sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Oddělení bloků SLS se testuje v tunelu

Odpočet ukrajuje poslední sekundy a přichází start. Při zážehu motorů se roztáčí kolotoč procesů, které je potřeba nasimulovat ještě dříve, než k nim v reálu dojde. Kupříkladu u rakety SLS se již delší dobu provádí zkoušky zmenšeného modelu v aerodynamickém tunelu. Nyní přichází na řadu zkoušky chování urychlovacích bloků po jejich odhození. Ačkoliv se to nemusí zdát, jedná se o kriticky důležitou část, ve které není prostor pro chybu. Nikdo pochopitelně nechce riskovat, aby se některý z válců po separaci srazil se zbytkem rakety. Separace, ke které dojde dvě minuty po startu, se nyní simuluje v Langley Research Center ve městě Hampton, stát Virginia.

Model SLS ve větrném tunelu
Model SLS ve větrném tunelu
Zdroj: https://www.nasa.gov

Pro lepší pochopení aerodynamických sil, které budou na jednotlivé prvky působit poté, co separační motory odstrčí urychlovací bloky dál od centrálního stupně SLS, používají inženýři model rakety dlouhý 90 centimetrů. Jedná o verzi rakety SLS Block 1B, která dokáže na nízkou oběžnou dráhu dopravit 105 tun nákladu. Model se pokryje výraznou růžovou barvou a pak je umístěn do větrného tunelu Unitary Plan Wind Tunnel. Barva má svůj důvod – je totiž citlivá na tlak a při reakci s kyslíkem začne lehce svítit. Úroveň fluorescence zachycují kamery rozmístěné kolem modelu a získaná data pak pomohou určit, jak vypadá tok vzduchu a které oblasti zažívají největší nápor.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nas.nasa.gov/…/content/14_Rogers_S_SLSBoosterSep2_SC15_big.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/lrc-2017-h1_p_sls-101002.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.