sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Electron ve znamení vrány

Od posledního startu rakety Electron už uplynul více než měsíc a je tedy čas připravit se na další misi. Na to, že firma Electron dává jednotlivým misím velmi neobvyklé názvy, jsme si už všichni určitě zvykli. Tento trend potvrzuje i devátá mise, která by měla odstartovat mezi 14. a 28. říjnem. Dostala totiž jméno As The Crow Flies – přeložit tento název do češtiny však není jen tak. Otrockým překladem slovo od slovo by to bylo „Letí jako vrána“, ale v angličtině se tento výraz používá i pro označení nejkratší dráhy, která spojuje dvě místa. V takovém případě je vhodným českým ekvivalentem „Vzdušnou čarou“. Ale ta výše uvedená vrána není zvolena náhodně – odkazuje totiž na vynášenou družici.

Logo firmy Astro Digital na aerodynamickém krytu rakety Electron.
Logo firmy Astro Digital na aerodynamickém krytu rakety Electron.
Zdroj: https://www.rocketlabusa.com

Pod aerodynamickým krytem rakety Electron totiž bude sedět jediná družice – půjde tedy o vyhrazený start. Vrána je odkazem na platformu Corvus od kalifornské firmy Astro Digital, která si klade za cíl poskytnout flexibilní a nízkonákladové řešení pro široké spektrum aplikací a velikostí družic od 6U a 16U cubesatů až po malé družice vynášené jako sekundární náklady (třída ESPA). Corvus přitom znamená v latině vrána.

Mise As The Crow Flies má odstartovat ve výše uvedeném čtrnáctidenním okně, přičemž každý den se okno otevře mezi 1:00 – 5:00 SELČ (Od 27. října pak od 0:00 do 4:00 SEČ). Místem startu bude zatím jediná provozuschopná rampa, kterou firma RocketLab disponuje – startovní komplex 1 na novozélandském poloostrově Mahia.

Přeloženo z:
https://www.rocketlabusa.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/EFvVrbiUwAAZDe0.jpg
https://www.rocketlabusa.com/…/Flight-9-Astro-Digital-small.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka Hadac
Jirka Hadac
5 let před

Mahia je nadherny kosmodrom, takze sem zvedav na google prulet, a taky na nejaky zajimavy naklad na teto rakete :-). Ale sem si skoro jisty, ze az ohlasi pokus o zachyceni, prihodis zivy prenos. A ty nazvy jsou uzasne. This one is for Pickering mi prisel nejlepsi. Bral sem to jako poctu panovi, ktery s van Allenem pripravoval prvni americkoi druzici a nrjmrnuji se po nem radiacni pasy 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Jirka Hadac

Myslím, že misi se zachycením asi uděláme. 😉

Pavelll
Pavelll
5 let před

Dik za havranovite lingvisticke okenko 😉

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Pavelll

Rádo se stalo. 😉

PetrK
PetrK
5 let před

https://youtu.be/u7Q4dD8qp_4

Tohle jsem prostě musel. Díky za článek!

Malky
Malky
5 let před

Máme nějaké informace o nějakých experimentech se znovupoužitelností v souvislosti s touto misí? Pokud se dobře pamatuji, na té minulé mělo letět zařízení na sběr dat při průchodu atmosférou. Poletí zde znovu? Nebo stačilo jednou a teď vyhodnpcují data? Případně něco jiného?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Malky

Bohužel nevíme v tomto směru nic bližšího.

Luděk Kabela
Luděk Kabela
5 let před

Corvus je latinsky vrana

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Luděk Kabela

Díky!

Roman Vyhnánek
5 let před
Odpověď  Luděk Kabela

Nebo taky havran, krkavec či kavka :).

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.