sociální sítě

Přímé přenosy

    krátké zprávy

    Gateway, Artemis IV a V

    Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

    Latitude

    Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

    O3b mPower

    Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

    Atomic-6

    Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

    LeoLabs

    Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

    Skynopy

    Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

    NOAA

    Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

    Naše podcasty

    Doporučujeme

    Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

    Poděkování

    Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

    Stávka odložila start Ariane 5

    Start rakety může zhatit počasí, technická závada na raketě, nákladu, nebo startovní rampě, nebo do střelecké prostoru může vplout neinformovaná loď. I když se podaří všechny tyto problémy vyřešit, stále není vyhráno – start může odložit třeba stávka dělníků. Přesně k tomu došlo na kosmodromu v Kourou. Včera, tedy v pondělí 20. března mělo dojít k vývozu rakety Ariane 5 na startovní rampu, ale to se nakonec muselo odložit. Tím pádem se posouvá i start, se kterým se nyní nepočítá dříve než ve středu.

    Kompletně sestavená raketa měla vyrazit na 2,7 kilometru dlouhou cestu z montážní haly na startovní rampu ELA-3, přičemž se čekalo, že ke startu dojde dnes, tedy v úterý. Část dělníků, kteří spadají pod francouzskou kosmickou agenturu CNES však vstoupila do stávky. Není to přitom poprvé. V roce 2011 v Kourou stávkovali operátoři radarové sledovací stanice. Tentokrát do stávky vstoupili pracovníci, kteří měli zajistit vývoz rakety.

    Družice KoreaSat 7 vyfocená 11. března při spouštění aerodynamického krytu. Nahoře můžete vidět hlavní motor družice SGDC, která je umístěná na horní pozici.
    Družice KoreaSat 7 vyfocená 11. března při spouštění aerodynamického krytu. Nahoře můžete vidět hlavní motor družice SGDC, která je umístěná na horní pozici.
    Zdroj: https://assets.cdn.spaceflightnow.com

    Podle aktuálních informací by k vývozu mělo dojít dnes, tedy v úterý a start je plánován na 21:31 ve středu našeho času. Startovní okno je dlouhé a zavírá se až ve čtvrtek v 0:20 našeho času. Jakmile raketa dorazí na rampu, bude připojena k tankovacím potrubím , elektrickým a datovým konektorům, aby bylo možné zahájit přípravu na start. Odklad vývozu by neměl mít vliv na stav rakety ani nákladu. Technika byla při odkladu stabilizována a zůstává v dobrém stavu.

    Při tomto startu  se mají na dráhu přechodovou ke geostacionární dostat dva satelity. První z nich nese název SDGC a druhý se jmenuje Koreasat 7. Družice SDGC má poskytnout strategické komunikační kapacity pro brazilskou vládu a armádní složky. Zajistí i internetové připojení v odlehlých oblastech Brazílie. Družici KoreaSat vlastní jihokorejská společnost KTsat a úkolem satelitu bude šíření video- a datových služeb v oblasti Korejského poloostrova, Filipín, jihovýchodní Asie, Indie a Indonésie. Výrobu obou družic zajistila francouzská společnost Thales Alenia Space.

    Stávkující zaměstnanci
    Stávkující zaměstnanci
    Zdroj: https://pbs.twimg.com

    Zdroje informací:
    https://spaceflightnow.com/

    Zdroje obrázků:
    http://spaceflight101.com/…/Lanceur-en-ZL_036-1-799×445.jpg
    https://assets.cdn.spaceflightnow.com/…1376793542358990_7374682737606732017_n.jpg
    https://pbs.twimg.com/media/C7dofINW4AEmn0I.jpg:large

    Hodnocení:

    0 / 5. Počet hlasů: 0

    Sdílejte tento článek:

    Další podobné články:

    Komentáře:

    Odběr komentářů
    Upozornit
    18 Komentáře
    Nejstarší
    Nejnovější Nejvíce hodnocený
    Inline Feedbacks
    Zobrazit všechny komentáře
    Štěpán
    Štěpán
    8 let před

    Ariane má jednu krásnou vlastnost: Je fotogenická. Ty její fotky startů, i jí samotné jsou okouzlující 🙂

    Jirka
    Jirka
    8 let před
    Odpověď  Štěpán

    Nejhezčí jsou rakety z rodiny R-7

    maro
    maro
    8 let před
    Odpověď  Jirka

    Mně se vždycky úplně nejvíc líbila raketa Saturn 1b, používaná na testovací mise Apolla kolem Země. Zúžený válec Apolla nahoře a věnec křidélek dole vypadaly hodně dobře.

    Vlastimil Pospíchal
    Vlastimil Pospíchal
    8 let před
    Odpověď  maro

    To „sedátko pro batolata“ pod Saturnem 1B vypadalo také zajímavě.

    Spytihněv
    Spytihněv
    8 let před

    Hned se mi vybavila situace v NASA před pár lety. Tehdy sice nešlo o stávku, ale o důsledek rozpočtových škrtů. NASA téměř přestala pracovat, protože zkrátka nebyly peníze. Teď si nevybavím, o co šlo, ale jednalo se o meziplanetární misi. Buď start (nebezpečí z prodlení kvůli startovnímu oknu) nebo přílet k cíli (možná MAVEN?), takže opravdu nebyl čas na hrdinství. Samozřejmě se to tehdy podařilo zajistit, ale příznivci kosmonautiky zažívali perné chvíle.

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    8 let před
    Odpověď  Spytihněv

    Ano, šlo o start MAVENu. Viz náš tehdejší článek – https://kosmonautix.cz/2013/10/platebni-neschopnost-s-meziplanetarnimi-nasledky/

    Spytihněv
    Spytihněv
    8 let před
    Odpověď  Dušan Majer

    Díky za odkaz. Takže nešlo o škrty u NASA, ale o neschválený rozpočet USA jako celku. Ono se asi opravdu mohlo stát, že by MAVEN okno nestihla. Její případ nespadal pod ochranu životů nebo majetku.

    A byl to opačný případ, než teď v Kourou. Lidé pracovat chtěli, ale bohužel….

    Varle
    Varle
    8 let před

    Nechal bych je zbičovat, lemry líné!

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    8 let před
    Odpověď  Varle

    Proč být tak přísný. Mají na to právo. 🙂
    Sám mám kosmonautiku velmi rád, ale zaměstnancům bych jejich práva neupíral. 😉

    Zuzi
    Zuzi
    8 let před
    Odpověď  Dušan Majer

    Tak ono to u Francouzů asi moc nepřekvapí, ale je to vcelku vtipná situace.

    Rudolf Šíma
    Rudolf Šíma
    8 let před
    Odpověď  Zuzi

    Dovolím si jednu nekorektní hlášku, kterou údajně pronesl generál George S. Patton: „Mám raději dvě německé divize před sebou, než jednu francouzskou za sebou.“ 🙂 Nevěřím, že to prohlásil, ale líbí se mi to. 🙂

    Racek
    Racek
    8 let před
    Odpověď  Zuzi

    Přístupy francouzů nán připadají podivné, nicméně, pořád dokáží vymýšlet a produkovat báječné věci – viz Ariadne, Airbusy, víno, kuchyně … a přitom si užívat života. To opravdu není málo. No a k tomu Pattonovi, on toho řekl hodně, občas rychleji mluvil než konal. Na druhé straně, Francouzi nesli hlavní tíhu 1. světové války proti německu a zratili příliš padlých, než aby je to nepoznamenalo.

    Vlastimil Pospíchal
    Vlastimil Pospíchal
    8 let před
    Odpověď  Dušan Majer

    Vybrali si den tak, aby to zaměstnavatel pocítil, ale aby nebyla ohrožena mise. To není zrovna nejhorší.

    3,14ranha
    3,14ranha
    8 let před
    Odpověď  Dušan Majer

    Dobrý den,
    je pravda že zrovna francouzská pracovní morálka a o to větší sebevědomí (čti drzost) některých stávkujících jsou pověstné…

    Varle
    Varle
    8 let před
    Odpověď  Dušan Majer

    Vy jste dobrák od kosti, pod Vámi by se to vůbec nehejbalo.

    Přísnost musí být! 😀

    maro
    maro
    8 let před
    Odpověď  Varle

    Právě jen díky takovým lidem máte dnes osmihodinovou pracovní dobu. A i když pracujete jen těch 8 hodin, dokážete z toho uživit rodinu.
    OK. Francouzi už jsou dál. Ti mají sedmihodinovou.

    Pospíšil
    Pospíšil
    8 let před

    Stávkujícícomment image:large

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    8 let před
    Odpověď  Pospíšil

    Díky, doplním to do článku!

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.