sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Evropa připraví další lander japonské mise

V těchto dnech je kosmonautika napěchována zajímavými událostmi, mezi kterými hraje prim výsadek francouzsko-německého modulu MASCOT na planetku Ryugu. Modul sem dopravila japonská sonda Hayabusa 2 s cílem rozšířit vědecké výsledky z celé mise – MASCOT je totiž schopen provádět měření přímo z povrchu. Nyní se zdá, že úspěšná spolupráce v rámci mise Hayabusa 2 by mohla nastartovat i další společný projekt – tentokrát by šlo o průzkum měsíců Marsu v rámci japonské mise MMX (Martian Moons eXploration).

Zástupci japonské, německé a francouzské kosmické agentury se před několika hodinami dohodli, že součástí mise MMX má být rover, který společně vyrobí právě Francie a Německo. Rover bude mateřskou sondou vysazen na povrch jednoho z marsovských měsíců ještě předtím, než samotná sonda provede přistání a odběr vzorků.

Pascale Ehrenfreund(vlevo), Hiroshi Yamakawa (uprostřed) a Jean-Yves Le Gall (vpravo) s podepsanou dohodou o přípravě francouzsko-německého modulu pro misi MMX.
Pascale Ehrenfreund(vlevo), Hiroshi Yamakawa (uprostřed) a Jean-Yves Le Gall (vpravo) s podepsanou dohodou o přípravě francouzsko-německého modulu pro misi MMX.
Zdroj: http://global.jaxa.jp

Rover by měl mít za úkol studovat složení materiálu na povrchu, nebo sbírat informace o povrchových útvarech ještě než dojde k hlavnímu sestupu sondy MMX. Díky tomuto přístupu se sníží riziko selhání hlavní mise a zároveň se díky sběru vědeckých dat z povrchu rozšíří informační přínos celé mise. Jelikož mise MMX počítá s odběrem vzorků mateřskou sondou a jejich následnou dopravou na Zemi, mají měření z povrchu velký význam. Mohou pomoci dosadit do rovnic další neznámé.

Zatímco MASCOT je odkázán jen na baterie, takže po jejich vybití cca po jednom dni fungování končí jeho služba, rover pro misi MMX by měl být vybaven solárními panely, které by mu umožnily provádět mobilní průzkum povrchu po dobu několika měsíců.

Zdroje informací:
http://global.jaxa.jp/
http://global.jaxa.jp/

Zdroje obrázků:
http://planetary.s3.amazonaws.com/…/spacecraft/2018/20180607_phobos-and-mmx.jpg
http://global.jaxa.jp/press/2018/10/images/20181003_mmx.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Alois
Alois
6 let před

U Marsu je to jednodušší o to, že tam po odletu mateřské sondy budou stále jiné družice pro přenos na Zemi.

Jirka
Jirka
6 let před

Evropa v titulku trošku mate, protože nejde o spolupráci s ESA. Trochu mi to připomíná nápovědy v křížovkách: Evropan na dvě: Ir.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Jirka

To je sice pravda, ale Francie a Německo je moc dlouhé. Kdyby to byl jen jeden stá, tak ok, ale takhle už by to nebylo vhodné.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.