sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 9. díl (11. 11. – 17. 11. 2012)

GOCE na oběžné dráze Země

Co nabídne devátý díl pravidelného Kosmotýdeníku? Představíme si sondu GOCE, která obíhá planetu Zemi a mapuje její gravitační pole. Nyní snižuje svoji oběžnou dráhu, aby mohla přinášet přesnější a lepší data. Její mise skončí v roce 2014. Čína se připravuje na další pilotovaný let. Cílem bude vesmírná stanice Tiangong-1, která je na orbitě od roku 2011. Na plánu je automatické i ruční spojení se stanicí. Ve čtvrtek jsme si připomněli první a zároveň poslední vesmírný let raketoplánu Buran. Tento velice moderní stroj v několika věcech překonával americké kosmoplány.

3D mapa od sondy GOCE
3D mapa od sondy GOCE
Zdroj: http://www.astrovm.cz

Nadstavbová mise sondy GOCE

Původ zkratky GOCE je celkem komplikovaný. Evropská sonda se jmenuje Gravity Field and Steady-State Ocean Circulation Explorer.  Úkolem tohoto satelitu je podrobně zmapovat gravitační pole Země. Znalost gravitačního pole planety je velice důležitá. Naše planeta není úplná koule, ale je na pólech zploštělá. Liší se tak gravitační zrychlení od 9,78 do 9,83 metrů ze sekundu. Vědci bylo rozhodnuto, že je potřeba perfektně zmapovat gravitaci Země.
Nyní je mapa hotová, ale pro dosažení ještě lepších výsledků bude snížena oběžná dráha sondy. Primární mise byla splněna, ale v nádržích je více paliva, než se očekávalo. ESA rozhodla o prodloužení mise a zlepšení mapy. Aby sonda mohla měřit tyto data, musí být na nízké oběžné dráze. Konkrétně ve výšce okolo 255 km. To je o 500 kilometrů níže, než se nachází většina moderních satelitů. Snižování začalo v srpnu letošního roku. GOCE sníží svoji orbitu o 300 metrů za den. Příští rok v únoru bude sonda na své plánované orbitě a bude dodávat ještě přesnější data.
V této nadmořské výšce se nachází zbytky atmosféry. GOCE je však na tyto podmínky připravená. Minimální tah iontového motoru zajistí to, že se sonda neponoří do hustých vrstev atmosféry a nezanikne. Konec mise je plánovaný na rok 2014.

Vesmírná stanice Tiangong-1
Vesmírná stanice Tiangong-1
Zdroj: http://www.sen.com

Další čínský pilotovaný let

Čína plánuje další pilotovaný let. V červnu příštího roku se na oběžnou dráhu podívají tři taikonauti. Jedna žena a dva muži. Posádka bude směřovat ke stanici Tiangong-1. Ve vesmíru stráví 15 dní a bude testovat automatické a manuální dokovaní se stanicí.
Tiangong-1 je deset a půl metru dlouhá. Na oběžné dráze ve výšce 350 kilometrů je od září 2011. Tento rok se s ní pomocí autopilota spojila posádka mise Shenzhou-9. Bylo to první čínské spojení s lidskou posádkou. Za několik dní se astronauti od stanice oddělili a poté se ručně znovu spojili.
Minulý rok Čína zveřejnila svoje budoucí plány. Ty zahrnují další pilotované lety, vesmírnou stanici a výzkum Měsíce završený přistáním.

Buran při startu
Buran při startu
Zdroj: http://www.astronautix.com

Nešťastný Buran

Ve čtvrtek to bylo přesně 24 let od prvního a zároveň posledního startu ruského raketoplánu. Buran v mnoha věcech převyšoval americké raketoplány. Byl například schopen sám přistát. Vždyť i jeho vesmírný let ovládal pouze autopilot.
Jeho výroba začala v sedmdesátých letech. Vývoj trval celých 12 let. K prvnímu startu mělo dojít 29. října 1988. Let byl ale 51 sekund před spuštěním odpočtu odvolán. Start byl odložen na 15. listopadu. Vše se povedlo a raketoplán se dostal na oběžnou dráhu. Na palubě nebyla žádná posádka a nebyla nainstalovaná ani podpora života. Celý let řídil autopilot. Byla naplánována třídenní mise, ale nakonec let trval pouze tři hodiny. Po zažehnutí motorů Buran prošel atmosférou a přistál na dráze na kosmodromu Bajkonur. Pokud by bylo špatné počasí, byla připravena záložní dráha v Československu. Po tomto letu byl uložen do hangáru a kvůli nedostatku peněz se do vesmíru už nikdy nepodíval.
V roce 2002 se propadla střecha haly a raketoplán byl zničen.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz
http://www.redorbit.com
http://www.sen.com
http://cs.wikipedia.org

Zdroje obrázků:
http://www.livingfuture.cz/img/images/thumb/10141.png
http://www.sen.com/Uploads/images/page/33727344765645a4a3c287873a3a8947.jpg
http://www.astronautix.com/graphics/b/burlo1.jpg
http://www.astrovm.cz/userfiles/image/AKA/GOCE-Earth3_1.jpg 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.