sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

ClearSpace

Společnost ClearSpace dokončila druhou fázi mise Britské kosmické agentury s názvem Active Debris Removal (ADR), v rámci které testovala a zdokonalovala technologii pro odstraňování družic z nízké oběžné dráhy Země.

NASA

Bílý dům 6. května formálně předal Senátu nominaci Matthewa Andersona na pozici zástupce administrátora NASA. Anderson sloužil v letectvu 24 let a do důchodu odešel v roce 2021 v hodnosti plukovníka.

IonQ

Společnost IonQ, která se zabývá kvantovými výpočty a sídlí v Marylandu, 7. května oznámila, že dosáhla dohody o akvizici společnosti Capella Space. Akvizice posouvá plán společnosti IonQ na vytvoření první vesmírné sítě pro distribuci kvantových klíčů (QKD) na světě.

JPL

JPL 7. května oznámila, že Laurie Leshin odstoupí z funkce ředitele JPL s účinností od 1. června. V oznámení byly pro toto rozhodnutí uvedeny pouze osobní důvody a memorandum pro zaměstnance JPL od Thomase Rosenbauma, prezidenta Kalifornského technologického institutu, který řídí JPL jménem NASA.

U.S. Space Force

Americké vesmírné síly udělily softwarové společnosti SciTec z New Jersey kontrakt v hodnotě 259 milionů dolarů na další vývoj pozemního systému určeného pro vojenské družice včasného varování.

FAA

FAA vydalo 6. května rozhodnutí o posouzení vlivů na životní prostředí týkající se zvýšení počtu startů ze základny Starbase v Boca Chica v Texasu, ve kterém povolila zvýšený pocet startů. Posouzení se zabývalo žádostí společnosti SpaceX o provedení až 25 startů a přistání Starship/Super Heavy.

Indie

Indie zpřísňuje bezpečnostní pravidla a pravidla pro dodržování předpisů týkajících se družicové konektivity. Indie tak reaguje na snahy telekomunikačních společností, jako jsou například SpaceX se Starlinkem či Eutelsat s OneWeb, vstoupit na lokální trh.

Inversion Space

Společnost Inversion Space 1. května oznámila, že dokončila let své mise Ray, která byla vypuštěna v rámci mise Transporter-12 společností SpaceX v lednu. Zařízení sloužilo jako technologický demonstrátor a testovalo systémy, které společnost plánuje použít pro svou budoucí návratovou kapsli Arc.

Novaspace

Společnost Novaspace, přední poradenská a tržní firma v oblasti vesmírných programů, vydala 24. vydání své výroční zprávy o vládních vesmírných programech (GSP). Zpráva uvádí, že globální vládní investice do vesmíru dosáhly v roce 2024 přibližně 135 miliard dolarů

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 49. díl (19.8. – 25.8.2013)

Je tu opět neděle, den odpočinku a relaxace. Kosmotýdeník však neodpočívá a jak se již stalo tradicí, přináší vám tři nejzajímavější události uplynulého týden, které nám přinesla kosmonautika. Dnes se podíváme na stanici ISS, kde proběhl druhý plánovaný ruský výstup do volného prostoru. Zastavíme se na Marsu a podíváme se, jak si vedou dvě vozítka, která tam v současnosti působí. Dnešní kosmotýdeník uzavřeme výhledem na plány NASA, která se chystá k asteroidu. Přeji příjemné čtení.

Na ISS proběhla další kosmická vycházka

Na konci výstupu byla vztyčena ruská vlajka k mezinárodnímu dnu národních vlajek.
Na konci výstupu byla vztyčena ruská vlajka k mezinárodnímu dnu národních vlajek.
Zdroj: http://i.space.com/

Na Mezinárodní kosmické stanici proběhla ruská kosmická vycházka. Již podruhé za poslední týden vystoupila dvojice Fjodor JurčichinAlexandr Misurkin. V plánu měli několik úkolů. Jako první zamířili k platformě na modulu Zvezda, která sloužila jako místo pro laserovou komunikaci. Tento experiment měl uvolnit místo pro nový teleskop. Původní laserová komunikace sloužila pro otestování vysokorychlostního laserového spojení ISS s ruským řídicím střediskem a má se v budoucnu stát hlavním komunikačním prostředkem pro ruskou část ISS. Proč ho tedy odstranili? Komunikační zařízení bude totiž nejdříve uklizeno do vnitřních prostor stanice a až se připojí plánovaný ruský modul Nauka, bude nainstalováno právě na jeho povrch.

Dalším úkolem dvojice byla kontrola a zjištění důvodu uvolnění jedné z krytek antén. Tato krytka v minulém týdnu uletěla do volného prostoru. Kosmonauti provedli kontrolu antény a nainstalovali krytku novou. Nepodařilo se zjistit, proč se krytka uvolnila.

Ruská EVA
Ruská EVA
Zdroj: https://sphotos-b-ord.xx.fbcdn.net/

Dále pokračovali s přesuny některých kabelových vedení a přidání několika madel, které v budoucnu budou sloužit pro připojení a obsluhu modulu Nauka, který už opět nabral zpoždění a i přesto, že měl startovat už v roce 2006, bude zřejmě startovat až v polovině roku 2014.

Mimochodem, Fjodor Jurčichin je velice zkušený spacewalker. Byla to pro něj již osmá kosmická vycházka a společně s tímto výstupem strávil ve volném prostoru již 51 hodin a 53 minut, což ho řadí na páté místo v délce všech výstupů. Minulý týden, když proběhla předchozí vycházka se stejnou dvojicí kosmonautů, byl zaznamenán nový ruský rekord v pobytu ve volném prostoru v délce trvání 7 hodin a 29 minut. Další ruská EVA proběhne až devátého listopadu a bude ve znamení nadcházejících zimních olympijských her, kdy bude vynesena jedna z olympijských pochodní.

Ruská EVA
Ruská EVA
Zdroj: http://www.nasaspaceflight.com/

Dění na Marsu

Výhled na oblast Glenelg
Výhled na oblast Glenelg
Zdroj: http://kakadu48.sweb.cz/

Vozítko Opportunity v současnosti dokončilo svojí jízdu k Solander Pointu, tedy místu, kde ve vhodném náklonu tak, aby na sluneční panely dopadalo co nejvíce slunečního záření, přečká nadcházející marsovskou zimu. Marsovská zima by měla trvat 154 dnů. Vozítko na Marsu přistálo 25. Ledna 2004 a z plánované tří měsíční životnosti si zdá se i nadále nic nedělá. Má za sebou už více jak 38 najetých kilometrů a dle poslední diagnostické kontroly je v dobrém technickém stavu. Pohled na zaprášenost slunečních panelů však ukazuje, že by potřebovaly trochu oprášit, ale o to se na Marsu může postarat jedině vítr, což je čistič dost nespolehlivý.

Rover Curiosity zatím pokračuje ve své dlouhé jízdě k úpatí Mt. Sharp, kde bude moci zkoumat různé geologické vrstvy. V posledním týdnu si vozítko navíc vyzkoušelo svojí autonomní navigaci, jež si svoji premiéru odbyla při Solu 372. Navigace fungovala dobře a napříště se její služby mohou využívat. V Solu 371 zase vozítko vytvořilo svůj vzdálenostní rekord, když za jediný Sol ujelo 110 metrů.

Vozítku se v noci podařilo nafotit i přechod marsovského měsíce Deimosu, druhým měsícem Phobosem. Toto video ukazuje 41 poskládaných snímků z MastCam.

Krajina Marsu
Krajina Marsu
Zdroj: https://lh5.googleusercontent.com/

Mise k asteroidu

NASA v posledních dnech zveřejnila dvě zajímavá videa, která ukazují, jak by měla vypadat plánovaná mise k asteroidu, jež by se měla uskutečnit někdy kolem roku 2025 pomocí jejich nově vyvíjené kosmické lodi Orion. Zatímco to první video ukazuje animaci, jak by mise měla vypadat. Druhé video obecněji shrnuje pokrok v celém programu SLS a Orion. Podíváme se do výrobních hal, kde se kompletuje loď Orion, jak probíhá výroba adaptéru pro první testovací misi lodi Orion, která bude startovat bezpilotně na raketě Delta IV. Heavy a podíváme se také na výrobu komponent pro raketu SLS. Nevynecháme ani zprávu o tom, jak probíhá úprava startovacího komplexu na mysu Canaveral.

Loď Orion a plánované setkání s asteroidem
Loď Orion a plánované setkání s asteroidem
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Zdroje informací:
http://www.spaceflight101.com/
http://forum.kosmonautix.cz/
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://i.space.com/images/i/000/027/936/i02/nasa-asteroid-initiative-crew-spacewalk-2.jpg?1365630009
http://i.space.com/images/i/000/032/033/i02/russian-flag-waving-long-shot.jpg?1377192318
https://sphotos-b-ord.xx.fbcdn.net/hphotos-ash4/p480x480/1000581_631449653554636_678378514_n.jpg
http://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2013/08/Z27.jpg
http://kakadu48.sweb.cz/curiosity/0372MH-A01.jpg
https://lh5.googleusercontent.com/-WmtWf1WpWmQ/UhdXKhV_lII/AAAAAAAAANE/ixwXuDscyKA/s0/0371ML-A02.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/arv-orion_0.jpg?itok=plceKYj6

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Martin Gembec
Martin Gembec
11 let před

Máte tam drobný překlep, Curiosity míří z Glenelgu k úpatí Mt. Sharp 😉

…Rover Curiosity zatím pokračuje ve své dlouhé jízdě do oblasti Glenelg…

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.