sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (MTG-S1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Rocket Lab

Společnost Rocket Lab 25. června oznámila, že od Evropské kosmické agentury získala kontrakt na vynesení dvou malých družic k testování navrhované budoucí konstelace LEO-PNT na nízké oběžné dráze Země.

NRO

Američtí poskytovatelé družicových snímků zintenzivňují svá varování před navrhovanými škrty v rozpočtu Národního průzkumného úřadu na komerční snímky a tvrdí, že tyto škrty představují rostoucí riziko pro národní bezpečnost a životaschopnost domácího kosmického průmyslu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Venuše má rychlejší větry

Venus Express zdroj: nasa.gov

Dlouhodobý a systematický výzkum Venuše přináší své další ovoce .

Tým okolo evropské sondy Venus Express minulý rok v únoru ohromil vědecký svět zprávou o razantním zpomalení rotace Venuše o celých 6,5 minuty proti údajům naměřeným sondou Magellan v první polovině 90.let minulého století.  Zdá se, že na zpomalení má svůj veliký podíl hustá atmosféra Venuše. I aktuální objev se týká atmosféry Venuše, konkrétně pohybu vzdušných mas. Více než šest let výzkumu Venus Expressu z mírně protáhlé eliptické dráhy prozradilo nečekané změny v rychlostech vanoucích větrů.

Konkrétně z dat pořízených během mise vyplývá, že větry na Venuši vanou čím dál rychleji.  Jedná se o zatím nejpodrobnější záznamy pohybu mraků, díky nimž se dá rychlost větrů sledovat. Na obrázku vidíte, jak jsou vytipovány jednotlivé útvary mraků, u nichž se sleduje jejich rychlost posunu. Rovněž se pozorují denní a roční změny. Tento snímek je z 27.října 2008.

Mraky pro sledování rychlosti větru zdroj: esa.int
Mraky pro sledování rychlosti větru
zdroj: esa.int

Venuše je dobře známa svou podivnou rychle rotující atmosférou, která oběhne okolo planety jednou za čtyři pozemské dni.  To je velký nepoměr k rotaci celé planety. Ta se otočí okolo své osy přibližně jednou za 243 pozemských dní.

Mapováním pohybu různých formací mraků asi 70 km nad povrchem planety po dobu deseti Venušiných roků (6 pozemských) byli vědci schopni vysledovat určitá schémata v dlouhodobých globálních rychlostech větru.

Když sonda v roce 2006 dorazila k Venuši, byla průměrná rychlost pohybu mraků potažmo tedy rychlost větrů v zeměpisných šířkách od rovníku do 50° na obě strany od něj okolo 300 km/h. Výsledky dvou samostatných studií napověděly téměř shodně o zvyšující se rychlosti větrů. V současné době to je již okolo 400 km/h.

Doktor Igor Chatuncev z Moskevského institutu kosmického výzkumu, který se na objevu podílel, k tomu poznamenal:“ To je obrovský nárůst již tak dost vysokých rychlostí větru. Takové rozdíly nebyly zatím na Venuši pozorovány a zatím si neumíme vysvětlit, proč k nim došlo.“

Graf změn rychlosti větrů. Bíle je označeno ruční měření a černě automatické vyhodnocení vědeckých dat. zdroj: esa.int
Graf změn rychlosti větrů. Bíle je označeno ruční měření a černě automatické vyhodnocení vědeckých dat.
zdroj: esa.int

Tým doktora Chatunceva určoval rychlost větru měřením pohybu formací mraků na jednotlivých snímcích z Venus Expressu. Více než 45 000 bylo pečlivě měřeno ručně a více než 350 000 dalších formací sledoval automatický počítačový program.
V doplňující studii  využil prozměnu japonský tým z IT institutu v Ibarak vlastní automatizovanou metodu sledování venušiných mraků. Výsledkem bylo rovněž vysledování zvýšení průměrné rychlosti větrů.  Obě studie zároveň odhalily pravidelné změny vázané na denní dobu, výšku Slunce nad obzorem a v neposlední řadě také periodu rotace Venuše.

Ke každé pravidelné oscilaci dochází přibližně za 4,8 pozemského dne v blízkosti rovníku. Změna je tedy vázána na atmosférické vlny v nižších zeměpisných šířkách.

Ale výzkum také odhalil některé obtížněji vysvětlitelné kuriosity.

Toru Kouyama z japonského institutu říká:“ Naše analýza pohybu mraků v nižších zeměpisných šířkách na jižní polokouli během šesti let výzkumu odhalila periodické změny rychlosti mraků  v rozmezí 70 km/h během každých 255 pozemských dní. Což se neshoduje ani s dobou oběhu okolo Slunce (rok na Venuši trvá 224 pozemských dní ) ani s periodou rotace okolo své osy (den trvá cca 243 pozemských dní).

 

Zdroje informací:
http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Venus_Express/The_fast_winds_of_Venus_are_getting_faster
http://cs.wikipedia.org/wiki/Venus_Express
http://czech.ruvr.ru/2012/02/14/66082672.html

Zdroje obrázků:
http://nssdc.gsfc.nasa.gov/planetary/image/venus_express.jpg
http://spaceinimages.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2013/06/increasing_wind_speeds_on_venus/12895012-1-eng-GB/Increasing_wind_speeds_on_Venus_node_full_image.jpg
http://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2013/06/tracking_clouds_on_venus/12894981-1-eng-GB/Tracking_clouds_on_Venus_large.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Libor
Libor
12 let před

Skvely clanek. 🙂 Jen jsem blbec klik omylem na hodnoceni 3, melo to byt 5.

moebius
moebius
12 let před

jedno vysvětlení zrychlení atmosféry se přímo nabízí: globální oteplování. Pokud není GO způsobeno člověkem, ale nějakým kosmickým jevem, tak by se mělo logicky projevit i na jiných planetách. Takové zjištění by se ale líbilo Al Gorovi ani EU, tak chápu vědce závislé na veřejných penězích, že takovéto vysvětlení zamlčují.

Samuel Slavkovský
12 let před
Odpověď  moebius

No… Mám taký pocit že sú to všetko len špekulácie. Ja osobne na nejaké globálne otepľovanie neverím. Hlavne nie v takom rozsahu, ako to niektoré zelené mozgy popisujú.
Mimochodom, GO je normálna súčasť vývoja planét. Existuje hneď niekoľko typov a keď o tom nájdem článok, dám ho tu.

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
12 let před
Odpověď  moebius

Možná by to mohlo souviset s měnící se sluneční aktivitou. Může to mít souvislost se změnou rychlosti rotace. Já doufám, že Venus Express ještě nějakou dobu bude dodávat data, která by mohla vnést do této anomálie jasno.

Nevím, jestli jste zaznamenal změnu v terminologii klimatologů. Již na Zemi nehovoří o globálním oteplování, ale o změně klimatu. Není se co divit. Například průměrné roční teploty u nás poslední tři roky klesají.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.