sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Koncept nafukovací lunární základny

Když se řekne nafukovací kosmické moduly, tak s většině fanoušků kosmonautiky vybaví firma Bigelow Aerospace. Ta po dvou samostatně letících modulech Genesis 1 a Genesis 2 připojila k ISS testovací modul BEAM, který si vedl tak dobře, že i po ukončení testovacího provozu zůstal trvalou součástí ISS. Firma čas od času vypustí na veřejnost informace o možnostech dalšího vývoje nafukovacích konstrukcí v kosmickém prostoru a dnes tomu nebude jinak. Před lety avizovaný modul B330 se sice ještě do provozu nedostal ani na nízké oběžné dráze, ani u Měsíce, jak firma plánovala, ale už je tu plán nový – tentokrát míří přímo na povrch Měsíce.

O projektu First Base (doslova přeloženo První základna) není mnoho informací. Společnost Bigelow Aerospace zatím představila jen model povrchové stanice a pár dodatečných informací. Podle všeho se jedná o další ukázku možností využití nafukovacích konstrukcí, která však zatím není podpořena zakázkou či vývojem. Pokud by k realizaci došlo, tak by tento projekt měl podle informací od firmy zajistit dlouhodobý pobyt čtyřčlenné posádky, případně až šesti lidí po dobu 120 dní na povrchu Měsíce. Tito lidé by měli k dispozici prostor o vnitřním objemu 330 metrů krychlových, do kterého nejsou započítány dvě přechodové komory.

Zdroje informací:
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/D8JlEoEVUAAnDaW.jpg:large

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Hawk
Hawk
5 let před

Stale neni vyreseno zasobovani energii po dobu lunarni noci. V teto souvislosti jsem narazil na princip Stirlingova motoru.

https://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=9393.0

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Hawk

Ano, ale pak je potřeba ještě říct, že u jižního pólu nejsou jen trvale zastíněné krátery, ale i vrcholky, které jsou naopak osvětleny téměř nonstop. Takže fotovoltaika není tak špatná volba.

Vojta
Vojta
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

To stínění proti radiaci není oproti Gateway zas tak špatné. Především budou dostávat jen polovinu dávky a to nejen ze Slunce, ale i z galaktického pozadí (což je ta hůře stínitelná část). Druhou polovinu odstíní Měsíc. Regolitový záhrab by byl samozřejmě lepší, otázkou je, jak snadno nebo těžko by byl realizovatelný.
Ohledně problémů s výběrem místa máte pravdu, nebude to snadné. Myslím, že zvolí spíš (skoro) trvale osvětlené místo a na ta trvale zastíněná budou dojíždět roverem, takže mohou být i dál.

Vojta
Vojta
5 let před
Odpověď  Vojta

Pardon, špatně se to zařadilo. Měla to být reakce na příspěvek od DavidR.

Jiný Honza
Jiný Honza
5 let před
Odpověď  Hawk

Tak zásobování energií přes noc je snad jen otázka velikosti baterií a dostatečné plochy FV panelů k jejich nabití, ne?

Stirlingův motor využívající nějakého jaderného zdroje tepla by určitě šel použít. Je otázka jestli to ve výsledku nebude dražší, složitější a poruchovější, než ta FV a baterky.

tycka
tycka
5 let před
Odpověď  Jiný Honza

A tedy dostatku financí na přepravu obojího (panelů a baterií) až na Měsíc. Ona ta přeprava taky něco stojí.

ldx
ldx
5 let před
Odpověď  Hawk

To naopak skoro vyřešeno je. Přesně pro tyto účely NASA vyvinula reaktory Kilopower, které jsou malé ale s dostatečným výkonem pro takový typ základny (cca 10kW s možností škálování).

Kamil
Kamil
5 let před

Nějaké další informace jako hmotnost či délka nejsou?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Kamil

Zatím ne, jak píšu v článku, je to spíše jen koncept.

HnD
HnD
5 let před

Vypadá to pěkně, ale docela by mě zajímalo, jak tam s tím chtějí přistát.

android
5 let před
Odpověď  HnD

Tipuju, že opatrně 🙂
Ale myslím, že zde hodně pomůže šestinová gravitace. B330 měl vážit 23tun.. tedy tohle tipuju tak na min 30 tun. Mno… Vypadá to pěkně, ale docela by mě zajímalo, jak tam s tím chtějí přistát. 😀

Tomáš
Tomáš
5 let před
Odpověď  android

superheavy starship

DrHorak
DrHorak
5 let před
Odpověď  HnD

Ve vyfouknutém stavu, možná na několikrát. Bližší info zatím není.

David R.
David R.
5 let před

Tenhle koncept od Bigelow se mi moc nelíbí, podle všeho tam bude dost slabá ochrana proti radiaci. Očekával bych aspoň jednu sekci zasypanou regolitem, nebo jinak zvýšeně chráněnou, pro případ sluneční bouře a s tím souvisejícího zvýšení hodnot radiace o 1 až (údajně) 2 řády. Doba pobytu, 120, dnů je pravděpodobně spočítaná podle radiační zátěže kosmonautů – povolená je hodnota, která způsobuje 4-procentní riziko rakoviny. (pozn.: počítá se jistě i s tím, že díky otáčení Měsíce je modul vystaven radiaci od Slunce jen 1/2 doby pobytu, výhoda proti Gateway) Ale 120 dnů je málo na to, abychom se dozvěděli, jak na tom budou lidé zdravotně při 1/6 gravitaci. Když vydrží na ISS 1/2 roku až rok, na Měsíci by se měl testovat spíše delší pobyt – rok a více.
Dále, jestli se plánuje základna někde u pólu (kvůli vodnímu ledu a zkouškám jeho využití), nedávají mi smysl ty solární panely na obrázku. Základna bude buď v oblasti trvalého stínu (maličko depresívní, ale zato s výbornou ochranou proti radiaci a s dalšími výhodami!), pak je fotovoltaika k ničemu, nebo bude na světle, ale v polární oblasti bude nutné mít panely skoro svisle.
Na zásobování energií se plánuje reaktor (NASA Kilopower, ano, se Stirlingovými generátory), ale já bych raději volil bezpečné solární zdroje. S baterkou bych kromě funkce zálohy moc nepočítal, ta by byla zatraceně těžká. Ono to „téměř“ trvalé osvětlení má svoje mouchy: i kdyby to bylo jen 10 procent času, může to být pěkně dlouhých 10 procent. Odklon měsíční osy od ekliptiky je sice malý, ale přesto vzniká na pólech něco jako polární noc, a při skromných 10 kW spotřeby vychází na každých 24 hodin tmy 1 tuna baterií. Což by podstatně lépe řešily palivové články – palivo by mohly mít společné s návratovým modulem. Zpočátku by se dovezlo, později by se vyrábělo z místního ledu a ukládalo do stejných nádrží.
Chtělo by to nejdřív pořádně zmapovat – malými, robotickými rovery, najít ideální lokalitu, kde by se dala namontovat fotovoltaika někam na kopec, a základna do kráteru pod něj, ale aby to bylo co nejblíž k sobě, kvůli váze kabelu – tak do 2 – 5 km.
Zajímavé by také bylo základnu zasypat vytěženým ledem, tím získat stínění a současně využít tepelné ztráty k jeho postupnému odpařování, vodní páry chytat a rovnou zpracovávat na palivo. Jenže, když to NASA zadává po kouskách různým firmám, tak se k takhle kompaktnímu řešení asi nedopracuje.

Flyboy
Flyboy
5 let před
Odpověď  David R.

Nedalo mi „… Palivo by se vyrábělo z místních zdrojů…“ A energie na výrobu by byla odkud? Z vytezeneho paliva? Perpetum mobile myslím nefunguje ani na Měsíci

ldx
ldx
5 let před
Odpověď  Flyboy

Problém paliva je IMO ten nejmenší ze všeho. Důležité jsou spíš zdroje vody atp. Jak jsem už jednou psal, NASA vyvinula reaktory kilopower, které se pro tohle můžou dobře hodit, stejně jako pro Mars (původní určení).

Ta fotovoltaika může být záložní/nouzový/doplňkový zdroj nebo základní zdroj pro odloučené sondy a přístroje.

David R.
David R.
5 let před
Odpověď  Flyboy

Perpetuum mobile by bylo lepší, ale solární panely by také mohly stačit. Musely by se ale trochu popasovat s teplotními extrémy. Je zo těžké ale jde to. Reaktor je drahý, ale pracuje ve stínu – pro jeho provoz výhodné umístění.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.