sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Povolí už konečně počasí start Antaresu?

Podle plánu měla americká soukromá loď Cygnus odstartovat k Mezinárodní vesmírné stanici už ve čtvrtek, ale počasí bylo proti. Startovat se mělo z Virginie  a přes východní pobřeží zrovna přecházel frontální systém. Raketa Antares má navíc pro tuto misi okamžité startovní okno, takže byl start odložen o 24 hodin. Jenže ani v pátek dopoledne se neletělo. NASA po dohodě s firmou Northrop Grumman rozhodla o odkladu startu o 24 hodin kvůli špatnému počasí. Přichází tedy třetí pokus. Věřme, že do třetice už budeme úspěšní a jubilejní desátá zásobovací loď Cygnus bude moci vyrazit vstříc Mezinárodní vesmírné stanici.

Ke startu by mělo dojít zítra, tedy v sobotu 17. listopadu v 10:01 středoevropského času. Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 9:45 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Karel Zvoník. Nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky – stránku obnovujte pouze v případě, kdy se nový příspěvek neobjeví více než pět minut.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/nasalive
https://www.facebook.com/

Zdroje obrázků:
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/…fe62a510bf283ad48d01887d5127eb85&oe=5C89CF9A

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jan Regent
Jan Regent
6 let před

duky 🙂

Ledna
Ledna
6 let před

Dobry den,
Dekuji za prenos. Furt mi neni jasny proc legendarni atlasy a nyni i antares, používají ruske motory.
USA nemaji vlastni motory?
Mate o tom nejaky článek?

Dekuji

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Ledna

Američané samozřejmě mají vlastní motory – namátkou RS-25 z raketoplánů a pro SLS, Merliny z Falconů, RS-68A z Delt IV a tak dále. Ruské motory jsou pro dvě Vámi zmíněné rakety využívány hlavně proto, že mají velmi dobrý poměr ceny a spolehlivosti. Ono je levnější si koupit něco, co už má výrobní linku, než rozjíždět něco vlastního. V případě motorů RD-180 se navíc říká, že svou roli mohl sehrát zájem Američanů na tom, aby po rozpadu Sovětského svazu měly ruské raketové podniky odbyt a aby jejich zaměstnanci nemuseli odcházet do jiných států, kde by mohly být jejich znalosti využity pro armádní účely.

Michal Kára
Michal Kára
6 let před
Odpověď  Ledna

Velmi telegraficky: Protože v devadesátých letech od Ruska výhodně odkoupili větší množství vyrobených motorů, které Rusové nepotřebovali.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.