sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Kosmotýdeník 17. díl (6. 1. – 12. 1. 2013)

Měsíc

V novém díle Kosmotýdeníku se podíváme na stěhování asteroidu. Mise, která bude mít za úkol zachytit planetku a přesunout ji na oběžnou dráhu Měsíce by mohla odstartovat již v roce 2020. Náklady na projekt se odhadují na 2,6 miliardy dolarů. NASA zároveň vyjádřila zájem o výpravu astronautů do Lagrangeova libračního bodu L2. Z Chrise Hadfielda se stává celebrita. Každý den posílá na Twitter a na YouTube nové obrázky Země a komunikuje s fanoušky. Na oběžnou dráhu se podíval již v roce 1995 na palubě raketoplánu Atlantis při letu STS-74 na ruskou vesmírnou stanici Mir. Mise GRAIL již skončila, ale NASA uveřejnila nádherné video, zachycující povrch Měsíce. Na konci článku si jej budete moci vychutnat.

Podobně jako na obrázku by mohlo vypadat chytání asteroidu
Podobně jako na obrázku by mohlo vypadat chytání asteroidu
Zdroj: http://cdn3.standard.net/

Stěhování asteriodu

NASA neztratila zájem o Měsíc. Objevily se zprávy o tom, že kosmická agentura plánuje projekt na zachycení malého asteroidu a jeho přemístění na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Vědci z NASA společně s Keck Institute for Space Studies potvrdili, že přemýšlí o nové sondě, která by dostala na orbitu našeho souseda malou planetku. Náklady na projekt se odhadují na 2,6 miliardy dolarů, což je o něco více než byly náklady na stavbu vozítka Curiosity. Pokud by vše šlo podle plánu, ke startu by došlo v roce 2020. Sonda by byla vynesena raketou Atlas V a přiblížení k planetce by zajistil iontový motor. Kus horniny o velikosti 7 metrů bude po krátkém zkoumání zachycen do vaku o rozměrech 10×15 metrů a vyšle se na cestu k Měsíci. Celá mise bude trvat asi 6 až 10 let.
NASA zároveň vyjádřila zájem o výpravu astronautů do Lagrangeova libračního bodu L2 soustavy Země-Měsíc. Z tohoto místa bude možnost planetku sledovat a dokonce i provest přistání na jejím povrchu.

Kanadský astronaut Christopher Hadfield
Kanadský astronaut Christopher Hadfield
Zdroj: http://www.cbc.ca/

Kanadská celebrita na ISS

Z astronauta Chrise Hadfielda se stává celosvětová celebrita. Jeho účet na twitteru už dosáhnul přes 150 000 followerů. Hadfieldova popularita začala stoupat 19. prosince 2012, kdy odstartoval na palubě lodi Sojuz. Každý den rozesílá na sociální sítě nové obrázky planety Země, komunikuje s fanoušky a dokonce nahrává i písničky. Jeho příspěvky jsou vždy doprovázeny nějakým vtipem. Ve vesmíru není poprvé. Na oběžnou dráhu se podíval již v roce 1995 na palubě raketoplánu Atlantis při letu STS-74 na ruskou vesmírnou stanici Mir. S raketoplánem letěl ještě jednou a to při misi STS-100. Nyní je pátý palubní inženýr na Mezinárodní vesmírné stanici a od března se stane velitelem 35. Expedice.

Záběry pořízené nad Měsícem
Sondy Ebb a Flow v průběhu prosince zanikly na povrchu Měsíce. Nyní však NASA zveřejnila poslední záběry jedné z sond. Video bylo natočeno vy výšce pouhých 10 kilometrů nad povrchem a je krásně plynulé.

Zdroje informací:
http://www.astro.cz/
http://cs.wikipedia.org/
http://cs.wikipedia.org/
http://cs.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
http://www.cbc.ca/gfx/images/news/photos/2012/09/14/hi-chris-hadfield-852-17888-8col.jpg
http://cdn3.standard.net/sites/default/files/imagecache/max_800/2012/04/24/story-asteroid-retrieval-130160.jpg
http://apod.nasa.gov/apod/image/1209/FullMoon20120830smith.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2013/01/13/kosmotydenik-17-dil-6-1-12-1-2013/