sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Portal Space Systems

Společnost Portal Space Systems získala 17,5 milionu dolarů v počátečním kole investic, které umožní podniku vyvinout a předvést vysoce ovladatelnou družici Supernova využívající sluneční světlo k pohonu tepelného pohonného systému.

Haven-1

Společnost Vast oznámila 3. dubna, že podepsala dohodu s NASA o provedení environmentálního testování modulu vesmírné stanice Haven-1 v testovacím zařízení Neila Armstronga v Ohiu.

SpinLaunch

Společnost SpinLaunch 3. dubna oznámila, že podepsala smlouvu v hodnotě 122,5 milionu eur s výrobcem malých družic Kongsberg NanoAvionics na výrobu 280 družic pro konstelaci zvanou Meridian Space.

Jared Isaacman

Obchodní výbor Senátu USA uspořádá příští týden potvrzovací slyšení, které má potvrdit Jareda Isaacmana jako nového administrátora NASA. Slyšení, plánované na 9. dubna bude také zvažovat nominaci Olivie Trustyové na členku Federal Communications Commission.

Exail

Společnost Exail, zabývající se vesmírnou komunikací, oznamuje spuštění Spacelink-PCE emulátoru nejnovější generace. Spacelink-PCE je navržený tak, aby přesně replikoval kanál šíření vln mezi družicí a pozemní stanicí. Umožňuje tak testovat, optimalizovat a ověřovat výkon a spolehlivost družicových komunikačních systémů.

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 29. díl (31. 3. – 6. 4. 2013)

Raketoplán na Airbusu A300 v představách umělce

V novém Kosmotýdeníku se podíváme na připravovaný švýcarský raketoplán, který by měl vynášet malé satelity na oběžnou dráhu Země. Do výšky deseti kilometrů by ho měl vynášet Airbus A300. Dále nás čeká návštěva Číny, kde se podíváme na přípravy startu lodě Šen-čou 10. A na konec nás čeká převoz rakety Antares na startovní plošinu. Bude se jednat o první a zároveň testovací let. Pokud vše půjde dobře, při dalším startu vynese loď Cygnus na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Příklad nákladu, který bude raketoplán vynášet
Příklad nákladu, který bude raketoplán vynášet
Zdroj: http://sen.com/

Švýcarský raketoplán

Nová společnost plánuje postavit kosmodrom, ze kterého by startovaly malé raketoplány, které by zajistily levnou cestu malým satelitům na oběžnou dráhu. Malý raketoplán je založený na designu evropského Hermese. Raketoplán však nebude startovat z ranveje jako Skylon, ale na letadle Airbus A300. Letadlo vyletí do výšky deseti kilometrů a raketoplán následně zažehne motory a vydá se na cestu. Raketoplán bude moci vynášet až dvě stě padesát kilogramů. Ten se však na oběžnou dráhu nedostane. Po zážehu motorů se stroj dostane do výšky osmdesáti kilometrů a následně se satelit odpojí a za pomoci svého motoru se na orbitu dostane sám. Raketoplán bude znovu použitelný. Po dosažení nejvyššího bodu své cesty postupně jako kluzák doletí na letiště. Odhadovaná cena vývoje raketoplánu je dvě stě šedesát miliónů dolarů. Ti, co mají nový kosmický stroj na svědomí říkají, že lety budou mnohem bezpečnější než kdyby se musela použít raketa. Let se může v jakékoliv části zrušit a raketoplán se satelitem může lehce doletět zpět na základnu.

Šen-čou připojená ke stanici
Šen-čou připojená ke stanici
Zdroj: http://www.spaceflightnow.com/

Šen-čou je připravena

Vesmírná loď, která v červnu pošle čínské thajkonauty na oběžnou dráhu dorazila na kosmodrom, kde proběhnou poslední přípravy na let. Technici loď na naplní palivem a umístí ji na raketu. Čínská televize oznámila, že Šen-čou 10 zůstane na oběžné dráze déle, než jakákoliv předchozí čínská mise. Pro připomenutí, poslední let trval necelých třináct dní.
Podle předpokladů by let měl trvat až patnáct dní včetně dvanácti denního pobytu a stanici. Plánovaná mise bude v pořadí pátý pilotovaný let Číny. Pokud všechno půjde jak má, raketa dorazí na základnu pomocí vlaku na konci dubna. Jedním z pilotů lodě bude Wang Yaping. Stane se tak druhou Číňankou ve vesmíru. Nicméně jména dalších dvou thajkonautů nebyla ještě zveřejněna. Jakmile se loď spojí se stanicí, posádka připraví program pro studenty, který budou vysílat přímo ze stanice.

Antares je na místě

V sobotu raketa Antares opustila hangár a nyní už stojí na startovní plošině a čeká na povel ke startu. K zážehu motorů by mělo dojí 17. dubna a bude se jednat o první a zároveň testovací let nové rakety. Pokud vše půjde podle plánu, dočkáme se ještě jednoho testovacího startu, při kterém už poletí loď Cygnus vstříc ISS. Tímto se všechny systémy rakety ověří a při třetím startu by raketa mohla vynést loď Cygnus k Mezinárodní vesmírné stanici na ostrou zásobovací misi.

Zdroje informací:
http://sen.com/
http://www.spaceflightnow.com/
http://www.spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://sen.com/Uploads/images/page/3933b9c1ba59423caf79a693ee611388.jpg
http://sen.com/Uploads/images/page/2a574309e37b434dbe9202e23c5aee97.jpg
http://www.spaceflightnow.com/china/shenzhou10/130401shipment/complex.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
dd
dd
11 let před

mohli byste mi napsat víc o čínských stanicich znám jen iss tak díky

Dušan Majer
Dušan Majer
11 let před
Odpověď  dd

Dobrý den, Čína momentálně disponuje jedinou orbitální stanicí Tiangong-1. Je to jejich první stanice, na které se teprve učí všechny potřebné postupy. V dalších letech se chystají větší a modernější stanice Tiangong-2 a Tiangong-3. Podrobně jsem o nich psal v tomhle článku – http://blog.kosmonautix.cz/2012/11/velke-plany-rise-stredu-1-dil-orbitalni-stanice/

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.