sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Ax-4)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dawn Aerospace

Novozélandská společnost Dawn Aerospace 12. června oznámila, že podepsala závaznou partnerskou smlouvu s Oklahomským úřadem pro rozvoj vesmírného průmyslu (OSIDA) o provozování suborbitálního letounu Aurora Mark 2.

Ax-4

NASA a Axiom Space na neurčito odkládají soukromou misi Ax-4 na Mezinárodní vesmírnou stanici poté, co v části stanice, kde došlo k dlouhodobému úniku vzduchu, zjistily nový únik. Odložení má Roskosmosu poskytnout více času na prostudování nového úniku vzduchu v jednom z oddílů modulu Zvezda.

iQPS

Společnost Rocket Lab 11. června vynesla radarovou zobrazovací družici pro japonskou společnost iQPS, což je třetí start pro tohoto zákazníka během posledních tří měsíců. Raketa Electron odstartovala ze startovacího komplexu 1, rampy A.

BAE Systems

Společnost BAE Systems se spojila s jihokorejským konglomerátem Hanwha Systems, aby prozkoumala využití jejich technologie radaru se syntetickou aperturou (SAR) v Azalea, plánované zpravodajské, sledovací a průzkumné konstelaci.

Sierra Space

Společnost Sierra Space se sídlem v Coloradu 11. června oznámila formální spuštění divize Sierra Space Defense zaměřené na programy národní bezpečnosti. Obchodní jednotku povede Erik Daehler, bývalý manažer společnosti Lockheed Martin

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Na SLS při Artemis II poletí i CubeSat z Argentiny

Agentura NASA podepsala dohodu s argentinskou kosmickou agenturou CONAE (Comisión Nacional de Actividades Espaciales), která se týká letu argentinského CubeSatu na misi Artemis II. Touto dohodou NASA dokončila partnerství se všemi čtyřmi mezinárodními poskytovateli CubeSatů, které poletí na této misi. CubeSat ATENEA bude sbírat data o radiačních dávkách, které procházejí různými metodami stínění a má měřit radiační spektrum v okolí Země, kromě toho bude zachytávat signály družic GPS, aby pomohl optimalizovat design budoucích misí a prověřil dálková komunikační spojení.

CubeSaty jsou sice malé, ale mocné. Jejich kompaktní rozměry mohou ukrývat technologické demonstrátory, ale i vědecké experimenty, které mohou potenciálně rozšířit vědecké chápání kosmického prostředí. Kromě CONAE už NASA spolupracuje s německou DLR, jihokorejskou KASA a saúdskoarabskou kosmickou agenturou, které pracují na CubeSatech, které mají letět na Artemis II. Tyto družice budou sbírat informace, které by mohly vylepšit způsoby, jakými budou kosmické mise v dalších letech navrhovány. CubeSaty mají na Kennedyho středisko dorazit v průběhu letošního léta, aby mohly být integrovány do adaptéru spojujícího kosmickou loď Orion s raketou SLS.

Zatímco k uvolnění CubeSatů od rakety dojde na oběžné dráze Země, jejíž prostředí budou moci studovat, Orion se vydá k Měsíci a pak zpět k Zemi, kde zakončí svou desetidenní misi. Program Artemis má umožnit agentuře NASA poslat astronauty na Měsíc za účelem vědeckého výzkumu, ekonomických přínosů a budování základů pro první pilotovanou výpravu k Marsu.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://images-assets.nasa.gov/image/MSFC-202301269jpeg/MSFC-202301269jpeg~large.jpg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 4

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vilous
vilous
20 dní před

Je to paní Koch?

Jiří Hošek
20 dní před
Odpověď  vilous
pidzej78
pidzej78
20 dní před

tak to zas půlce cubesatů dojde šťáva z baterií, když budou od letošního léta čekat víc jak dva roky na start. Ano, je velká pravděpodobnost, že Kongres Artemis dvojku ještě nad vodou udrží (snad), ale odklady jsou naprosto jisté. Termín 2026 se zcela určitě nestihne, pokud se poletí 2027 bude to zázrak. Artemis 3 už bude pravděpodobně škrtnutý úplně, pokud ho nějakým zázrakem Kongres udrží, tak tento let bude odložen na neurčito (určitě ne dříve než 2029).

vilous
vilous
20 dní před
Odpověď  pidzej78

No paní Koch to nezávidím. Je možná první a poslední pilotkou k Měsíci.

Jiří Hošek
20 dní před
Odpověď  vilous

Christina Koch byla do mise Artemis II vybrána jako letový specialista.

Jiří Hošek
20 dní před
Odpověď  pidzej78

Realizace misí Artemis II ani Artemis III není v ohrožení. Bílý dům nenavrhuje jejich zrušení, takže Kongres o jejich „udržení nad vodou“ nemusí s nikým bojovat.

Termín 2026 pro Artemis II je zcela reálný. Orion pro Artemis I byl připojen na SLS dne 21.10.2021. Orion pro Artemis II je dokončený a nyní je v „čerpací stanici“ v budově MPPF. Aktuální stav příprav Orionu pro Artemis II je na dobré cestě k jeho připojení na SLS na začátku října 2025. To je čtyřletý odstup od Artemis I. NASA nyní opatrně mluví o možnosti prvního pokusu o start Artemis II už v únoru 2026. Start mise Artemis I se uskutečnil 16.11.2022. I kdybychom předpokládali stejně velké komplikace na startovní rampě jako v případě Artemis I (přesto, že NASA po zkušenostech s Artemis I už považuje proces plnění vodíkové nádrže centrálního stupně za vychytaný), tak by to byl listopad 2026.

Devět CubeSatů bylo do adaptéru OSA pro Artemis I instalováno v červenci 2021, pouze BioSentinel až v září 2021. Nyní se zdá, že CubeSaty pro Artemis II by měly být v procesu příprav instalovány do OSA později než v červenci 2025. Adaptér OSA je totiž stále v MSFC. Je připravený k přepravě na KSC, ale jeho přeprava stále není považována za nutnou (OSA pro Artemis I byl před čtyřmi roky už v KSC).

Hawk
Hawk
19 dní před
Odpověď  Jiří Hošek

Ale Artemis III je hodne na vode diky Starship a muze byt v dalsich letech kdykoliv zrusena.

Bohuzel jakmile se rozprasi vyrobni infrastruktura SLS/Orion a lidi kolem, tak vyrobu SLS ani Orionu uz nepujde obnovit.
A tyhle dve zakladni veci SLS+Orion jsou hotove se vsim vsudy a pripraveni, kdyz ne na pristani na Mesici, tak dopravu posadek ke Gateway.

Naposledy upraveno 19 dní před by Hawk
Jiří Hošek
19 dní před
Odpověď  Hawk

Když nebudu uvažovat Starship HLS a skafandry AxEMU, tak kritickou cestou v přípravě k misi Artemis III je příprava centrálního stupně rakety SLS. Podle mých propočtů vychází, že centrální stupeň by mohl být přepraven na KSC v roce 2026. Z toho vychází odhad startovní připravenosti SLS a Orionu pro Artemis III (byť bez Starship HLS a AxEMU) na rok 2028, tedy v současném prezidentském období. Současná prezidentská administrativa tedy nemá důvod k podání návrhu na zrušení mise Artemis III.
Očekávám aktualizaci termínu startovní připravenosti mise Artemis III z poloviny roku 2027 na rok 2028.

Naposledy upraveno 19 dní před by Jiří Hošek
vilous
vilous
19 dní před
Odpověď  Jiří Hošek

Když jsme u prezidentských období, je tu jeden veselý paradox. Na začátku prvního období 2016 Trump silně tlačil na Artemis, aby se Američané vrátili na Měsíc do 2024, čili jeho předpokládaného druhého období. Internet byl zaplaven propagací We are going. No a nyní je v jiném období a vypadá spíše jako kosmický kazisvět.

Jiří Hošek
19 dní před
Odpověď  vilous

Mise Artemis III má i v roce 2025 nadále jeho podporu, viz základní obrysy prezidentské žádosti o rozpočet NASA na FY2026 z 2.5.2025.

vilous
vilous
20 dní před

No u té fotky paní Koch mne napadá i její vlasatá foto na ISS. Stále mne nepřestává udivovat, že komponenty na ISS vyrábějí lidé ve skafandrech a v prostředí ISS plují ženy s vlasy na půlku objemu stanice. Není to nějak pokrytické?

Petr Scheirich
18 dní před
Odpověď  vilous

Asi byste měl konkretizovat, které komponenty a v jaké fázi výroby.

Komponenty, které se vyrábí ve „skafandrech“, resp. ochranných oděvech v čistém prostředí, jsou ty, které po vynesení do kosmu už nikdy nebudou přístupné člověku, aby je mohl opravit. Takže samozřejmě automatické družice a sondy, ale taky ty části ISS nebo lodí, které jsou pak uzavřené někde ve stěně apod. Tam fakt nechcete, aby vám nějaký bordýlek zkratoval tištěný spoj, nebo odpařený a znovu zkondenzovaný lidský pot znehodnotil měření z nějakého senzoru. Navíc pokud je ten prostor ve vakuu, odpařují (a opět kondenzují) se v něm i materiály, které by člověka na zemi v atmosféře pomalu ani nenapadly, že se mohou odpařovat.
U věcí, které jsou v neustálém kontaktu s vnitřním prostorem stanice a s lidmi (kteří ale taky můžou vzít hadřík a utřít to), to úplně nedává smysl.

Kromě toho, i mikroelektronika vyráběná na zemi a určená pro použití na zemi se přece vyrábí s určitým stupněm čistoty prostoru (takže i v takovém provozu uvidíte lidi ve „skafandru“, a vůbec nemusí jít o komponenty pro ISS). Ale pak se výrobek uzavře tak, aby se dovnitř nečistoty nedostaly, a může s ním normálně manipulovat člověk bez ochrany.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.