sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (MTG-S1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Rocket Lab

Společnost Rocket Lab 25. června oznámila, že od Evropské kosmické agentury získala kontrakt na vynesení dvou malých družic k testování navrhované budoucí konstelace LEO-PNT na nízké oběžné dráze Země.

NRO

Američtí poskytovatelé družicových snímků zintenzivňují svá varování před navrhovanými škrty v rozpočtu Národního průzkumného úřadu na komerční snímky a tvrdí, že tyto škrty představují rostoucí riziko pro národní bezpečnost a životaschopnost domácího kosmického průmyslu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vrátí se Evropa na Titan?

Titan

Mezi více než 60 měsíci planety Saturn zaujímá jeden význačné místo – Titan – po Ganymedu největší měsíc ve Sluneční soustavě, který svými rozměry strčí do kapsy i planetu Merkur. Má hustou atmosféru a probíhá na něm jev, který v mnohém připomíná koloběh vody známý ze Země. Jen s tím rozdílem, že tady se vypařují a zpět na povrch prší uhlovodíky. V našem prostředí kapalný etan a nejjednodušší metan. Celý Titan doslova překypuje uhlovodíky – základními stavebními prvky živých organismů. Je proto téměř trestuhodné, že se na povrch tak zajímavého tělesa doposud podíval jen evropský modul Huygens. Nadějně vypadal americký projekt TiME, ale ten se nakonec realizace nedočká. Nyní ale svítá nová naděje – Evropa uvažuje o misi TALISE, která cílí právě na Titan.

Titan Lake In-situ Sampling Propelled Explorer, neboli ve zkratce TALISE je název nového projetu, na který si Evropské kosmická agentura brousí zuby. Zatím nebyla schválena jeho realizace, vše je pouze ve fázi raného projektu, nicméně to vypadá velice zajímavě. Projekt totiž počítá s plovoucí sondou, která by přistála do jezera Ligeia mare  u severního pólu Titanu. V průběhu možná až roční mise by sonda plula po uhlovodíkovým jezerem a odebírala odsud vzorky pro detailní analýzu.

Různé varianty pohonu sondy TALISE
Různé varianty pohonu sondy TALISE
Zdroj: http://www.nerdpix.com

Postupem času by loďka doplula až k břehu jezera. Ani tady by ale její mise nekončila. Na své palubě by totiž měla přístroje, které by kromě studia kapalných látek umožnily i zkoumání různých usazenin, ze kterých je tvořeno pobřeží. Bližší informace o projektu zatím bohužel nejsou k dispozici. Rouškou tajemna je zahaleno jak vlastní přístrojové vybavení sondy, tak i její energetický zdroj. Techniku ale nečeká nic snadného – na Titanu klesají teploty běžně k -170°C.

Jezero Ligeia mare - snímek ve falešných barvách je složený z fotek z družice Cassini
Jezero Ligeia mare – snímek ve falešných barvách je složený z fotek z družice Cassini
Zdroj: http://upload.wikimedia.org

Jezero Ligeia mare je druhým největším jezerem na Titanu (hned po Kraken mare) a svou velikostí překoná Hořejší jezero mezi Kanadou a USA. Jeho rozloha činí 126 000 km2. Samotné pobřeží měří přes 2000 kilometrů, takže sonda TALISE by určitě měla co zkoumat. Očekává se, že tohle jezero nebude příliš hluboké. Zřejmě bude jen málo míst s hloubkou větší než 5 metrů. Do tohoto jezera měla přistát i plánovaná americká družice TiME, nicméně přednost dostal let k Marsu (mise InSight).

Zatím není jisté, zda se realizace mise TALISE dočkáme, nicméně Takhle originální projekt by si to zasloužil. Jednalo by se o vůbec první případ, kdy by lidský výtvor zkoumal kapalné prostředí mimo Zemi. TALISE by navíc nebyla jen unášená proudy, případně větrem. Disponovala by vlastním pohonem, díky kterému by mohla podle potřeby měnit směr. Na definitivní podobě pohonu se zatím vědci neshodli. Simultánně pracují s několika variantami. Pokud ale projekt půjde dál, dočkáme se zpřesnění celého designu, který zatím připomíná jen velmi hrubý nástřel.

Počítačová animace, jak asi vypadal modul Huygens po přistání na Titanu
Počítačová animace, jak asi vypadal modul Huygens po přistání na Titanu
Zdroj: http://apod.nasa.gov

Jak jsme nakousli již na začátku, měsíc Titan zkoumá z oběžné dráhy Saturnu sonda Cassini. Ale i kdyby se rozkrájela, tak přes hustou atmosféru mnoho nezjistí. Její malý pomocník, evropský modul Huygens se s povrchem Titanu seznámil detailněji. Bohužel pro nás ale kvůli bateriím dokázal pracovat pouze 4 hodiny. Ačkoliv fungoval jen tak krátce, je jeho mise dodnes hodnocena jako jeden z největších úspěchů evropské kosmonautiky. Velká škoda je, že se Titan od té doby posunul na okraj zájmu a nikdo o něj, zdá se, nejevil zájem. Přitom je to mimořádně atraktivní svět, ve kterém se dá najít mnoho podobností se Zemí. Doufejme tedy, že Evropa nakonec sebere odvahu a na Titan se vrátí.

Zdroje informací:
http://www.astro.cz
http://cs.wikipedia.org
http://en.wikipedia.org

Zdroje obrázků:
http://www.treking.cz/astronomie/titan.jpg
http://www.nerdpix.com/wp-content/uploads/2012/09/talise.jpg
http://apod.nasa.gov/apod/image/0601/titan_huygens_big.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/03/PIA10008_Ligeia_Mare_crop.jpg/1024px-PIA10008_Ligeia_Mare_crop.jpg 

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Marek
Marek
12 let před

Jak moc náročný je průzkum Titanu třeba ve srovnaní s Marsem. Myslím finančně, časově, technicky adt. Ptám se proto že mě zajímá proč o Titan není takový zájem.

Dušan Majer
Dušan Majer
12 let před
Odpověď  Marek

Je to velký rozdíl. Už jen kvůli mnohem větší vzdálenosti od Země. Čili letí se tam déle, navíc na Titanu nemůžete použít solární panely, musíte spoléhat na jiné zdroje energie. Celkově jsou lety na Titan oproti Marsu mnohem náročnější.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.