sociální sítě

Přímé přenosy

Načítám data o přenosech…

krátké zprávy

Shield Space

Britský startup Shield Space plánuje spojit svůj software pro autonomní provoz družic s možnostmi servisu na oběžné dráze společnosti ClearSpace, aby řešil vznikající orbitální hrozby.

U.S. Space Force

Americké vesmírné síly zahajují novou soutěž na dodávky antén pro mobilní ovládání družic, čímž formálně obnoví program, který zrušily poté, co opustily kontrakt se společností AeroVironment v hodnotě 1,7 miliardy dolarů a přešly na komerčnější strategii zadávání veřejných zakázek.

Vantor

Společnost Vantor si vybrala BAE Systems pro stavbu své nové generace družic pro zobrazování s vysokým rozlišením. Tato volba spojuje Vantor s bývalou divizí Ball Aerospace, která pomáhala vyvíjet satelity pro pozorování Země společnosti DigitalGlobe.

York Space Systems

Společnost York Space Systems 24. června oznámila, že družice, kterou postavila pro americké vesmírné síly, úspěšně demonstrovala obousměrnou taktickou komunikaci s využitím ultravysokofrekvenčních (UHF) při spojení z nízké oběžné dráhy Země.

Vast

Společnost VAST podepsala smlouvy s dalšími partnery pro výzkum mikrogravitace, který bude probíhat na komerčních vesmírných stanicích společnosti VAST.

NASA

Generální inspektor NASA ve své nejnovější zprávě varuje, že kapacita startovacích ram se blíží jejich limitům a jaké to představuje problémy pro kosmodromy.

OHB

Německá kosmická společnost OHB získá prostřednictvím prodeje akcií přibližně půl miliardy eur, což jí umožní rozšířit zařízení a usilovat o potenciální akvizice.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Po 125 dnech zpátky doma

Joe Acabá po návratu na Zemi

Kazašská step se dnes stala svědkem představení, ze kterého se sice pro část veřejnosti stává rutina, nicméně nikdy se neokouká. Ano, předpokládáte správně, v rozlehlých pláních přistála návratová kabina lodi Sojuz TMA-04M, která po čtyřměsíčním pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici vrátila domů trojici kosmonautů. Do náručí pozemské gravitace se vrátili Rusové Sergej Revin a Gennadij Padalka. Třetí sedadlo obsadil Američan Joe Acabá (na fotce). Tato trojice odstartovala do kosmu před 125 dny a od té doby nebyla zvyklá na zemskou tíži.

Pojďme se ale podívat na to, co předcházelo samotnému přistání. V posledních týdnech probíhala na ISS takzvaná 32. dlouhodobá expedice, které velel právě Gennadij Padalka. Aby měla stanice svého velitele i nadále, muselo přijít tradiční předání velení. Ano, říkám tradiční, protože se tomu tak děje před každým přistáním. Přesto se tentokrát jednalo o něco mimořádného – vůbec poprvé se totiž velitelem Mezinárodní vesmírné stanice stala žena – Sunita Williamsová.

Loučení posádek před uzavřením průlezu
Loučení posádek před uzavřením průlezu
Zdroj: cbsnews.com

Pak už Padlaka, Revin a Acabá nasedli do své kosmické lodi a po hermetickém uzavření průlezů mohlo přijít oddělení od stanice. K tomu došlo v 1:09 SELČ, když ISS přelétala nad Keňou. Sojuz odletěl několik kilometrů od stanice, aby mohl Gennadij Padalka na 4 minuty a 16 sekund zažehnout motor kosmické lodi. Tímto zážehem se snížila oběžné rychlost a dráha vedla do atmosféry. Už nebylo cesty zpátky – trio kosmonautů mířilo k Zemi.

Ještě před vstupem do atmosféry se kosmická loď rozdělila na tři části – orbitální, servisní a návratový modul. Právě v posledním jmenovaném seděla posádka a ten také jako jediný disponoval tepelným ochranným štítem. Ten přišel ke slovu už po pár minutách, kdy návratová kabina vstoupila do atmosféry. Ve 4:38 SELČ se mohl otevřít typický oranžovo-bílý padák a za několik minut už kabina dosedla do stepi nedaleko města Arkalyk.

Gennadij Padalka se po návratu posunul na čtvrté místo historických tabulek v souhrnné délce pobytu na oběžné dráze – na svém kontě má 711 dní ve stavu beztíže. Joe Acabá má u svého jména hodnotu 138 dní a vesmírný nováček Sergej Revin nabral 125 dní. Trio obkroužilo Zemi více než 2 000x a přitom urazilo vzdálenost více než 85 000 000 kilometrů. Po přistání se cesty trojice rozdělí – Revin a Padalka zamíří k Moskvě do Gagarinova výcvikového střediska pro kosmonauty. Naopak Joe Acabá nasedne do tryskáče od NASA a poletí do Houstonu, konkrétně do Johnsonova kosmického centra.

Posádka Sojuzu TMA-04M Zleva: Joe Acabá - Gennadij Padalka - Sergej Revin
Posádka Sojuzu TMA-04M Zleva: Joe Acabá – Gennadij Padalka – Sergej Revin
Zdroj: astronaut.ru

A jak to vypadá na stanici? Posádka je pouze tříčlenná a vede ji Sunita Williamsová, která se stala velitelkou 33. dlouhodobé expedice – ta oficiálně začala ve chvíli, kdy se Sojuz s padalkou, Revinem a Acabou oddělil od modulu Poisk. Tři lidé na ISS zůstanou až do druhé poloviny příštího měsíce, tehdy vyrazí vstříc stanici kosmická loď Sojuz TMA-06M, která na vesmírný komplex dopraví trojici kosmonautů.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.php?f=24&t=602
http://spaceflightnow.com/station/exp32/landing.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Expedition_32

Zdroje fotek:
http://www.cbsnews.com/network/news/space/ISS/iss32/iss32graphics/091612_undock1.jpg
http://asset0.cbsistatic.com/cnwk.1d/i/tim/2012/09/16/091612_acaba.jpg
http://www.astronaut.ru/flights/foto/stma-04m.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.