Popularizace kosmonautiky má různé formy, jak k oboru přitáhnout nové zájemce. Dnes bychom Vás rádi informovali o akci, která je součástí projektu, v rámci kterého letěl Krtek s Andrew Feustelem na ISS a na jehož webu najdete doplňující informace. V noci z 24. na 25. května přijde jeden z prvních večerních dobře viditelných přeletů ISS od chvíle, kdy na stanici dorazil Krtek i se třemi lidskými kolegy. Organizátoři proto vyzývají fanoušky kosmonautiky, aby v tento večer vyšli ven i se svými ratolestmi a společně zamávali na oblohu a libovolnou baterkou symbolicky astronautům posvítili na cestu.
U celé akce se můžete vyfotit, nebo namalovat obrázek, který pošlete organizátorům na mail, Facebook či Instagram. Ty povedené výtvory se dočkají zveřejnění a ty úplně nejlepší dostanou malý dárek. Přelet s vysokou jasností -3,7 magnitud by měl pro pozorovatele z Prahy vrcholit ve 22:56:57 SELČ (pro ostatní města se čas liší o pár sekund) a stanice poletí prakticky přímo nad naší hlavou. Přesný čas se ale ještě může změnit vlivem drobných změn dráhy stanice. Ve hře je samozřejmě počasí, které může zkazit pozorování, ale v takovém případě není potřeba házet flintu do žita. Do Krtkova návratu budeme mít z ČR ještě několik povedených přeletů. Všem, kdo se do akce zapojí, přejeme dobré pozorovací podmínky a děkujeme za pomoc s popularizací kosmonautiky mezi zástupci nové generace.
Zdroje informací:
https://www.facebook.com/
https://www.krtek2018.cz/
Zdroje obrázků:
https://i2-prod.dailyrecord.co.uk/…/article7685885.ece/ALTERNATES/s615/JS38244150.jpg
https://www.heavens-above.com/…14.4378&loc=Praha&alt=248&tz=CET&showUnlit=false
Tak kolika watowé ledky máte připravené? 😀
Kolik W/m2 energie tipujete, že z čr na iss bude dopadat?
Bude se na ISS provádět nějaké měření ?
Vzhledem k tomu, jaké je v Evropě světelné znečištění, tak si myslím, že by i výkonný zářič zanikl v okolím světle. 😀
A smí se na ISS svítit laserem? 😀 taky to je světlo.
Tam půjde o kilowatty 🙂
chcel by som sa opýtať, či existuje nejaká stránka alebo aplikácia ktorá vypočítava predpokladanú polohu ISS v budúcnosti. Viem že je niekoľko trekovacích stránok ktoré ukazujú aktuálnu polohu, ale nikdy neviem predpovedať kedy bude možné ISS pozorovať.
Existuje a to priamo hneď tu na Kosmonautix. 😀
Úplne v hornej časti stránky, predposledná karta – PŘELETY ISS. 😉
http://iss.kosmonautix.cz/?iss=prelety
Já jen dodám, že tato data čerpáme z webu http://www.heavens-above.com, který umožňuje predikci přeletů i jiných družic.
Tak snad lidi nebudou tahat světlomety do okolí hvězdáren, když už v noci budou chtít ISS pozdravit.