sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Sestavování první kalifornské meziplanetární rakety

Z Vandenbergovy základny už startovalo mnoho různých raket na různé oběžné dráhy, kam dopravovaly různé družice s různými úkoly. Ještě nikdy však z této základny na pobřeží tichého oceánu neodstartovala raketa, která by mířila na únikovou dráhu od Země. Pokud se nic nepokazí, mělo by se to 5. května změnit. Právě v tento den by ze zdejšího odpalovacího komplexu 3E měla odstartovat raketa Atlas V v konfiguraci 401. Jde sice o nejslabší verzi tohoto nosiče, protože má pouze čtyřmetrový kryt a žádné urychlovací bloky, přesto však urychlí svůj náklad na únikovou rychlost od Země. Nosič navíc bude muset respektovat střelecký prostor a nebude moci letět na východ, jako když se startuje z Floridy. Na východním pobřeží je totiž momentálně čilý startovní ruch a navíc Atlas tuto misi zvládne i z Kalifornie. Na špičce rakety bude sedět lander InSight, který poletí k Marsu. Svými citlivými senzory by měl prozkoumat vnitřní vrstvy této planety a prozradit, jak se formovala. Do startu sice ještě zbývá několik týdnů, ale už nyní je vidět, že se nezadržitelně blíží. Sonda již dorazila na kosmodrom a včera technici zahájili sestavování rakety Atlas V pro tuto misi.

Příjezd prvního stupně k obslužné věži přišel ještě v noci.
Příjezd prvního stupně k obslužné věži přišel ještě v noci.
Zdroj: https://pbs.twimg.com
O zvedání se postaraly jeřáby montážní věže.
O zvedání se postaraly jeřáby montážní věže.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/
První stupeň pohání ruský motor RD-180. Jelikož varianta 401 nemá žádné urychlovací bloky, bude první fáze letu závislá právě na jeho činnosti.
První stupeň pohání ruský motor RD-180. Jelikož varianta 401 nemá žádné urychlovací bloky, bude první fáze letu závislá právě na jeho činnosti.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Zdroje informací:
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/DYl_dcCWAAE06wQ?format=jpg
https://pbs.twimg.com/media/DYl_o5xX0AAwxRE?format=jpg
https://pbs.twimg.com/media/DYl_gHAWsAETUev?format=jpg
https://pbs.twimg.com/media/DYl_mnIW0AAnBtc?format=jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
rhronza
rhronza
7 let před

Tak držím palce 2 násobně. V jednom malém čipu mezi miliony dalších je i mé jméno ;-D

jjakub
jjakub
7 let před

..by měl prozkoumat vnitřní vrstva/y této planety.

Drobnost, miluji Váš web.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  jjakub

Díky moc za pochvalu i za upozornění, opraveno.

Štěpán
Štěpán
7 let před

První co mě napadlo při čtení nadpisu: To už staví BFR?!!

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Štěpán

To si budeme muset ještě počkat. 🙂

Alois
Alois
7 let před

T – 46:17:50:00

Kamil
Kamil
7 let před

Jakou výhodu má startovat k Marsu z Vandenbergu?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Kamil

Žádnou, jen je na Floridě nabitý harmonogram a InSight je lehký, takže ho utáhne i nejlehčí dostupný Atlas i když nepoletí po optimální dráze.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpověď  Kamil

Už před dvěma lety se hned po odkladu startu spekulovalo, jestli se InSight nezruší úplně. A jedním z témat bylo to, že startovní okno 2018 spadá do období, kdy je na Floridě nabitý harmonogram. Prostě slovy klasika: „Kam s ním?“ Odpověď: „Do Kalifornie.“ 🙂

Lojzo
Lojzo
7 let před

Pripomenul by som, že z Vandenbergu štartovala sonda Clementine 1994-04A. A bola navedená na obežnú drahu Mesiaca. Dnes je na heliocetrickej drahe.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Lojzo

To je pravda, ale ona jednak nebyla jako meziplanetární plánovaná a navíc se od Měsíce do meziplanetárního prostoru dostala sama, bez pomoci rakety. Takže to není úplně srovnatelné s InSightem.

Dalicek
Dalicek
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Srovnatelné to určitě není, otázkou (na kterou neznám odpověď) je jestli se start k Měsíci počítá jako úniková dráha od Země. Ale asi ne, to by pak bylo jednodušší poslat sondu na „únikovou“ dráhu než na hodně vysokou geocentrickou.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpověď  Dalicek

To je případ od případu. Samotný fakt, že proběhne start k Měsíci, sám o sobě nijak nevypovídá o tom, jestli má nebo nemá sonda únikovou rychlost od Země. Je pravděpodobné, že spíš ne, ale záleží právě na té rychlosti.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Dalicek

Osobně bych let k Měsíci mezi únikové dráhy nepočítal. Ostatně i Měsíc je na oběžné dráze Země. Jako hraniční body zemského pásma bych považoval blízké librační body soustavy Slunce-Země.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpověď  Dalicek

Jde o to, že Dalicek se ptá, „jestli se start k Měsíci počítá jako úniková dráha od Země.“ Podle mého názoru taková formulace nedává moc smysl. Jedna věc je cíl letu a druhá věc je úniková dráha (nebo rychlost). Když se vrátim k extrémnímu případu do pravěku, tak třeba Luna 1 letěla k Měsíci s cílem ho zasáhnout, ale netrefila se a skončila na heliocentrické dráze. Takže start byl k Měsíci, ale sonda byla současně na únikové dráze od Země. Asi to není obvyklé, nicméně jako příklad to stačí.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.