sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Evropa připraví další lander japonské mise

V těchto dnech je kosmonautika napěchována zajímavými událostmi, mezi kterými hraje prim výsadek francouzsko-německého modulu MASCOT na planetku Ryugu. Modul sem dopravila japonská sonda Hayabusa 2 s cílem rozšířit vědecké výsledky z celé mise – MASCOT je totiž schopen provádět měření přímo z povrchu. Nyní se zdá, že úspěšná spolupráce v rámci mise Hayabusa 2 by mohla nastartovat i další společný projekt – tentokrát by šlo o průzkum měsíců Marsu v rámci japonské mise MMX (Martian Moons eXploration).

Zástupci japonské, německé a francouzské kosmické agentury se před několika hodinami dohodli, že součástí mise MMX má být rover, který společně vyrobí právě Francie a Německo. Rover bude mateřskou sondou vysazen na povrch jednoho z marsovských měsíců ještě předtím, než samotná sonda provede přistání a odběr vzorků.

Pascale Ehrenfreund(vlevo), Hiroshi Yamakawa (uprostřed) a Jean-Yves Le Gall (vpravo) s podepsanou dohodou o přípravě francouzsko-německého modulu pro misi MMX.
Pascale Ehrenfreund(vlevo), Hiroshi Yamakawa (uprostřed) a Jean-Yves Le Gall (vpravo) s podepsanou dohodou o přípravě francouzsko-německého modulu pro misi MMX.
Zdroj: http://global.jaxa.jp

Rover by měl mít za úkol studovat složení materiálu na povrchu, nebo sbírat informace o povrchových útvarech ještě než dojde k hlavnímu sestupu sondy MMX. Díky tomuto přístupu se sníží riziko selhání hlavní mise a zároveň se díky sběru vědeckých dat z povrchu rozšíří informační přínos celé mise. Jelikož mise MMX počítá s odběrem vzorků mateřskou sondou a jejich následnou dopravou na Zemi, mají měření z povrchu velký význam. Mohou pomoci dosadit do rovnic další neznámé.

Zatímco MASCOT je odkázán jen na baterie, takže po jejich vybití cca po jednom dni fungování končí jeho služba, rover pro misi MMX by měl být vybaven solárními panely, které by mu umožnily provádět mobilní průzkum povrchu po dobu několika měsíců.

Zdroje informací:
http://global.jaxa.jp/
http://global.jaxa.jp/

Zdroje obrázků:
http://planetary.s3.amazonaws.com/…/spacecraft/2018/20180607_phobos-and-mmx.jpg
http://global.jaxa.jp/press/2018/10/images/20181003_mmx.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Alois
Alois
6 let před

U Marsu je to jednodušší o to, že tam po odletu mateřské sondy budou stále jiné družice pro přenos na Zemi.

Jirka
Jirka
6 let před

Evropa v titulku trošku mate, protože nejde o spolupráci s ESA. Trochu mi to připomíná nápovědy v křížovkách: Evropan na dvě: Ir.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Jirka

To je sice pravda, ale Francie a Německo je moc dlouhé. Kdyby to byl jen jeden stá, tak ok, ale takhle už by to nebylo vhodné.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.