sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Lotos-S

Dnes by měla z kosmodromu Pleseck odstartovat raketa Sojuz 2.1b se zpravodajskou družicí Lotos-S. Zítra by pak z kosmodromu Vostocnyj měla odstartovat raketa Sojuz 2.1a s horním stupněm Fregat a družici Kondor-FKA pro pozorování Země.

Rušení GPS

Dochází k nárůstu cíleného rušení systému GPS. Rušení GPS provádí především armády a dále pak kriminální organizace. Nově si začínají pořizovat rušičky i běžní občané, hlavně v USA, protože se šíří obavy o soukromí a protivládní konspirační teorie.

Sentinel-1C

Společnost Arianespace oznámila 27. listopadu, že nadcházející start družice Sentinel-1C na raketě Vega-C bude odložen. Konečné datum startu bude oznámeno 29. listopadu. Zatím se předpokládá odklad o jeden den. Důvodem odkladu jsou technické problémy.

Zhuque 2

Z kosmodromu Ťiou-čchüan odstartovala raketa Zhuque 2. Jde o první start její vylepšené verze, zatím bez oficiálního označení. Na SSO dráhu vynesla družice Guangchuan 01 a 02. Ty by měly sloužit k ověření komunikačních technologií pro družicové sítě.

SpaceX

Federální komise pro komunikace udělila společnosti SpaceX 26. listopadu podmíněný souhlas s používáním širokopásmových družic Starlink k podpoře T-Mobile. SpaceX má povolení používat celulární frekvence T-Mobile až na 7 500 družicích Starlink k poskytování doplňkového pokrytí z vesmíru.

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace získala od úřadu pro vesmírný obchod (OSC) a Národního úřadu pro oceán a atmosféru (OSC) zakázku ve výši 5,3 milionu dolarů na navržení uživatelského prostředí pro vesmírný provoz nové generace koordinační platformy.

Optimax

Společnost Optimax, největší výrobce přesné optiky ve Spojených státech, oznámila jmenování Josepha Spilmana generálním ředitelem a Peta Kupinského prezidentem. Společnost je známá díky Optimax Space Systems.

Rocket Lab

Společnost Rocket Lab odstartovala, poprvé ve své histori, během 24 hodin se dvěmi raketami Electron. První Electron odstartoval z Wallops ve Virginii. Druhý start následoval z Nového Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Přehledný souhrn horních stupňů

Horní stupně raket často plní ty nejdůležitější úkoly. Právě na nich záleží, zda se družice dostane na plánovanou dráhu, nebo ne. U horních stupňů, které se používají pro meziplanetární lety jsou požadavky ještě přísnější. Přesto mnoho lidí horní stupně příliš nezná. Oproti stupňům prvním jsou mnohem menší, na celé raketě tvoří jen zlomek velikosti a tak se diváci a čtenáři nad tímhle kouskem techniky ani moc nezamýšlejí. Ale to je přitom velká škoda. Přiložený obrázek ukazuje ty nejznámější horní stupně, které se používají, či používaly ve všech kosmických velmocích. Díky jednotnému poměru můžete srovnávat velikosti všech horních stupňů.

Přehled horních stupňů raket
Přehled horních stupňů raket
Zdroj: http://historicspacecraft.com/

Zdroje obrázků:
http://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2013/11/Z66.jpg
http://historicspacecraft.com/Diagrams/U/Upper_Stages_RK2013_1200x700.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
23 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
roman hronza
roman hronza
9 let před

Velice pěkný přehled. Ten Saturn S-IVB sloužil jako základ pro Skylab, že ?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  roman hronza

Ano S-IVB létal na Saturnech 1 jako 2. a na Saturnech 5 jako třetí stupeň a posloužil jako základ pro stanici Skylab.

marian
marian
9 let před

No pozerám, že to ani zďaleka nie je kompletné. Chýba tam napr. aj najpoužívanejší horný stupeň vôbec – Block-I z rakiet typu Sojuz.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  marian

Žádná grafika nikdy není kompletní. Vždy se jedná o průřez zajímavými typy. 😉

maro
maro
9 let před
Odpověď  marian

No, těch ruských je tam fakt jen pár, a z nich ještě jen ty „korekční“. Ale darovanému koni …

maro
maro
9 let před

Zajímavé. Nebylo by nějaké info v čem se liší konstrukce motoru od prvních stupňů? Asi bude možné využít i neekologické palivo a spousta detailů se asi bude řešit jinak.
Další věc, která člověka zarazí, je ta miniaturní velikost horního stupně z ruského Protonu, Briz M, proti třeba takovému ESC-A u Ariane 5, když obě rakety nosí velké telekomunikační družice na geostacionární dráhu. Ale důvod je jasný.
U toho Protonu totiž je Briz-M tím posledním z celkových 4 stupňů.
U Ariane druhým (a taky samozřejmě posledním), takže má mnohem víc práce a musí být patřičně větší.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  maro

Co se konstrukce týče, tak jedním z hlavních rozdílů je tvar trysky. Horní stupně pracují v prostředí bez atmosféry a je proto výhodnější použít jinak tvarovanou trysku než pro let v atmosféře – raketový motor pak dosahuje lepší účinnosti.
Ohledně paliva – částečně máte pravdu, ale já bych ještě uvedl, že jelikož jsou horní stupně menší než ty první, bývají to právě ony, na kterých menší kosmické agentury používají složitější technologie – třeba spalování kyslíku a vodíku, jako to předvedla Indie.

rorejs
rorejs
9 let před

Super, moc pěkná infografika, díky za ni!
Mimochodem, tohle téma je tak zajímavé, že by stálo i za rozsáhlejší článek. Třeba vybrat jen dva či tři zajímavé horní stupně a trochu rozebrat nějaké podrobnosti. Např. konstrukci, základní parametry (konstrukční, ale třeba i letové) A taky kontext použití, tedy celkové složení sestavy, zejména u vícestupňových řešení…
Jen takový námět…

Samo
Samo
9 let před

To som netušil že alcon 9 tak veľký motor oproti nádrži na druhom stupni :O

Jaroslav.Alois
Jaroslav.Alois
9 let před

Je jasné, že rozhodujícím krokem byla konstrukce Centauru, tj. stupeň na H+O. Od ní se odvíjí vývoj až k S 4B, ten demonstruje obrovitost Saturnu 5.
Při meziplanetárních letech však “ úřadují/ ještě poslední stupně na THP.
Poslední stupně na THP se ostatně používaly u prvních amerických nosičů a též u pokročilých konstrukcí řady Delta a též u nosičů dalších států krom SSSR.
Obdobný přehled posledních stupňů na THP by též byl velice zajímavý.

vedator
vedator
9 let před

Najprv som myslel, ze je chyba v prehliadaci a ze mi nenacitalo cely clanok, ale potom som z udivom zistil, ze je to cele 🙁

Clanok o druhych stupnoch je velmi dobry napad.

Nechcem rypat, ale kosmonautix.cz je velmi dobry portal a zvyknem tu chodit casto. Rozhodne sa vsak musim pytat aky zmysel maju taketo kratke a z mojho pohladu zbytocne clanky? Nehodia sa viac do fora alebo niekde inde? Neuvazuje redakcia oznacit taketo kratke clanky ako bleskovky?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  vedator

No upřímně řečeno nevím, proč by nemohl vyjít takto krátký článek. Není to poprvé, kdy hlavní náplní článku byla buďto infografika, nebo nějaké zajímavé video. Každý den vychází hlavní (dlouhý) článek krátce po půlnoci a pak kratší během dne. Krátké články jsme zavedli právě proto, abychom mohli informovat i o věcech, které nestojí za psaní velkého článku, ale i kterých si myslíme, že by se měly ke čtenářům dostat.
Na fóru už tenhle obrázek je, ale líbil se mi natolik, že jsem si řekl, že stojí za to jej umístit i do článku, kde si jej prohlédne více lidí. Náš portál chce informovat všechny kategorie zájemců o kosmonautiku. Někdo má rád dlouhé články, jinému zase vyhovují takovéto krátké. Chceme se zavděčit všem a proto když někdy najdeme nějaký povedený obrázek, nebo video, tak jej zase uděláme jako krátký článek během dne. Myslím, že není málo čtenářů, kterým se právě takové články líbí. ale nebojte, nebudou tady jen tyto krátké články, stále budou vycházet i klasické dlouhé. 😉 Zkrátka všechno zůstává při starém – vždyť tyto krátké články už u nás vychází téměř rok. Někdy je krátký článek delší, jindy kratší. 😉

vedator
vedator
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Dakujem za odpoved. Vsetko, co tvrdite je pravda.

Tentokrat som to zobral trosku osobnejsie, lebo nadpis naznacoval vynikajucu temu a podvedome som ocakaval obsirnejsi clanok. Namiesto toho som nasiel len obrazok a kratky popis, takze skor prevladalo sklamanie 🙁

Kazdopadne ma to neodradi K citat a diskutovat 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  vedator

To nás těší. 🙂

Lemmy
Lemmy
9 let před

Jsou ty poměry velikostí správné? Srovnáním s velikostí kosmonauta v pravo dole má např. Merlin vacuum na výšku kolem 6 metrů, což je snad víc než má F-1.

Branislav Pecho
Branislav Pecho
9 let před
Odpověď  Lemmy

Tiež by ma zaujímalo, či je kresba v jednotnom merítku. Raketový motor J-2 som mal možnosť vidieť v London Science Museum a je to teda pekná ozruta:) F-1 si ani nedokážem predstaviť, ale hádam ho niekedy uvidím naživo.

Racek
Racek
9 let před
Odpověď  Branislav Pecho

No, já si na něj před 20 lety sáhl… Bohužel Saturn 5 tam tenkrát nebyl (byl na renovaci)

Spytihněv
Spytihněv
9 let před

Když je uvedeno, že poslední stupeň nosné rakety je PAM-D/Star-48B a jinde jen Star-37FM, znamená to, že v prvním případě je urychlovací motor součástí raketového stupně PAM-D a v druhém urychluje užitečný náklad jen samotný motor Star-37FM?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Spytihněv

Ano, tak to je.

Spytihněv
Spytihněv
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

A kdy se tedy používá pouze motor a kdy spolu s tím stupněm?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Spytihněv

To je individuální.

Štěpán
Štěpán
8 let před

Falcon heavy bude mít jaký druhý stupeň? Stejný jak falcon 9?

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Štěpán

Přesně tak. Zatím se nepočítá s výraznějšími modifikacemi. Ale do budoucna možná přijdou.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.