sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Odlévání tuhého paliva pro Artemis 2 dokončeno

Vzletový stupeň SRB

Specialisté z NASA a firmy Northrop Grumman dokončili 8. července odlévání – nebo chcete-li plnění – pohonné směsi do všech deseti segmentů postranních urychlovacích motorů druhého exempláře rakety SLS. V Promontory v Utahu tak vznikl základ dvou prakticky identických pětisegmentových motorů, z nichž každý bude na jedné straně rakety SLS. A budou to opravdoví siláci, až se sestaví – při startu vyvine každý z nich tah stěží představitelných 1632 tun! Dohromady se tedy budou podílet na tahu celé rakety při startu z 80 %. Během dvouminutového hoření urychlí raketu na potřebnou úroveň, aby pilotovaná loď Orion mohla zamířit k Měsíci.

Příprava segmentů urychlovacích motorů rakety SLS pro misi Artemis 2.
Příprava segmentů urychlovacích motorů rakety SLS pro misi Artemis 2.
Zdroj: https://www.nasa.gov

S délkou skoro 54 metrů půjde o největší a nejsilnější motory na tuhé pohonné látky, jaké kdy vznikly. Každý motor bude po sestavení vážit úctyhodných 725 tun a jejich průměr činí 3,6 metru. Pohonná směs patří do kategorie APCP (Ammonium perchlorate composite propellant), přičemž jako palivo slouží tzv. PBAN, tedy polybutadien akrylonitril. Směs se nalévá do silnostěnných ocelových válců a má konzistenci tuhého těsta. Aby tuhé palivo dělalo čest svému jménu, musí směs vytvrdnout. Uprostřed každého segmentu je pak otvor, který po sestavení segmentů vytvoří spojitý prostor odshora dolů. Zjednodušeně řečeno si můžeme takovou sestavu představit jako věž z ruliček toaletního papíru.

Jak vypadá manipulace s těmito segmenty, se můžete podívat na tomto videu, které vzniklo před dvěma lety, když se vyráběly (dnes již dokončené) segmenty motorů na tuhá paliva pro misi Artemis 1.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://en.wikipedia.org/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/CdCa3ubUkAIk4KP.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/artemis2afwd_188261_03.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Streda
Streda
5 let před

Leonov mluví 6 minut o havarii Gagarina, o odtajnění. (Lépe přehrát v VLC, mnoho hloubek)
https://www.youtube.com/watch?v=cZmVauQxsZY

Jiří Hošek
Jiří Hošek
5 let před
Odpověď  Streda

Zvažte prosím, zda není lepší psát komentáře, nesouvisející s tématem článku, do příslušného vlákna v diskusním fóru. Konkrétně pro tento komentář je vhodné vlákno „Ruský Roskosmos / Zaujímavosti z ruskej (resp. sovietskej) kosmonautiky“.

zvejkal
zvejkal
5 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Suhlasim!

Alois
Alois
5 let před

Jaký tvar má centrální kanál, je to klasická hvězda ? díky.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
5 let před
Odpověď  Alois

Forma pro centrální otvor je na čtvrtém obrázku v tomto článku:
https://www.kosmonautix.cz/2017/09/urychlovaci-bloky-pro-sls-v-cilove-rovince/

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.