sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Zažijte Mars!

V lednu 2015 vydal kolega Tomáš Kohout článek pojmenovaný Vědci jako hologramy na Marsu, ve kterém popisuje novou metodu výzkumu rudé planety. Ze snímků pořízených roverem Curiosity se složil trojrozměrný virtuální prostor, kterým mohli vědci s brýlemi pro virtuální realitu procházet a prozkoumávat okolí vozítka. Kolega tehdy článek zakončil větou: „Díky tomu, že brýle budou i pro širokou veřejnost, je velmi pravděpodobné, že podobnou vycházku nejen po Marsu si budeme moci užít i my.“ A ta chvíle je tu, přichází projekt Access Mars! Ale pozor, je to ještě lepší – k procházce totiž brýle nepotřebujete – stačí vám běžný počítač s přístupem k internetu, nebo mobilní telefon.

Samozřejmě, brýle pro virtuální realitu poskytnou nejlepší zážitek, ale nejsou nutné. Stačí, když navštívíte adresu g.co/accessmars, která vznikla díky spolupráci mezi Jet Propulsion Laboratory a firmou Google. Dostanete se na místa, kterými rover Curiosity projížděl a budete se moci libovolně procházet po krajině a rozhlížet se i z míst, kde vozítko nejelo. Služba obsahuje i doplňkové informace o jednotlivých místech, takže se člověk při takové procházce i vzdělává.

Ještě jednou je potřeba zdůraznit, že veškeré textury pochází z fotek z roveru Curiosity, což znamená, že pokud se vzdálíte od míst, kudy rover jel, budou textury kolem Vás deformovány, protože je rover fotil z velké dálky. Ale to je opravdu detail. Možnost rozhlížet se po Marsu a libovolně se po něm „procházet“ skutečně nejde popsat slovy, to musíte zažít!

Zdroje informací:
https://accessmars.withgoogle.com/
https://www.youtube.com/watch?v=0DvF5J6Evx4

Zdroje obrázků:
https://camo.githubusercontent.com/…f6d2f696d672f666273686172652e6a7067

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
7 let před

Nějak mě to padá

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Kamil

Já žádný problém nemám.

pbpitko
pbpitko
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

U mňa nič nepadá, okrem toho, že som pri čítaní tohto článlu párkrát od údivu skoro padol na zadok. Ešte že som sedel, ináč by som určite padol. A keď už to tu bude tak sa pre istotu vždy pripútam.
pb 🙂

tyčka
tyčka
7 let před
Odpověď  Kamil

Zkuste použít jiný webový prohlížeč.

Racek
Racek
7 let před

No, přistání na Marsu se sice asi nedočkám, ale TOHLE je úplně stejně skvělé.

David
David
7 let před

Není to někde jako VR pro Android? Nemohu to najít. Mám kartonový VR držák na mobil. Děkuji

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.