sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

První brněnský dispenzer pro rakety Vega

Model vypouštěcího adaptéru malých družic pro raketu Vega

Jak jsme již několikrát psali, jedním z největších a nejzajímavějších projektů, na kterých české firmy zapojené do kosmického průmyslu pracují, je vývoj dispenzeru pro lehké evropské rakety Vega a Vega-C. Tohle zařízení má umožnit širšímu okruhu zákazníků využívat služeb evropských raket. Na tomto trhu se v současné době prosazuje stále více malých nosičů a Evropa chce zůstat konkurenceschopná. Na zmíněném projektu dispenzeru malých družic pracují specialisté z brněnské firmy SAB Aerospace a dlouhé přípravy pomalu míří do velkého finále. V čisté místnosti se specifikací ISO 8 totiž vzniká první letový exemplář, který se má vydat na oběžnou dráhu již v září letošního roku. V tomto článku najdete fotografie z výroby tohoto zařízení, které nám poskytl ředitel SAB Aerospace, Petr Kapoun.

První letový exemplář dispenzeru rakety Vega.
První letový exemplář dispenzeru rakety Vega.
Zdroj: Archiv Petra Kapouna

Anglický název dispenser, počeštěně dispenzer bychom mohli v češtině nahradit slovem vypouštěč nebo víceslovným výrazem vypouštěcí zařízení. Tato konstrukce umožňuje raketě Vega rozšířit okruh klientů. V současné době totiž nejslabší evropská raketa slouží jen pro vynášení družic o hmotnosti několika stovek kilogramů. Menší družice, nebo cubesaty momentálně musí spoléhat jen na zařízení schopné připojit čtyři družice, takže náklady na start pro jednoho zákazníka jsou vysoké. V tu chvíli přichází na scénu vyvíjený dinspenzer – do něj se může připojit až 16 malých družic a celá sestava se následně připojí k raketě Vega. Díky tomu se cena za start rozmělní mezi větší počet klientů, kteří si budou moci tuto možnost dovolit. Na oběžné dráze se pak dispenzer postará o uvolnění všech vynášených družic.

Po letech plánování, modelování a testů se pomalu blíží první velké finále. V Brně vzniká první letový exemplář, který čeká start už letos v září. „Dispenser bude kompletní na konci dubna, pak jej čeká šestitýdenní testování. V půlce června se k nám vrátí, abychom na něj začali připojovat elektroniku a cubesaty,“ říká Petr Kapoun. Z Brna pak bude naplněný dispenzer odeslán do Jižní Ameriky, kde dojde k jeho integraci s nosnou raketou. Další pokroky budeme určitě bedlivě sledovat. A už teď Vám můžeme říct, že firma SAB Aerospace připravuje den otevřených dveří, na kterém budete moci vidět dispenzer na vlastní oči.

Se zdviháním těžkých dílů pomáhá integrovaný jeřáb.
Se zdviháním těžkých dílů pomáhá integrovaný jeřáb.
Zdroj: Archiv Petra Kapouna
Práce probíhají v čisté místnosti s certifikovanou úrovní ISO 8.
Práce probíhají v čisté místnosti s certifikovanou úrovní ISO 8.
Zdroj: Archiv Petra Kapouna
Práce na prvním letovém exempláři družicového dispenzeru pro raketu Vega.
Práce na prvním letovém exempláři družicového dispenzeru pro raketu Vega.
Zdroj: Archiv Petra Kapouna

Zdroje informací:
https://www.sabaerospace.cz/
https://www.sabaerospace.cz/
https://www.czechcrunch.cz/

Zdroje obrázků:
http://www.camic.cz/…/2018/04/model-VEGA-C-SSMS-DISPENSER-752×1024.jpg
Archiv Petra Kapouna

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
5 let před

Moc se na vás na DOD těšíme 🙂

frank
frank
5 let před

Paráda.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.