sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Falcon 9 pomůže korejské vědě

Nejdříve v roce 2020 by mohla raketa Falcon 9 vynést první jihokorejskou družici určenou k výzkumu Měsíce. Projekt označovaný zkratkou KPLO (Korea Pathfinder Lunar Orbiter) počítá s tím, že by se sonda po vynesení do vesmíru usadila na oběžné dráze kolem Měsíce ve výšce zhruba 100 kilometrů. Sonda o hmotnosti 550 kilogramů by měla fungovat po dobu jednoho roku, energii jí zajistí dvojice solárních panelů a o pohon se postarají 4 trysky na jednosložkové palivo s tahem 30 N a čtyři trysky s tahem 5 N.

Na palubě sondy bude šest vědeckých přístrojů, které vyrobí Jižní Korea a jeden přístroj dodá americká agentura NASA. Konkrétně tedy na sondě KPLO poletí tyto vědecké aparatury:

  • Rozložení vědeckých přístrojů na sondě KPLO
    Rozložení vědeckých přístrojů na sondě KPLO
    Zdroj: http://planetary.s3.amazonaws.com

    Lunar Terrain Imager (LUTI) – Kamera určená ke snímkování povrchu Měsíce s důrazem na oblasti vhodné pro přistání (to je plánováno na druhou fázi lunárního výzkumu). Stejně tak budou podrobně (s rozlišením méně než 5 metrů) nasnímány i další zajímavé lokality.

  • Wide-Angle Polarimetric Camera (PolCam) – Vytvoří polarimetrické snímky celého měsíčního povrchu s výjimkou polárních oblastí. Rozlišení bude střední a jeho cílem je prozkoumat detaily ohledně lunárního regolitu.
  • KPLO Magnetometer (KMAG) – Přístroj, který bude měřit magnetické pole v okolí Měsíce, k čemuž využije ultracitlivých senzorů.
  • KPLO Gamma Ray Spectrometer (KGRS) – Přístroj, který bude na povrchu Měsíce hledat stopy vzácných prvků a minerálů. Kromě toho pomůže vytvořit mapu prostorového rozložení různých prvků.
  • Disruption Tolerant Network experiment payload (DTNPL) – Jedná se o experimentální zařízení pro vesmírnou komunikaci, která je založena na technologii sítě, která je tolerantní vůči rušení.
  • ShadowCam – Tento přístroj dodá NASA a jeho úkolem je nahlížet do trvale zastíněných oblastí, kde má hledat námrazu nebo přímo vodní led. Samotný přístroj bude založen na odkazu kamery Narrow Angle Camera ze sondy LRO, ale má být až 800× citlivější. Díky tomu by měly vzniknout snímky s vysokým rozlišením a výborným poměrem signálu vůči šumu. Tato kamera má sledovat i sezónní změny na povrchu Měsíce včetně pozice balvanů.

Zdroje informací:
http://space.skyrocket.de/
https://www.youtube.com/
http://www.planetary.org/

Zdroje obrázků:
http://space.skyrocket.de/img_sat/kplo__3.jpg
http://planetary.s3.amazonaws.com/…LEAGKoreaspaceprogramstatus_Page_08_f840.png

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
MilAN
MilAN
7 let před

Na jakou dráhu ( = až kam) by měl sondu dopravit F9 ?

Samo
Samo
7 let před
Odpověď  MilAN

Pravdepodobne asi na TLI potom sa sonda na obitu mesiaca dostane vlastným motorom.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Samo

Detaily jsem zatím nenašel. Počkejme pár měsíců. 😉

RYAN
RYAN
7 let před
Odpověď  Samo

… Lunar Polar Orbit 100 ±30km, Incl. 90°±1 …

MilAN
MilAN
7 let před
Odpověď  RYAN

To je jasné, jen kterými motory se tam dostane 🙂

AKA the A
AKA the A
7 let před
Odpověď  Samo

teoreticky by to mělo být na TLI schopné dostat kolem 2t (prakticky do toho vstupuje moc proměnných aby to šlo takto odhadnout), takže…dost daleko 😉

AKA the A
AKA the A
7 let před
Odpověď  MilAN

http://www.silverbirdastronautics.com/cgi-bin/LVPcalc.pl

tohle může podstatně pomoct s odhadem 😀

Alois
Alois
7 let před

Trysky s 30N budou zřejmě použity k navedení na selenoorbit a ty s 5N budou orientační.

AKA the A
AKA the A
7 let před

1 rok plánovaná životnost je poměrně pesimistický…

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  AKA the A

U premiérových projektů se to dá pochopit.

Vojta
Vojta
7 let před
Odpověď  AKA the A

Ono se to určuje i podle typu mise. Pokud sonda nasbírá všechna požadovaná data a nenajde se pro ni další program, tak se odepíše, i když je technicky v pořádku a má dost paliva. I pozemní středisko totiž něco stojí, bere kapacity přenosovým linkám a obsluhu musí někdo platit. Ideální samozřejmě je, když se program i peníze najdou a sonda několikanásobně překročí svou životnost.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.