sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Starlink

Indický regulátor vesmírného provozu schválil služby Starlinku. Společnost SpaceX však stále potřebuje schválení spektra a další regulační povolení, než bude moci poskytovat širokopásmové připojení.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly 8. července představily svou první Strategii mezinárodního partnerství , plán, jak nejnovější americká vojenská složka hodlá přejít od sporadické globální spolupráce k promyšlenější a integrovanější vesmírné koalici.

Neuraspace

Společnost Neuraspace vyvíjí s podporou Evropské kosmické agentury software založený na umělé inteligenci, který má operátorům pomoci lépe využívat navigační signály GNSS pro sledování družic a předcházení kolizím.

Maxar Intelligence

Společnost Maxar Intelligence, poskytovatel družicového snímkování a geoprostorových dat, podepsala tři smlouvy v celkové hodnotě 204,7 milionu dolarů s nezveřejněnými vládními zákazníky na Blízkém východě a v Africe.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

8K rozlišení u Marsu

Japonská kosmická agentura JAXA a Japonská vysílací společnost NHK oznámily společný vývoj projektu „Super Hi-Vision Camera“. Tohle zařízení by mělo letět na misi MMX (Martian Moons eXploration) a zvládne pořizovat ve vesmíru snímky v rozlišení 4K a 8K. Bylo by to vůbec poprvé v historii, kdy bychom měli možnost vidět zblízka Mars a jeho měsíce v takto mimořádném rozlišení. Když vědci dostanou možnost spojit tyto snímky v obřím rozlišení s dalšími daty z jiných přístrojů, bude možné posunout naše znalosti o planetě a jejích měsících na novou úroveň.

JAXA zatím plánuje, že by ke startu mise MMX mohlo dojít ve fiskálním roce 2024, přičemž tato mise cílí na objasnění záhad spojených s původem marsovských měsíců a evolucí tohoto systému. Mise MMX je mezinárodní projekt určený k dopravě vzorků na Zemi. Sonda zároveň bude provádět vědecký průzkum Phobosu a Deimosu, přičemž na Phobosu přistane, odebere zde vzorky regolitu a vrátí je na Zemi.

3D snímek Phobosu ze sondy TGO
3D snímek Phobosu ze sondy TGO
Zdroj: http://www.esa.int/

Společnost NHK má nyní za úkol postavit přístroj Super Hi-Vision Camera, který bude v ultravysokém rozlišení zachytávat celý průběh mise. Podle plánu by se na Zemi měly posílat snímky v pravidelných intervalech, přičemž originální data budou nahrána do palubního úložiště v návratovém pouzdru, které se vrátí na Zemi.

NHK není na poli kosmonautického využití kamer žádným nováčkem. Podílela se už na překonání překážek spojených s živým vysíláním z paluby raketoplánu v roce 1992, účastnila se i vývoje snímacího zařízení pro lunární sondu Kaguya, natáčení ve 4K na ISS a na starost měla také vizualizaci přistávacích operací sondy Hayabusa 2. Nyní čeká na firmu další krok vpřed – historicky první 8K snímky Marsu a jeho měsíců. Kromě toho chce JAXA využít firmu NHK k vizualizaci skutečného chování sondy – k tomu poslouží kombinace snímků ve 4K a 8K rozlišení společně s telemetrií od sondy. Takovou vizualizaci ocení nejen veřejnost, ale i pozemní operátoři.

Přeloženo z:
https://global.jaxa.jp/

Zdroje obrázků:
https://global.jaxa.jp/press/2020/09/images/20200910-2_01.png
http://www.esa.int/…/16558760-1-eng-GB/Phobos_in_3D.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vaclav
Vaclav
4 let před

Japonci u Marsu zaváhali. Sice se o let k Marsu pokusili jako třetí stát na světě, dokonce jako třetí k Marsu doletěli s funkční sondou, ale dva pokusy o vytvoření družice Marsu se jim nepovedly. Předběhla je Evropa a Indie. Na jaře příštího roku bude mít šanci Čína a Emiráty jako pátý a šestý stát s vlastní družicí Marsu.

racek
racek
4 let před
Odpověď  Vaclav

O pořadí u Marsu přece vůbec už dávno nejde. Důležitý je jen přístrojové vybavení a vědecké výsledky. V této disciplíně obecně zrovna japončíci jsou velmi úspěšní.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.