MDA Space
Společnost MDA Space postaví pro Kanadskou kosmickou agenturu radarovou zobrazovací družici. Kanadská vláda mezitím studuje možnosti satelitního systému nové generace.
sociální sítě
Přímé přenosy
krátké zprávy
Společnost MDA Space postaví pro Kanadskou kosmickou agenturu radarovou zobrazovací družici. Kanadská vláda mezitím studuje možnosti satelitního systému nové generace.
Britský startup Shield Space plánuje spojit svůj software pro autonomní provoz družic s možnostmi servisu na oběžné dráze společnosti ClearSpace, aby řešil vznikající orbitální hrozby.
Americké vesmírné síly zahajují novou soutěž na dodávky antén pro mobilní ovládání družic, čímž formálně obnoví program, který zrušily poté, co opustily kontrakt se společností AeroVironment v hodnotě 1,7 miliardy dolarů a přešly na komerčnější strategii zadávání veřejných zakázek.
Společnost Vantor si vybrala BAE Systems pro stavbu své nové generace družic pro zobrazování s vysokým rozlišením. Tato volba spojuje Vantor s bývalou divizí Ball Aerospace, která pomáhala vyvíjet satelity pro pozorování Země společnosti DigitalGlobe.
Společnost York Space Systems 24. června oznámila, že družice, kterou postavila pro americké vesmírné síly, úspěšně demonstrovala obousměrnou taktickou komunikaci s využitím ultravysokofrekvenčních (UHF) při spojení z nízké oběžné dráhy Země.
Společnost VAST podepsala smlouvy s dalšími partnery pro výzkum mikrogravitace, který bude probíhat na komerčních vesmírných stanicích společnosti VAST.
Společnost Boeing získala kontrakt v hodnotě až 2 miliard dolarů na stavbu dvou vojenských komunikačních družic nové generace pro americké vesmírné síly.
Generální inspektor NASA ve své nejnovější zprávě varuje, že kapacita startovacích ram se blíží jejich limitům a jaké to představuje problémy pro kosmodromy.
Německá kosmická společnost OHB získá prostřednictvím prodeje akcií přibližně půl miliardy eur, což jí umožní rozšířit zařízení a usilovat o potenciální akvizice.
Naše podcasty
Doporučujeme
Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.
Poděkování
Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Generální ředitel SpaceX Elon Musk představil další podrobnosti o plánovaných datových centrech ve vesmíru. Učinil tak před očekávaným vstupem společnosti na burzu.

Agentura NASA v březnu představila plány na vybudování měsíční základny v rámci akce Ignition, na které nastínila nový směr agentury v rámci pilotované kosmonautiky. Tyto plány však byly spíše koncepční. Jednalo se o třífázové úsilí o vybudování základny v oblasti jižního pólu Měsíce, které by trvalo více než deset let a stálo přes 30 miliard dolarů. Konkrétních informací o misích bylo málo, včetně toho, kdo co a kdy vynese do vesmíru.

Dva měsíce po úspěšném letu Artemis II NASA v úterý 9. června představila posádku pro další misi. Velitelem mise Artemis III byl jmenován Randy Bresnik, pilotem astronaut ESA Luca Parmitano, specialisty mise Frank Rubio a Andre Douglas. Na fotografii jsou zleva v pořadí: Douglas, Parmitano, Bresnik, Rubio. Záložním členem posádky byl jmenován Bob Hines. Mise Artemis III přesouvá pozornost k testům prototypů landerů na nízké oběžné dráze Země. V době předpokládané připravenosti SLS a Orionu pro Artemis III totiž komerční společnosti ještě nebudou schopné dopravit svoje landery do blízkosti Měsíce. Hlavním úkolem bude ověření schopnosti přiblížení a spojení Orionu s prototypy landerů Blue Moon MK2 a Starship.

Od rozsáhlého výbuchu rakety New Glenn na startovní rampě LC-36 floridského kosmodromu Cape Canaveral Space Force Station už uplynul více než týden a celá záležitost je stále velmi živá. NASA již projevila zájem, aby Blue Origin hledala alternativní nosič pro lunární lander Blue Moon. Ve čtvrtečním rozhovoru pro FOX Business administrátor NASA, Jared Isaacman, popsal „reakci celé vlády“ na nehodu z 29. května středoevropského času, která těžce poškodila zmíněnou floridskou startovní rampu. „Chceme také oddělit lander od nosné rakety i rampy samotné,“ zmínil Isaacman a dodal: „NASA je ostře zaměřená na lander, protože jsme ostře zaměření na naši misi vrátit astronauty na povrch Měsíce před rokem 2028. Budeme pokračovat ve vývoji a zdokonalování tohoto přistávacího modulu, aby byl připraven pro naši testovací misi v roce 2027, tedy Artemis 3, a případně i pro splnění našich cílů z hlediska přistání v roce 2028. V tomto oboru se takové neúspěchy stávají. Je to neuvěřitelně složité. Raketa je vlastně řízená exploze – ať už letíte na oběžnou dráhu Země rychlostí 28 000 km/h, nebo dosáhnete únikové
Společnost AST SpaceMobile očekává, že nedávná exploze na rampě společnosti Blue Origin zpozdí její konstelaci pro přímé přenosy dat do chytrých telefonů o tři až šest měsíců, uvedla investiční banka William Blair ve své výzkumné zprávě o akciích.

Oblet Měsíce v rámci mise Artemis II přitáhl pozornost celého světa. Ve skutečnosti se ale za tímto návratem skrývá mnohem víc než jen vědecký nebo technologický pokrok. V pozadí se totiž znovu rozehrává tichý, ale o to zásadnější souboj: Spojené státy a Čína soupeří o to, kdo jako první vrátí člověka na měsíční povrch a udá směr další éře dobývání vesmíru. Proč je to ale tak důležité? Na to a další otázky se pokusíme odpovědět v dnešním článku.

Dost možná nejvýznamnější kosmonautickou událostí posledních několika dní je exploze rakety New Glenn na rampě LC-36 kosmodromu Cape Canaveral Space Force Station v noci na 29. května při pokusu o statický zážeh. Exploze zničila raketu samotnou, ale výrazně poškodila také startovní rampu, jejíž oprava při pohledu na fotky nebude jednoduchá. Přesto z firmy Blue Origin zaznívají optimistické odhady dalšího vývoje. Před pár hodinami vydal Dave Limp, CEO této firmy, na sociální síti X příspěvek, podle kterého by se New Glenn mohl ke startům vrátit ještě v letošním roce. V tomto článku Vám přinášíme překlad jeho zprávy, která obsahuje stručné shrnutí současného stavu prací.
Americké vesmírné síly 29. května oznámily, že udělily společnosti Blue Origin kontrakt na vynesení mise pro Národní průzkumný úřad a znovu potvrdily vládní podporu raketě New Glenn této společnosti. Stalo se tak pár hodin před havárii rakety na rampě.

To byl týden! Nové plány NASA na stavbu základny na Měsíci, hned na to exploze rakety New Glenn, která je pro ty plány důležitá, návrat čínské posádky, či jeden z posledních letů Atlasu V s něčím jiným, než je loď Starliner. Kosmotýdeník vám v hlavním tématu shrne projekt Moon Base a pak se zaměří i na další zmíněná témata. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

Raketa New Glenn od firmy Blue Origin explodovala na své vzletové rampě floridské základny Cape Canaveral Space Force Station, což firmě Jeffa Bezose způsobí výrazné zdržení. Raketa se proměnila v obří ohnivou kouli, která pohltila startovní rampu v noci na pátek 29. května v devět hodin večer místního času (3:00 SELČ), tedy v době, kdy se raketové motory připravovaly na zapálení v rámci předstartovního testu, kterému se říká statický zážeh. New Glenn měl za úkol vynést novou dávku družic pro další projekt Jeffa Bezose, družicovou komunikační síť Amazon Leo, přičemž ke startu mohlo dojít už 4. června.
Na webu Kosmonautix.cz používáme soubory cookies k zajištění správného fungování našich stránek, ke shromažďování anonymních statistických dat a pro lepší uživatelský zážitek. Více informací najdete zde.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.
Děkujeme za registraci!
Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.