sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

První brněnský dispenzer pro rakety Vega

Model vypouštěcího adaptéru malých družic pro raketu Vega

Jak jsme již několikrát psali, jedním z největších a nejzajímavějších projektů, na kterých české firmy zapojené do kosmického průmyslu pracují, je vývoj dispenzeru pro lehké evropské rakety Vega a Vega-C. Tohle zařízení má umožnit širšímu okruhu zákazníků využívat služeb evropských raket. Na tomto trhu se v současné době prosazuje stále více malých nosičů a Evropa chce zůstat konkurenceschopná. Na zmíněném projektu dispenzeru malých družic pracují specialisté z brněnské firmy SAB Aerospace a dlouhé přípravy pomalu míří do velkého finále. V čisté místnosti se specifikací ISO 8 totiž vzniká první letový exemplář, který se má vydat na oběžnou dráhu již v září letošního roku. V tomto článku najdete fotografie z výroby tohoto zařízení, které nám poskytl ředitel SAB Aerospace, Petr Kapoun.

První letový exemplář dispenzeru rakety Vega.
První letový exemplář dispenzeru rakety Vega.
Zdroj: Archiv Petra Kapouna

Anglický název dispenser, počeštěně dispenzer bychom mohli v češtině nahradit slovem vypouštěč nebo víceslovným výrazem vypouštěcí zařízení. Tato konstrukce umožňuje raketě Vega rozšířit okruh klientů. V současné době totiž nejslabší evropská raketa slouží jen pro vynášení družic o hmotnosti několika stovek kilogramů. Menší družice, nebo cubesaty momentálně musí spoléhat jen na zařízení schopné připojit čtyři družice, takže náklady na start pro jednoho zákazníka jsou vysoké. V tu chvíli přichází na scénu vyvíjený dinspenzer – do něj se může připojit až 16 malých družic a celá sestava se následně připojí k raketě Vega. Díky tomu se cena za start rozmělní mezi větší počet klientů, kteří si budou moci tuto možnost dovolit. Na oběžné dráze se pak dispenzer postará o uvolnění všech vynášených družic.

Po letech plánování, modelování a testů se pomalu blíží první velké finále. V Brně vzniká první letový exemplář, který čeká start už letos v září. „Dispenser bude kompletní na konci dubna, pak jej čeká šestitýdenní testování. V půlce června se k nám vrátí, abychom na něj začali připojovat elektroniku a cubesaty,“ říká Petr Kapoun. Z Brna pak bude naplněný dispenzer odeslán do Jižní Ameriky, kde dojde k jeho integraci s nosnou raketou. Další pokroky budeme určitě bedlivě sledovat. A už teď Vám můžeme říct, že firma SAB Aerospace připravuje den otevřených dveří, na kterém budete moci vidět dispenzer na vlastní oči.

Se zdviháním těžkých dílů pomáhá integrovaný jeřáb.
Se zdviháním těžkých dílů pomáhá integrovaný jeřáb.
Zdroj: Archiv Petra Kapouna
Práce probíhají v čisté místnosti s certifikovanou úrovní ISO 8.
Práce probíhají v čisté místnosti s certifikovanou úrovní ISO 8.
Zdroj: Archiv Petra Kapouna
Práce na prvním letovém exempláři družicového dispenzeru pro raketu Vega.
Práce na prvním letovém exempláři družicového dispenzeru pro raketu Vega.
Zdroj: Archiv Petra Kapouna

Zdroje informací:
https://www.sabaerospace.cz/
https://www.sabaerospace.cz/
https://www.czechcrunch.cz/

Zdroje obrázků:
http://www.camic.cz/…/2018/04/model-VEGA-C-SSMS-DISPENSER-752×1024.jpg
Archiv Petra Kapouna

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
6 let před

Moc se na vás na DOD těšíme 🙂

frank
frank
6 let před

Paráda.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.