sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

krátké zprávy

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Thomas Pesquet a experiment Grasp

Francouzský astronaut se na přiložené fotografii seznamuje s experimentem Grasp. Tohle je jen nácvik, který probíhá ve středisku přípravy evropských astronautů v německém Kolíně nad Rýnem, ale až se Thomas vrátí na ISS, bude tento experiment provádět znovu a tentokrát už v podmínkách mikrogravitace. Ale je potřeba říct, že tohle zařízení pro něj není nové – experiment Grasp alias Gravitational References for Sensimotor Performance totiž používal i při své první kosmické misi pojmenované Proxima v roce 2017. V rámci tohoto experimentu se ověřuje, jak lidský mozek interpretuje vizuální podněty v prostředí mikrogravitace. Astronauti při něm používají brýle pro virtuální realitu a jejich úkolem je provádět na první pohled jednoduché úkoly – například chytají míč nebo nalévají vodu do sklenice (vše samozřejmě jen virtuálně). Při experimentu je astronaut připojen postrojem ke stěně, aby nedopatřením nenarazil do staničního vybavení.

Bylo to lehce znepokojující,“ prohlásil Thomas, když Grasp poprvé vyzkoušel na palubě ISS a dodal: „Ale byla to legrace – být na ISS, která je už sama o sobě samostatným světem a navíc jsem byl ještě v jiné (virtuální) realitě.

Jak již bylo uvedeno v úvodu článku, Thomas bude Grasp testovat i při své druhé kosmické misi – ta dostala jméno Alpha a měla by začít na jaře roku 2021. Pesquet se při ní stane prvním Evropanem, který na ISS poletí v lodi Crew Dragon od SpaceX. Lidé si často myslí, že trénink astronautů na kosmickou misi tvoří pouze nácviky oblékání skafandrů a simulace výstupů ve velkém bazénu. Kromě těchto známých činností se ale musí astronauti také seznámit s hardwarem pro experimenty a laboratorním vybavením, na kterých budou provádět výzkum na ISS. Takový výcvik probíhá právě v Kolíně nad Rýnem a podstupují jej tu nejen evropští astronauti, ale i jejich kolegové z jiných států. Na cestu k ISS je připravují instruktoři od ESA, kteří je seznámí se všemi evropskými systémy na stanici včetně laboratorního modulu Columbus.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/flat_out_training/22177970-1-eng-GB/Flat_out_training.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jan Jancura
Jan Jancura
4 let před

Díky, jsem zvědavý na konkrétní výsledky. Ve stavu mikrogravitace se mění tvar lidského oka, což poněkud změní jeho vidění. Nedočetl jsem se, zda to má nějaké praktické dopady.

Kamil
Kamil
4 let před

Jaké to má praktické využití? Nebo jaké důsledky mají zjištění pro práci ve virtuální realitě ve vesmíru?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Kamil

Využití je dvojí – jednak mohou lékaři lépe prozkoumat procesy, které ovlivňují člověka, jeho vnímání prostoru, koordinaci pohybů, souhru očí a rukou atd. Inženýři pak tyto testy využijí k navrhování lepších systémů virtuální reality pro případné ovládání např. robotických průzkumníků na dálku.

Kamil
Kamil
4 let před
Odpověď  Dušan Majer

K čemu by byla simulace gravitace ve virtuální realitě v kosmu? Pořád mě nenapadá žádné využití…

Kamil
Kamil
4 let před
Odpověď  Dušan Majer

Jo aha, kosmonaut je ve stavu bez tíže, ale robot je na povrchu tělesa, pak ta simulace má smysl…

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Kamil

Trefa. 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.