sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Co přiveze HTV-9?

Poslední japonská zásobovací loď svého druhu by měla z kosmodromu Tanegašima odstartovat 20. května v 19:30 SELČ. Nepilotovaná nákladní loď nese na své palubě nejen zásoby a zařízení pro provoz stanice, ale i vědecké experimenty. Jelikož je právě tato část nákladu vždy nejzajímavější, podíváme se v tomto článku na některé atraktivní vědecké experimenty. Paleta je jako obvykle pestrá – od vzdělávacího zařízení pro přímé přenosy, přes mikroskop až po teleskop. Pojďme se nyní podívat na jejich stručné představení.

Konfokální mikroskop připravovaný na let na ISS.
Konfokální mikroskop připravovaný na let na ISS.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Konfokální mikroskop dovezený v rámci experimentu Confocal Microscope je poměrně rozměrné zařízení, které umožní na ISS provádět fluorescenční snímkování biologických vzorků. Konfokální mikroskopy eliminují světelné paprsky pocházející z oblastí mimo ohnisko zaostření, nebo záblesky z vzorků, jejichž tloušťka je větší než aktuální rovina zaostření. Takový mikroskop dokáže získávat data o základní podstatě buněčných a tkáňových struktur i o tom, jak fungují v reálném čase. Ve spojení se systémem ohřívání komory se vzorky bude možné provádět dlouhodobé 3D pozorování živých buněk, což může pomoci porozumět procesům, jejichž podstata je doposud skrytá. Experimenty budou v první řadě zaměřeny na biologii, ale tohle unikátní a mimořádně schopné zařízení půjde využít také pro chemický výzkum.

V japonském staničním modulu Kibó vznikne malé vysílací studio. Agenturou JAXA sponzorovaný projekt THE SPACE FRONTIER STUDIO – KIBO umožní astronautům nové možnosti pro přímé přenosy. Terminály se umístí u oken mířících k Zemi a budou zajišťovat komunikaci. První zkoušky této nové technologie by měly proběhnout už letos v létě, kdy se očekává obousměrný živý přenos, při kterém budou moci lidé na Zemi komunikovat s astronauty.

Zařízení iSIM ( integrated Standard Imager for Microsatellites)
Zařízení iSIM ( integrated Standard Imager for Microsatellites)
Zdroj: https://www.nasa.gov/

V úvodu zmíněný teleskop nebude hledět na hvězdy, ale na Zemi. Zařízení iSIM (integrated Standard Imager for Microsatellites) je v podstatě optickým binokulárním teleskopem s vysokým rozlišením, za jehož vývojem stojí španělská firma SATLANTIS MICROSATS S.L. V provozu by měl iSIM pořizovat snímky Země s rozlišením menším než jeden metr. V jeho útrobách najdeme optické, mechanické i elektronické systémy, které společně s algoritmy umělé inteligence nabídnou vysoké prostorové rozlišení za mnohem nižší cenu než v případě tradičních snímkovacích systémů podobné úrovně. Experiment má prověřit funkčnost celého systému na nízké oběžné dráze. Prototyp bude umístěn na vnější platformě japonského modulu Kibó.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/2_iss060e081589.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/4_confocal-space-microscopy.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/alt1_satlantis.png

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
5 let před

Poslední HTV? Pak už nebudou potřeba? Nebo Japonci chystají něco novějšího?

J1mbo
J1mbo
5 let před
Odpověď  Kamil

od 2022 ma zacat lieta HTV-X. lepsi a lacnejsi model.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.