sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (MTG-S1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Jemné mraky na Marsu

Rover Curiosity nasnímal svými kamerami jemné mraky, které připomínají pozemské ledové mraky typu cirrus. Samotný rover už dříve pořídil fotky těchto útvarů, stejně tak i jiné mise včetně landeru Phoenix, ale tentokrát byly mraky nejlépe vidět. Inženýři tentokrát použili kamery NavCam, aby pořídily dvě sady po osmi snímcích nebe během marsovského rána. První sada fotek vznikla když kamera mířila téměř přímo vzhůru, při druhé pak rover hleděl k jižnímu obzoru. Na obou sériích byly vidět pohyby mraků, které ještě vynikly po obrazových korekcích snímků. Když pak rover ten samý den pohlédl stejnými kamerami k obloze v poledne, nebylo už po mracích ani vidu.

Časosběrné video ranních mraků nad Marsem nasnímané roverem Curiosity 17. července 2017.
Časosběrné video ranních mraků nad Marsem nasnímané roverem Curiosity 17. července 2017.
Zdroj: www.nasa.gov

Mars má oproti Zemi protáhlejší oběžnou dráhu, takže se intenzita osvětlení rudé planety mění více, než jak jsme zvyklí ze Země. V minulých letech byly pásy oblačnosti vidět u rovníku v době, kdy byl Mars nejdále od Slunce. Aktuální snímky vznikly zhruba dva měsíce předtím, než se Mars dostal do této nejvzdálenější pozice. Dalo by se říci, že jde o začátek sezóny, kdy by se daly tyto mraky pozorovat.

Časosběrné video ranních mraků nad Marsem nasnímané roverem Curiosity 17. července 2017.
Časosběrné video ranních mraků nad Marsem nasnímané roverem Curiosity 17. července 2017.
Zdroj: www.nasa.gov

„Tyto mraky jsou zřejmě tvořené ledovými krystalky, když voda zkondenzovala na prachových částicích v chladných vrstvách atmosféry,“ vysvětluje John Moores z York University v kanadském Torontu, který je členem vědeckého týmu Curiosity a dodává: „Chvění je způsobeno poklesem těchto krystalů, které se následně vypaří, čímž vznikají vzory, kterým říkáme „padací pruhy“. Rover nemá možnost, jak by mohl změřit výšku těchto mraků, ale v pozemských podmínkách vznikají hodně vysoko.“

Časosběrné video ranních mraků nad Marsem nasnímané roverem Curiosity 17. července 2017.
Časosběrné video ranních mraků nad Marsem nasnímané roverem Curiosity 17. července 2017.
Zdroj: www.nasa.gov

Ke zvýraznění obrázků se použila zajímavá metoda – ze všech snímků v každé sekvenci byl vygenerován „průměrný snímek“, který se následně odečetl od každého snímku, čímž vynikly rozdíly mezi jednotlivými fotkami. Pohyb oblačnosti je ale vidět i na surových snímcích, byť je vše pochopitelně slabší.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://cache.boston.com/universal/site_graphics/blogs/bigpicture/mars_06_20/mars10.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia21840.gif
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia21841-1041.gif
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia21842.gif

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
slappy
7 let před

Parádička! To je… exometeorologie? : )

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  slappy

Dalo by se to tak říct 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.