sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Sedmnáctá zásobovací mise Dragonu

Falcon 9 se zbrusu novým prvním stupněm by měl zítra dopoledne vynést na oběžnou dráhu zásobovací loď Dragon. Startovat se bude z floridské rampy číslo 40 a můžeme se těšit na noční start, ze kterých většinou vznikají působivé fotky. Aby toho nebylo málo, tak se první stupeň rakety pokusí o přistání na mořské plošině, která bude čekat jen dvacet kilometrů od pobřeží. I tato skutečnost slibuje velmi pěkné záběry. Rádi bychom Vás tedy pozvali na náš komentovaný přenos – startovní okno je okamžité a nastává v 9:11 našeho času.

Náš přenos spustíme jako obvykle 15 minut před startem, tedy okolo 8:55 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Ve vloženém okně naleznete i záznam vysílání, který by měl být k dispozici zhruba dvě hodiny po ukončení přenosu, děkujeme za pochopení.

EDIT 3.5. 9:40
Start byl odložen kvůli dvěma technickým problémům – první byl na elektrickém systému přistávací plošiny, druhý souvisel s únikem helia na druhém stupni. Start se tedy odkládá nejméně na zítřek. Letět by se mělo v 8:48 SELČ – pokud se to zítra nestihne, bude následovat týden dlouhá odstávka kosmodromu, kdy se nedá startovat.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/…/10904397_10155398957535131_6988152543507651642_o.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
5 let před

To je dilema. Maturita, nebo start? 😀

L. Pospíšil
L. Pospíšil
5 let před
Odpověď  Štěpán

jasná volba pro další život: start 😉

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Štěpán

Záleží, jak moc se to kryje 😀

frank
frank
5 let před
Odpověď  Štěpán

Maturita je start do života, takže preference by měla být jasná 🙂

Navíc je nová doba, my jsme mohli vidět start raket jen občas, většinou ve filmovém týdeníku, dneska člověk vidí starty celý rok každou chvíli.

Pamatuji, že před 40 roky , tehdy hodně překvapivě vysílali start Vladimíra Remka a to se v podstatě objevilo v přenosu až těsně před startem, nikdo z diváků o tom nevěděl dopředu 🙂

Miloš
Miloš
5 let před
Odpověď  Štěpán

Samozrejme, že štart. Maturovať môžete aj na jeseň.
Ale určite držím palce, nech vám to dobre dopadne.

Tomas Mik
Tomas Mik
5 let před
Odpověď  Miloš

start

Tomas Mik
Tomas Mik
5 let před
Odpověď  Miloš

To zalezi podle casu .

David K.
David K.
5 let před

Zdravim z USA fanousky kosmonautiky. Vyrazime na Caneveral na dnesni start z Miami. Drzte palce, at neni scrub! … 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  David K.

Zdravíme do USA a přejeme krásnou podívanou!

Alois
Alois
5 let před

Přeji ať to vyjde. Já plánuji cestu na Cap na let Orionu k Měsíci a pokud se tlak na let na Měsíc ukáže jako produktivní, tak na let na Měsíc.

Marook
Marook
5 let před

Už dlouho bych rád věděl nejaké podrobné info o stabilizaci satelitů pomocí setrvačníků. Jak to funguje, jak jsou velké, životnost, otáčky, … Co o tomto udělat článek? 🙂 Marek

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Marook

Dobrý tip, díky!

peca
peca
5 let před
Odpověď  Marook
Radim Pretsch
Radim Pretsch
5 let před
Odpověď  Marook

Stabilizace samotného setrvačníku je zřejmá, navíc na té ukázce hezky názorná. Horší, alespoň pro mě, je řešení, kdy se stabilita gyroskopů přenší na družici či celou ISS. Tam dosud tápu.

Vojta
Vojta
5 let před
Odpověď  Radim Pretsch

Pod výše odkazovaným článkem je v diskuzi vložené video s experimentem, který si můžete vyzkoušet i doma (opatrně, působící síly nejsou úplně intuitivní). Přesně tak se používá setrvačník k otáčení satelitu v jedné ose. Pro tři osy je třeba mít tři setrvačníky s různě směrovanými osami.

Radim Pretsch
Radim Pretsch
5 let před
Odpověď  Vojta

Díky za upozornění!

pbpitko
pbpitko
5 let před
Odpověď  Radim Pretsch

Je to jednoduché, platí zákon akcie a  reakcie a relativity pohybu. a, je vlastne čo považujete za točiace sa, rovnako ako gyroskop vplýva na loď, rovnako vplýva loď na gyroskop, len v opačných smeroch. Pre loď je gyroskom samotný gyroskop, loď je naopak gyroskopom pre gyroskop.
🙂

pbpitko
pbpitko
5 let před
Odpověď  pbpitko

Ak máš bicykel nemusíš ani na ISS, pochopíš to aj doma, či radšej na dvore či záhradke. Odmontuj predné koleso, podrž ho oboma rukami za osky a požiadaj niekoho aby ti ho rozkrútil, pri trochu šikovnosti to zvládneš aj sám. Pomôže ti samotné koleso. Ak sa už koleso točí pokús oboma rukami nakloniť osku do strany. Koleso sa bude brániť o naklonenie osky, dokonca až tak že môžeš koleso jednou rukou celkom pustiť, udrží svoju os rotácie aj ak osku podržíš iba na končekoch prstov. Dávaj trochu pozor, koleso sa bude snažiť pootáčať sa, je to súčasne skvelá demonštrácia Coriolisovej sily.
Mnoho zdaru v experimentovaní s kolesom. Len nestrč si prsty medzi špice kolesa, to by mohlo bolieť, ale aj tá bolesť ťa môže poučiť.
pb 🙂

Pavel
Pavel
5 let před

TAKŽE IŠJU NA FALCONU 🙁

Matej Klimo
Matej Klimo
5 let před

už opravyli ten problém s MBSU ?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Matej Klimo

Ano, včera to opravili – vydali jsme o tom krátkou zprávu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.