ExoMars
Společnost Airbus Defence and Space postaví přistávací platformu pro rover ExoMars Evropské vesmírné agentury. Start mise je plánován na rok 2028.
sociální sítě
Přímé přenosy
krátké zprávy
Společnost Airbus Defence and Space postaví přistávací platformu pro rover ExoMars Evropské vesmírné agentury. Start mise je plánován na rok 2028.
Čína dňa 29.3.2025 o 17:05 hod. SEČ úspešne vypustila experimentálnu družicu TJS-16 pomocou rakety CZ-7A z kozmodrómu WSLC.
Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.
Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.
V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.
Velitelství Space Systems oznámilo 27. března, že Rocket Lab a Stoke Space se připojí k Blue Origin, SpaceX a United Launch Alliance (ULA) v programu National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Lane 1.
Bílý dům předložil Senátu 24. března nominaci Grega Autryho na pozici finančního ředitele agentury NASA. Autry byl nominován na pozici CFO NASA v červenci 2020, několik měsíců po odchodu Jeffa DeWita. Senát jeho nominaci tehdy neschválil.
Společnost Gravitics oznámila 26. března, že obdržela navýšení strategického financování, neboli STRATFI, ocenění od SpaceWERX, komerční složky Space Force, v hodnotě až 60 milionů dolarů.
Velitelství vesmírných systémů Space Forces oznámilo 26. března, že dokončilo dlouho očekávanou certifikaci rakety Vulcan po analýze dat ze dvou certifikačních startů rakety v lednu a říjnu 2024.
Naše podcasty
Doporučujeme
Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.
Poděkování
Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!
Hera, první evropská mise zaměřená na planetární obranu, odstartovala v říjnu 2024 a vydala se na cestu k dvojplanetce Didymos, kterou má studovat jak s pomocí vlastních vědeckých přístrojů, tak i díky dvěma CubeSatům (Milani a Juventas), přičemž hlavní důraz bude kladen na průzkum následků prvního pokusu lidstva o změnu dráhy planetky. Evropská mise Ramses využije velkou část technologií vyvinutých pro sondu Hera, aby usnadnila svůj rychlý vývoj. Ani zde tak nebudou chybět dva spolucestující CubeSaty.
Pokud se vše podaří, vyrazí už ve druhé polovině příštího roku na oběžnou dráhu další družice z České republiky – BRNOsat. Na Hvězdárně a planetáriu Brno byly včera představeny první náklady, které na této družici poletí na oběžnou dráhu. V současné době tak již víme, že BRNOsat ponese třeba ultrafialový snímač pro vědecká pozorování vesmíru, ale třeba i experiment studující možnosti maziv. Celý projekt je momentálně ve fázi pokročilého plánování a výpočtů všech potřebných parametrů a další detaily budou představeny později.
Když na obloze září polární záře, tak vysoko nad polárními oblastmi planety Země protékají horními vrstvami atmosféry intenzivní elektrické proudy zvané elektrojety. Tyto aurorální elektrojety posílají kolem pólů každou sekundu přibližně milion ampérů elektrického proudu. Mohou vytvářet jedny z největších magnetických poruch na Zemi a rychlé změny proudů mohou vést k takovým jevům, jako jsou výpadky proudu. V březnu NASA plánuje vynést misi EZIE (Electrojet Zeeman Imaging Explorer), jejímž cílem je zjistit více o těchto silných proudech v naději, že se nakonec podaří zmírnit dopady takového vesmírného počasí na lidi na Zemi.
Agentura NASA se rozhodla rozšířit svou spolupráci s firmou Advanced Space z coloradského Westminsteru na technologické demonstrační misi CAPSTONE (Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment), která své hlavní úkoly splnila už v roce 2023. Nadstavbová část, která má trvat do prosince 2025, bude využívat úspěšné demonstrace Autonomního orientačního systému pro cislunární prostor CAPS (Cislunar Autonomous Positioning System) a charakterizaci dráhy NRHO kolem Měsíce. Prodloužená mise nabízí příležitost zpřesnit a otestovat software CAPS komunikací se sítí DSN (Deep Space Network) a sondou LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter). Nadstavbová mise navíc umožní firmě Advanced Space provádět analýzy mise, které podporují program NASA Artemis, a využívat nové poznatky z provozu CAPSTONE na oběžné dráze k plánování provozu stanice Gateway. Ve spolupráci s Goddardovým střediskem bude Advanced Space také demonstrovat a testovat technologie pro autonomii a interoperabilní komunikaci a sítě založené na standardech v náročném cislunárním prostředí. Přeloženo z: https://www.nasa.gov/ Zdroje obrázků: https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/capstone_05-19jan22.jpeg
V květnu 2024 zasáhla Zemi největší solární bouře za poslední dvě desetiletí. Po několik dní bombardovala naši planetu vlna za vlnou vysokoenergetických nabitých částic ze Slunce. Oblohu zaplavily jasné polární záře a dočasně došlo k občasným narušením GPS signálů. S pomocí náhodně oživené americké družice se vědcům podařilo zjistit, že tato bouře také vytvořila dva nové, dočasné, pásy nabitých částic, které obklopují Zemi. Tyto poznatky jsou důležité k pochopení, jak by budoucí sluneční bouře mohly ovlivnit naše technologie.
Evropská kosmická agentura vybrala pět studentských týmů do dalšího pokračování svého programu Fly Your Satellite! Design Booster. Vůbec poprvé v historii tohoto projektu zde uspěl i tým z české republiky. V konkurenci týmů z celé Evropy uspěl studentský tým YSpace z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického (FEKT VUT). Jeho členové se díky tomu mohou těšit na 18 měsíců trvající exkluzivní odbornou a technologickou podporu agentury ESA. Studenti věří, že je tato pomoc přiblíží k vypuštění první české družice, kterou studenti sami navrhli. Mise CIMER (Cyanobacteria In Microgravity Environment Research) by měla umožnit studium sinic v mikrogravitaci a kromě týmu YSpace by se na ní měli podílet i zástupci Mendelovy univerzity v Brně. V útrobách 3U CubeSatu by se nacházel modul obsahující sinice, u kterých by se na oběžné dráze sledovala jejich vitalita a produkce kyslíku.
Při misi Transporter-12, při které 14. ledna večer našeho času odstartovala z Kalifornie raketa Falcon 9, se naše pozornost zaměřovala především na družici TROLL od brněnské firmy TRL Space. Není se co divit, česká družice neletí na oběžnou dráhu každý den. Veřejně dostupný seznam nákladů této mise obsahoval i poznámku, že jedna družice je utajená. Neznali jsme její název, úkoly a dokonce ani stát, kterému patří. Dnes před polednem se v Praze uskutečnila tisková konference, na které byly veřejně oznámeny detaily související s novou českou družicí. A není ledasjaká – jelikož jde o 12U CubeSat, tak se s rozměry 32 cm × 22,5 cm × 22,5 cm může nyní označovat jako největší fungující česká družice. SATurnin-1 váží zhruba 14 kilogramů a když rozloží své fotovoltaické panely, dosahuje rozpětí 87 cm. Družice je funkční a komunikuje s pozemním střediskem.
Dva CubeSaty, které cestují na sondě Hera, si už stihly vyměnit první signály se Zemí, takže bylo možné potvrdit, že jsou v očekávaném stavu. Dvojice byla v předešlých dnech aktivována, aby se prověřily všechny jejich palubní systémy a v tu chvíli se dvojice Milani Juventas stala prvními CubeSaty, se kterými ESA komunikovala z hlubšího vesmíru.
Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ) oznámil, že se chce věnovat rozvoji technologií, které budou schopny lokalizovat a prozkoumat objekty ohrožující kritickou infrastrukturu. Do budoucna by dokonce měly být schopny tyto objekty zachytit a zničit stažením do atmosféry. Takové technologie by našly uplatnění v mnoha oborech – nejde jen o armádu, ale i o problematiku kosmické tříště. Získané poznatky by se daly využít také při údržbě družic na oběžné dráze. Celá mise VZLUGEM bude tvořena dvojicí CubeSatů, které budou vyneseny najednou. Jedna z družic bude hrát roli neznámého objektu, ke kterému se má druhá družice přiblížit a provést úkony, které dostane od pozemního střediska.
Kosmické Brno – tak se jmenuje videoseriálek, který vás provede místy, kde se v Brně připravujeme na cesty do vesmíru. První díl je věnován „vesmírným maniakům“. Společnost Spacemanic je mimořádně aktivním a spolehlivým výrobcem malých družic, takzvaných CubeSatů. Z jejich laboratoří vzešly třeba české družice BDSat-1 a 2, či Planetum-1, ale i slovenské družice GRB Alpha, GRB Beta, či růžová Veronika. Ve všech případech šlo o kostky s délkou hrany 10 centimetrů (vyjma GRB Beta, která je ze dvou takových kostek). Nyní však pracují na družicové platformě Corvus, která bude šestkrát větší! Neklade si vůbec malé cíle – měla by to být nejdokonalejší družicová platforma těchto rozměrů na celém světě! Podaří se jim to?
Na webu Kosmonautix.cz používáme soubory cookies k zajištění správného fungování našich stránek, ke shromažďování anonymních statistických dat a pro lepší uživatelský zážitek. Více informací najdete zde.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.