Pokud jednou budou lidé chtít létat dále do vesmíru a hlavně zde pobývat delší dobu, bude nezbytné, aby se naučili využívat místních zdrojů. Jednak budou méně závislí na zásobování ze Země, ale navíc systém ISRU (jak se využívání místních zdrojů označuje), umožní výrazně rozšířit naše možnosti průzkumu. Ačkoliv se to dnes může zdát předčasné, je potřeba se na tuto dobu připravit. Na Kennedyho středisku se proto v těchto dnech testuje prototyp výrobníku paliva označovaný jako MARCO POLO a spolu s ním se zkouší i robot RASSOR 2.0, který se snaží ověřit, jak účinný by byl tento návrh pojízdného zařízení, které by sbíralo povrchový prach k jeho dalšímu využití.
Chvíli jsem váhal, zda o tomto tématu psát, ale nakonec jsem si řekl, že je to zajímavý technický nápad, který se třeba nikdy nedostane do vesmíru, ale čas od času je potřeba zaměřit pozornost i na takovéto prototypy, které buďto vyšlapávají cestu k novým technologiím, nebo nám alespoň mohou ukázat, že tudy cesta nevede.
Zdroje informací:
https://www.youtube.com/
Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/48/ISRU_Water_Processing_Demo_concept.jpg
Alespoň za mě jsou články o technologické inovaci vřele vítány!
To mne těší, děkuji. 🙂
Jsem také pro více těchto článků…
To mám radost. Článek měl zpočátku nízká hodnocení a tak jsem si myslel, že se téma čtenářům moc nelíbí, ale pozitivní reakce mi ukazují opak.
co třeba ten rigolit spéct ve sluneční peci na cihly a stavět z nich? šlo by to?
Evropa už navrhla koncept velké 3D tiskárny, která by regolit spékala a rovnou z něj tiskla stěny domů.
Vďaka za zaujímavé video. Som za takéto články. Čokoľvek týkajúce sa vývoja a inovácií.
Rádo se stalo.
Zajímá mne toto téma,moc.Díky za článek a video.
To mám radost.
Copak Vy, Vy jste jen jeden, ale My máme radost a nás je hodně!
To je ideální stav. 🙂
Dugi já si myslím,že to je výborný nápad,protože chceme-li na Mars a Měsíc natrvalo,tak nezbytně tyto technologie musíme vyvinout a 100%odzkoušet na Zemi.Budou na tom záviset životy kolonistů.A měl jsem pocit,že se v tomhle směru nic moc neděje,něco konkrétního,výrobníky paliva,roboti na stavby obydlí z místních surovin,ap.Mám z článku radost,protože dokazuje,že opak je pravdou,že se na ISRU pracuje a už se zkouší a testuje!Takže palec nahoru za článek(jediná výtka,že mohl být rozsáhlejší!)5hvězdiček a poděkování za něj!!
Díky, víc informací k tomu bohužel není. NASA dala jen tohle video na YT a u něj je navíc krátký popisek.
Moc díky za video, opravdu zajímavé…
To mne velmi těší!
Zdravím, článek by jste mohly rozšířit o popis co je ve videu, Ať z toho také mají něco i slepý 🙂 Na nás se nějak stále zapomíná
Perfektní, ano jsem pro více takových témat. Škoda že NASA o tom více neinformuje. Díky za článek
Rozhodně je potřeba psát i takovéto články, bez techniky a to I té podpůrné se vyspělá kosmonautika dělat nedá! A ani bych neříkal, že je to nějak předčasné. Když to E. Muskovy vyjde, tak 2022 chce na Mars a jeho lodě si tam mají vyrobit palivo a vrátit se na Zemi…
Těší mne, že Vás článek zaujal.
Parada, NASA vyvija kombajn, ESA ma/bude mat tlaciaren, este aby sa pridali Rusi, Cinania, India a SpX a BO im to bude vynasat na Mesiac.
Vynikajuca informacia, dakujem.
Taky děkuji za info. Kolonizační puzzle se pěkně skládá:-)
Rádo se stalo. 🙂
Kolonizační puzzle se pěkně skládá, ale pořád mi tam chybí odolné průzkumné vozítko s rychlostí v km/h a ne v km/rok. A mobilní vrtací souprava. A teprve potom „důlní“ robot a „továrna“ na palivo..
Ale lepší takhle než nic.
Všechno bude časem. Zatím toho o Marsu víme moc málo a tak je to pomalé tempo logické, vždyť každý kámen nám může prozradit něco, co zatím nevíme.
Více info například zde:
https://technology.nasa.gov/patent/KSC-TOPS-7
http://www.nasa.gov/topics/technology/features/RASSOR.html
Díky za odkazy!
Takových to článků víc a víc, vždyť kosmonautika není jen o lodích, ale taky vývoji a zkoušení nových technologií. Takových článků víc a víc 🙂
Díky, budu se snažit na to pamatovat. Jak jsem už psal, v úvodu mne zaskočilo několik nízkých hodnocení, ale teď už je to bohatě vynahrazeno.
Zajímavé to rozhodně je. Díky za článek. Doufám, že nebude o takové technice poslední.
Rádo se stalo. pokud se zase něco objeví, rád o tom budu já, nebo někdo z kolegů informovat.