sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Orion má svařené nádrže

Práce na návratovém modulu lodi Orion pokračují. V minulých dnech byla hlavní část nové americké lodi přesunuta z čisté místnosti na pracoviště uvnitř Neil Armstrong Operations and Checkout Building na Kennedyho středisku na Floridě – právě z tohoto přesunu pochází úvodní fotka našeho článku. Jedná se o nezbytný krok pro pokračování přípravy na let v roce 2019. V čisté místnosti inženýři spolu s techniky dokončili svařování nádrží pro pohonný systém, ale i potrubí pro podporu života, byť tato mise bude nepilotovaná. Orion má za sebou i instalaci nádrží pro palivo, tlakovací médium a chladivo, které se bude hodit po přistání. Tlakovací médium zase umožní plynulý průtok paliva a chladiva v pohonném systému a systému podpory života (ECLSS). Orion navíc podstoupil i tlakové testy pro ověření těsnosti svařených spojů.

Orion při převozu z čisté místnosti.
Orion při převozu z čisté místnosti.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com/
Orion po přistání na misi EFT-1. V horní části jsou vidět dva nafouknuté balóny zajišťující správnou orientaci lodě na hladině.
Orion po přistání na misi EFT-1. V horní části jsou vidět dva nafouknuté balóny zajišťující správnou orientaci lodě na hladině.
Zdroj: https://assets.cdn.spaceflightnow.com

Orion je nyní na novém pracovišti, kde podstoupí dodatečné kontroly a instalace systémů pro start v přespříštím roce. Nainstaluje se třeba systém zajišťující, aby loď po přistání ve vodě zůstala orientována průlezem nahoru. Jedná se o pět samostatných batůžků, které obsahují stlačený plyn. Ten pak nafoukne plováky, které zajistí správnou orientaci na hladině.

Kromě těchto batůžků technici k základu lodi připojí také tři hlavní padáky a následně se přikročí k osazování výpočetní technikou. Technici začnou instalací avionických prvků, které obsahují kontrolní systémy, komunikační jednotky a zařízení pro zpracování dat. Následovat bude zdlouhavá, ale nezbytná činnost – natažení několika kilometrů elektrických a datových kabelů, které propojí všechna čidla a systémy dohromady. O všech těchto zajímavých momentech bychom Vás rádi informovali na našem webu.

Orion pro misi EM-1
Orion pro misi EM-1
Zdroj: https://c1.staticflickr.com/
Současný stav lodi Orion, která jako první poletí na raketě SLS.
Současný stav lodi Orion, která jako první poletí na raketě SLS.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com/

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://blogs.nasa.gov/…/sites/246/2017/05/Orion-EM-1-CM-Move-to-Workstand.jpg
https://c1.staticflickr.com/5/4162/34539666632_45b62f5355_o_d.jpg
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/…/03191537/15955991862_84dcb7f5f7_h.jpg
https://c1.staticflickr.com/5/4167/34570739351_5365246cba_o_d.jpg
https://c1.staticflickr.com/5/4190/33859072634_d048ecd8e0_o_d.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jiří Hošek
Jiří Hošek
8 let před

Doplním, že Orion má za sebou nejen svařování nádrží a potrubí pro pohonný systém a systém podpory života, ale i tlakové testy pro ověření těsnosti svařených spojů.

Několik fotografií ve větším rozlišení z přesunu na nové pracoviště 11. května:comment imagecomment imagecomment image

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Díky za info, doplnil jsem to do článku.

JP77
JP77
8 let před

V anketě o úspěšnosti přistávání space-x 2017 je chyba v zobrazení výsledku ankety. odpovědi jsou seřazené podle počtu odpovědí a to je chyba. je to potom úplně nepřehledné. odpovědi mají zůstat seřazené podle zadání stejně jako otázky. potom je vidět průběh „křivky“ odpovědí.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  JP77

Bohužel plugin nic takového nastavit neumí.

JP77
JP77
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Rozumím.
Od koho je plugin?

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  JP77

Autorem je jistý Lester ‚GaMerZ‘ Chan.

Roman89
Roman89
8 let před

A jak jsou na tom Rusové se svou novou lodi Federace (PPTS), jsou k dispozici nějaké novinky?

Michael Voplatka
8 let před
Odpověď  Roman89

Výroba a příprava letového exempláře včetně uskutečnění bezpilotního letu je plánována na rok 2021. Další by měl být bezpilotní let k ISS v roce 2023 a pak také pilotovaný let k ISS ve stejném roce.

Štěpán Krňanský
Štěpán Krňanský
8 let před
Odpověď  Michael Voplatka

Moc bych jim to přál, ale obavam se, že budou i k te nove stanici u mesice letat v Sojuzech… Což by po úpravách mělo jít ne?

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.