sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 9. díl (11. 11. – 17. 11. 2012)

GOCE na oběžné dráze Země

Co nabídne devátý díl pravidelného Kosmotýdeníku? Představíme si sondu GOCE, která obíhá planetu Zemi a mapuje její gravitační pole. Nyní snižuje svoji oběžnou dráhu, aby mohla přinášet přesnější a lepší data. Její mise skončí v roce 2014. Čína se připravuje na další pilotovaný let. Cílem bude vesmírná stanice Tiangong-1, která je na orbitě od roku 2011. Na plánu je automatické i ruční spojení se stanicí. Ve čtvrtek jsme si připomněli první a zároveň poslední vesmírný let raketoplánu Buran. Tento velice moderní stroj v několika věcech překonával americké kosmoplány.

3D mapa od sondy GOCE
3D mapa od sondy GOCE
Zdroj: http://www.astrovm.cz

Nadstavbová mise sondy GOCE

Původ zkratky GOCE je celkem komplikovaný. Evropská sonda se jmenuje Gravity Field and Steady-State Ocean Circulation Explorer.  Úkolem tohoto satelitu je podrobně zmapovat gravitační pole Země. Znalost gravitačního pole planety je velice důležitá. Naše planeta není úplná koule, ale je na pólech zploštělá. Liší se tak gravitační zrychlení od 9,78 do 9,83 metrů ze sekundu. Vědci bylo rozhodnuto, že je potřeba perfektně zmapovat gravitaci Země.
Nyní je mapa hotová, ale pro dosažení ještě lepších výsledků bude snížena oběžná dráha sondy. Primární mise byla splněna, ale v nádržích je více paliva, než se očekávalo. ESA rozhodla o prodloužení mise a zlepšení mapy. Aby sonda mohla měřit tyto data, musí být na nízké oběžné dráze. Konkrétně ve výšce okolo 255 km. To je o 500 kilometrů níže, než se nachází většina moderních satelitů. Snižování začalo v srpnu letošního roku. GOCE sníží svoji orbitu o 300 metrů za den. Příští rok v únoru bude sonda na své plánované orbitě a bude dodávat ještě přesnější data.
V této nadmořské výšce se nachází zbytky atmosféry. GOCE je však na tyto podmínky připravená. Minimální tah iontového motoru zajistí to, že se sonda neponoří do hustých vrstev atmosféry a nezanikne. Konec mise je plánovaný na rok 2014.

Vesmírná stanice Tiangong-1
Vesmírná stanice Tiangong-1
Zdroj: http://www.sen.com

Další čínský pilotovaný let

Čína plánuje další pilotovaný let. V červnu příštího roku se na oběžnou dráhu podívají tři taikonauti. Jedna žena a dva muži. Posádka bude směřovat ke stanici Tiangong-1. Ve vesmíru stráví 15 dní a bude testovat automatické a manuální dokovaní se stanicí.
Tiangong-1 je deset a půl metru dlouhá. Na oběžné dráze ve výšce 350 kilometrů je od září 2011. Tento rok se s ní pomocí autopilota spojila posádka mise Shenzhou-9. Bylo to první čínské spojení s lidskou posádkou. Za několik dní se astronauti od stanice oddělili a poté se ručně znovu spojili.
Minulý rok Čína zveřejnila svoje budoucí plány. Ty zahrnují další pilotované lety, vesmírnou stanici a výzkum Měsíce završený přistáním.

Buran při startu
Buran při startu
Zdroj: http://www.astronautix.com

Nešťastný Buran

Ve čtvrtek to bylo přesně 24 let od prvního a zároveň posledního startu ruského raketoplánu. Buran v mnoha věcech převyšoval americké raketoplány. Byl například schopen sám přistát. Vždyť i jeho vesmírný let ovládal pouze autopilot.
Jeho výroba začala v sedmdesátých letech. Vývoj trval celých 12 let. K prvnímu startu mělo dojít 29. října 1988. Let byl ale 51 sekund před spuštěním odpočtu odvolán. Start byl odložen na 15. listopadu. Vše se povedlo a raketoplán se dostal na oběžnou dráhu. Na palubě nebyla žádná posádka a nebyla nainstalovaná ani podpora života. Celý let řídil autopilot. Byla naplánována třídenní mise, ale nakonec let trval pouze tři hodiny. Po zažehnutí motorů Buran prošel atmosférou a přistál na dráze na kosmodromu Bajkonur. Pokud by bylo špatné počasí, byla připravena záložní dráha v Československu. Po tomto letu byl uložen do hangáru a kvůli nedostatku peněz se do vesmíru už nikdy nepodíval.
V roce 2002 se propadla střecha haly a raketoplán byl zničen.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz
http://www.redorbit.com
http://www.sen.com
http://cs.wikipedia.org

Zdroje obrázků:
http://www.livingfuture.cz/img/images/thumb/10141.png
http://www.sen.com/Uploads/images/page/33727344765645a4a3c287873a3a8947.jpg
http://www.astronautix.com/graphics/b/burlo1.jpg
http://www.astrovm.cz/userfiles/image/AKA/GOCE-Earth3_1.jpg 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.