sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Siwei Gaojing

Z čínského kosmodromu Ťiou-čchüan odstartovala raketa CZ-2C. Na retrográdní oběžnou drahu vynesla družice Siwei Gaojing 2 03 a 04, které budou poskytovat radarové pozorování Země s velmi vysokým prostorovým rozlišením.

FAA

Federální úřad pro letectví vydal 20. listopadu aktualizovanou verzi návrhu environmentálního hodnocení pro zvýšení počtu ročních startů a přistání Starship/Super Heavy z Boca Chica. Vydáním aktualizovaného návrhu začíná období pro veřejné připomínky, které potrvá do 17. ledna.

Rover pro Artemis

NASA plánuje použít nákladní verze lunárních landerů pro program Artemis, které vyvíjejí společnosti Blue Origin a SpaceX, k dopravě přetlakového roveru Měsíc. Přetlakovaný dopravní prostředek vyvíjí japonská vesmírná agentura JAXA na základě dohody oznámené v dubnu.

Anduril

Společnost Anduril získala zakázku od U.S. Space Force za 99,7 milionů dolarů na modernizaci Space Surveillance Network (SSN), využívající umělou inteligenci ke zvýšení povědomí o vesmírné doméně a detekci hrozeb.

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Na podzimním Sojuzu poletí Kate Rubins

NASA oznámila, že její astronautka Kate Rubins vyrazí na podzim vstříc ISS v kosmické lodi Sojuz MS-17. Čeká na ni půlroční pobyt na stanici, během kterého bude součástí 63. a 64. dlouhodobé expedice. V Sojuzu zaujme místa vedle ruských kolegů Sergeje Ryžikova a Sergeje Kuď-Sverčkova a jejich společný start je zatím plánován na 14. října letošního roku z kazašského kosmodromu Bajkonur. Kromě stovky nejrůznějších experimentů bude americká astronautka obsluhovat třeba Cold Atom Lab pro studium využití laserem chlazených atomů pro budoucí kvantové senzory, nebo bude provádět kardiovaskulární experimenty navazující na výzkum, který dokončila při své minulé misi.

Kate Rubins s přístrojem pro čtení DNA
Kate Rubins s přístrojem pro čtení DNA
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Kate Rubins byla do oddílu astronautů přijata v roce 2009 a svůj první kosmický let, při kterém byla součástí 48. a 49. expedice, zažila v roce 2016. Start proběhl 6. července a během 115 dnů na oběžné dráze provedla dva výstupy do volného prostoru s celkovou délkou trvání 12 hodin a 46 minut, než se 29. října vrátila zpět. Během svého pobytu se třeba stala prvním člověkem v historii, který na oběžné dráze prováděl sekvenování DNA.

Rodačka z Farmingtonu v Connecticutu vyrostla ve městě Napa v Kalifornii. Rubins získala v roce 1999 bakalářský titul přírodních věd na University of California v San Diegu. Vzdělání si následně rozšířila a získala doktorát v oboru biologie zaměřený na výzkum rakoviny v roce 2005 na Stanford University School of Medicine Biochemie a oddělení mikrobiologie a imunologie v Palo Alto v Kalifornii. Před vstupem do NASA pracovala Rubins nejprve jako spolupracovnice a následně hlavní výzkumná pracovnice v Institutu biomedicínského výzkumu Whitehead v Cambridge. Ve svém týmu vedla 14 výzkumných pracovníků studujících virová onemocnění, která postihují především střední a západní Afriku.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/28111335603_ec5bd7b083_k.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/dna_sequencing.gif

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ivo
Ivo
4 let před

Kdo se chcete zasmát a přečíst si to samé v nesmyslné verzi, tak prosím zde:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/astronautka-se-nevejde-do-lodi-spacex-nasa-pred-muskem-voli-opet-rusko-108568

Vitaslavek
Vitaslavek
4 let před
Odpověď  Ivo

Není se co divit, prostě Seznam.
Jinak to není překvapení. Kate mluví rusky asi nejlíp ze všech amerických kosmonautů (astronautů).
Poslední dobou člověk žasne co vše se dozví.

Kamil
Kamil
4 let před
Odpověď  Ivo

Vyznělo to, že je tak vysoká že se do Dragonu nevejde.

Kamil
Kamil
4 let před
Odpověď  Ivo

Apropó, má Dragon nějaký výškový limit pro posádku? U Sojuzu je. Kolem 180 cm?

vencour
vencour
4 let před
Odpověď  Kamil

Co jsem našel požadavky NASA: Standing height 62 – 75 inches (tedy 157.48 cm až 190.5 cm)

Zdroj – https://en.wikipedia.org/wiki/NASA_Astronaut_Corps

Je tam i:

1) Distant and near visual acuity: Must be correctable to 20/20, each eye separately (corrective lenses such as glasses are allowed)
2) The refractive surgical procedures of the eye, PRK and LASIK, are allowed, providing at least 1 year has passed since the date of the procedure with no permanent adverse after effects.
3) Blood pressure not to exceed 140/90 measured in a sitting position
4) Standing height between 62 and 75 inches

Čili vidět 20/20, může i s brýlemi, aspoň rok od operace bez návratu komplikaci, tlak krve pod 140/90 (tj. to snad zvládně každý, kdo na sebe dává pozor?) a ta výška

Radim Pretsch
Radim Pretsch
4 let před
Odpověď  Kamil

Vlastní Dragon ne, pomineme-li extrémy :-). Limitující je na americké straně jen skafandr pro EVA.

TO „vencour“: pokud sem dáte odkaz, je zbytečné sem kopírovat anglický text. Stačí pouze shrnutí v češtině pro ty, kdo angličtinou nevládnou.

vencour
vencour
4 let před
Odpověď  Radim Pretsch

Pardon, odkazy nebývají na internetu dostupné věčně a baví mne dokonalost, proto jsem odpověděl tak, aby si každý nalezl to svoje, jak data i zdroj. Může klikat dál, nemusí.

Jinde se samotný odkaz chápe jako nevychovanost. Ok, mohu se přizpůsobit.

Omlouvám se a děkuji za pochopení.

Vencour

Radoslav Karásek
Radoslav Karásek
4 let před
Odpověď  vencour

A to ja zas nesúhlasím a som rád, ža odkaz + výcuc v príspevku 😉

kuban
kuban
4 let před
Odpověď  vencour

díky za relevatní shrnutí z odkazu 🙂

Jan Jancura
Jan Jancura
4 let před
Odpověď  Ivo

Spíš to na Seznamu mysleli jako do počtu 3 amerických a 1 japonského kosmonauta, kteří mají startovat 30.8. (takže by byla pátá?). Ale jinak je to opravdu kostrbatě napsáno.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Jan Jancura

Hlavně jde spíš o zálohu pro případ, že by se z jakéhokoliv důvodu start Crew -1 zpozdil. NASA tak bude mít jistotu, že bude mít na ISS svého člověka. Proto si to křeslo koupili a teď jen oznámili, kdo do něj usedne.

Kamil
Kamil
4 let před
Odpověď  Jan Jancura

Tam je hlavně hloupá ta spekulace, že Rubins se nevejde do sedmimístného Dragonu, i když poletí jen čtyři, a proto musí ležet Sojuzem. Z čehož má asi vyplynout, že v NASA jsou úplně blbý

Mr G
Mr G
4 let před

Je to posledne kreslo, ktore ma NASA kupene v Soyuze ?

Ako to bude teraz dalej, myslim ked sa dostanu sukromne lode do prevadzky ? Rusi budu pouzivat Sojuz, NASA sukromne lode a ESA, Kanada, Japonci budu lietat vyhradne len v sukromnych lodiach pod „hlavickou“ nasa, alebo aj Sojuzmi ? Popripade budu nejake „vymeny kresiel“ rus poleti trebars CD / Starliner a american ase Sojuzom ?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Mr G

Konkrétní harmonogram zatím nebyl stanoven a bude se o něm ještě jednat.

Kamil
Kamil
4 let před
Odpověď  Mr G

Řekl bych, že budou platit všechny zmiňované možnosti

Jiny Honza
Jiny Honza
4 let před
Odpověď  Mr G

Na to vám teď upřímnou odpověď nikdo nedá. Je to dnes trochu turbulentní doba. Historicky většinou bohužel následovaná velkou válkou.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.