sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Cubesat s plachtou prozkoumá asteroidy

Program NEA Scout počítá se sluneční plachtou

Při premiérové misi rakety SLS poletí jako spolucestující i 13 zajímavých cubesatů. Jedním z nich je NEA Scout – 6U cubesat, který má zkoumat asteroidy potenciálně nebezpečné pro Zemi. Vývoj tohoto cubesatu má za sebou výrazný milník, jelikož se podařilo rozložit jeho solární plachtu. K této události došlo v čisté místnosti firmy ManTech NeXolve v Huntsville, stát Alabama 13. září. Až bude NEA Scout ve vesmíru vypuštěný z rakety SLS, rozloží svou čtvercovou plachtu a s její pomocí bude plachtit na slunečních paprscích a měnit svou oběžnou dráhu.

Plně rozložená solární plachta cubesatu NEA Scout
Plně rozložená solární plachta cubesatu NEA Scout
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Každá strana solární plachty měří více než deset metrů (web NASA uvádí že rozměr je srovnatelný se školním autobusem) a cubesat díky tomu může pojmout více přístrojů – nádrže na palivo (stlačený plyn) totiž mohou být menší). O správné rozložení plachty se postará čtveřice ramen. „Vloni jsme udělali zkoušku s polovičním modelem solární plachty a nasbírané zkušenosti jsme použili ke stavbě nového rozkládacího mechanismu,“ popisuje Tiffany Lockett, systémová inženýrka cubesatu NEA Scout z Marshallova střediska a dodává: „Použili jsme větší motor pro rozkládání ramen a změnili jsme i software pro zkoušky, upravili jsme i spojení plachty s rameny, nebo mechanismus zajišťující snadné rozložení, ale i pojistku, která udrží vše na místě během transportu.“

Celková velikost solární plachty ve složeném stavu.
Celková velikost solární plachty ve složeném stavu.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Aby mohlo rozložení proběhnout automaticky, musel tým zredukovat na všech místech nadbytečné tření. Zkoušely se proto i nové materiály umožňující ramenu snazší pohyb. „Aktuální zkouška nám přinesla hodně. Motor pracoval podle očekávání a tři ze čtyř pojistek, které drží plachtu se otevřely ve správný čas. Vylepšená ramena měla velmi malé tření,“ pochvaluje si Alex Few, který u NEA Scout zodpovídá za návrh mechanických částí a dodává: „Nasbírané výsledky budeme analyzovat v následujících týdnech.“ Poznatky se pak využijí pro finální změny letového hardwaru, k jehož zkouškám by mohlo dojít ještě letos.

Cubesat NEA Scout má s pomocí kamery pořídit sérii snímků s nízkým rozlišením (50 cm/pixel) a sérii snímků s vysokým rozlišením (10 cm/pixel), ze kterých bude možné určit tvar, rychlost rotace, umístění pólů (sklon rotační osy), regionální morfologii, vlastnosti regolitu, spektrální třídu a mnoho dalších vlastností asteroidů, které obíhají relativně blízko Země.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/nea-scout-1-piece-sail-high-res.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/elg_9634.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/elg_9490.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pbpitko
pbpitko
7 let před

Koľko to už stálo a koľko to ešte bude stáť? Predpokladám že zatiaľ možno ani 10 M$. To by mohlo byť super. Za bagateľ tak slušne preskúmať jeden asteroid. A ak by to skutočne dobre a spoľahlivo fungovalo zo 2-3 roky, mohlo by to navštíviť aj zo 2-3 asteroidy. Možno by potom bolo možné niekoľkými exemplármi za 5-10 rokov preskúmať aj stovku asteroidov. Neskutočná predstava.
pb : 🙂
😐

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  pbpitko

Cenu bohužel nemohu nikde najít.

Vlastislav Výprachtický

Zajímavá může být optická vlastnost solární plachty. Pro tenké vrstvy na solární plachtě lze využít aplikace stříbra /Ag/ pro zvýšení odrazivosti, zejména infraspektra, lze aplikovat i dielektrikum TiO2, nebo nanokrystalický Si nebo fotoluminiscenční vrstvu pro rubovou stranu. Dále mohou být zjistitelné dopady různých druhů záření vestavěnými mini-přístroji.

pbpitko
pbpitko
7 let před

A ešte keby ju bolo možné využiť ako solárny panel na výrobu elektriny. Z takej obrovskej plochy by taká mrňavá sonda mala energie nielen pre seba ale aj na rozdávanie.
Ale to by som asi chcel až priveľa.

Petr Scheirich
Petr Scheirich
7 let před
Odpověď  pbpitko

Účinná solární plachta musí co nejvíce záření odrazit. Naopak účinný solární panel musí co nejvíce záření pohltit. Kompromis mezi tím by nejspíš přinesl nevýhody na obou stranách. To už by byl lepší tenký a obrovský solární panel v kombinaci s iontovým motorem.

pbpitko
pbpitko
7 let před
Odpověď  Petr Scheirich

Áno, tak som to myslel, ionový motor, potrebuje čo najviac elektrickej energie, čo by nepremenil na elekrinu to by využil na plachtenie, predpokladám že tak by bola účinnnosť slnečného žiarenia najvyššia.
pb 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.