naplánovaly náhradní zážeh, který měl dohnat to, co se při minulém pokusu nestihlo. Všechno šlo naprosto bez problémů, manévr urychlil sondu o 124,9 m/s a vytáhl apogeum 118 642 kilometrů vysoko. Zdá se, že provedené úpravy pomohly a sonda je opět ve funkčním stavu. Pozitivní je, že zaměstnanci ISRO dokázali velmi rychle detekovat zdroj problémů a zajistit příslušnou opravu. Další měření ukázala, že chyba není ani v jednom okruhu cívek a je tak možné používat jak hlavní, tak i záložní cívku. Jen nesmí být zapojeny obě současně. Ukazuje se, že sonda Mangalyaan má hodně tuhý kořínek. Pokud si povede i v dalších manévrech tak, jako doposud, je docela dobře možné, že v elitním klubu zemí, které dostaly vlastními silami družici k Marsu, přivítáme nového člena. Pro Indii by to byl ohromný úspěch, který by byl navíc okořeněný tím, že by porazila Čínu.

Ale nepředbíhejme. Jaký je další program pro sondu Mangalyaan? 15. listopadu na ni bude čekat pátý zážeh, při kterém už její apogeum vystřelí do výšky kolem 200 000 kilometrů. Pokud se všechno zadaří, bude následovat poslední, šestý zážeh, který už definitivně pošle sondu Mangalyaan na meziplanetární přeletovou dráhu.

Zdroje informací:
http://www.kosmo.cz/
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://www.ingenieur.de/…/2636295-1-ger-DE/Mars-Sonde-Mangalyaan_image_width_560.jpg
https://pbs.twimg.com/media/BYe6TkTCMAAH0QM.jpg:large
https://scontent-a-vie.xx.fbcdn.net…/1456699_564861533583250_1712222271_n.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Dušan Oravec
Dušan Oravec
10 let před

Teda klobúk dole. Dosť mi zaimponovalo ako rýchlo na závadu prišli. Indovia ma príjemne prekvapili a držím im všetky palce 🙂

Tomi
Tomi
10 let před

Jsou dobří. Jen tak dál!

https://kosmonautix.cz/2013/11/13/mangalyaan-ma-tuhy-korinek/