sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

AKTUALIZOVÁNO: Cygnus opustil ISS

Celých 72 dní setrvávala u ISS zásobovací loď Cygnus pojmenovaná SS Deke Slayton II. Dnes dopoledne našeho času ji uchopí staniční robotická paže ovládaná Timem Koprou a o půl druhé odpoledne by mělo dojít k uvolnění lodi. Ta se následně vzdálí od ISS a v sobotu shoří v atmosféře nad Tichým oceánem, kde nikoho neohrozí. Na stanici v prosince doručila 3 350 kilogramů zásob a vědeckých experimentů, nyní je naplněna odpadky a nepotřebným materiálem. V tomto článku jste měli možnost celý manévr sledovat v živém vysílání. Nyní jsme do článku vložili záznam z oddělení lodi od staniční paže.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://www.24liveblog.com/show?img=//cdn2.24live.co/images/2016/02/19/1455862596493714.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Víťa
Víťa
9 let před

Pěkné… Díky!

spodní voda
spodní voda
9 let před

Směr odpoutání od ISS:

– dosud jsem žil v představě, že Cygnus, obecně cokoliv zahozeného z ISS musí zpomalit a tedy snížit dráhu, zbrzdit o atmosféru a poslušně shořet.

– proč byl tedy Cygnus vypuštěn proti směru otáčení zeměkoule a ještě motorem obráceně. Proč ho ruka nevypustila po směru otáčení a motorem napřed, aby se nemusel otáčet k brzdícímu zážehu.

Co na tom chápu špatně, dík.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  spodní voda

První myšlenka je správně – když chce něco shořet v atmosféře, musí to zpomalit. U druhého je ale potřeba si uvědomit, že otáčecí manévr není nic složitého, takže to loď klidně bez problémů absolvuje.

Ondr
Ondr
9 let před

Zdravím, díky za záznam. Mohu se optat?(omlouvám se za hloupý dotaz, ale zajímá mě to) Důvod odpoutání Cygnusu je příprava na nastávající přílet posádky k ISS? děkuji za odpověd.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Ondr

Hezký den, rádo se stalo.
Žádný dotaz není hloupý, jsou jen hloupé odpovědi. 🙂 Loď se odpoutala protože už u stanice není potřeba – vynosily se z ní potřebné věci, naložil se do ní odpad, tak není důvod, proč by měla být dále u stanice. Navíc již brzy by její místo mohla zaujmout jiná zásobovací loď. Pilotované posádky ale létají v lodích Sojuz. Ty se připojují na jiné dokovací uzly – na ruské části stanice.

Pokud by Vás ještě cokoliv zajímalo, napište, rádi Vám odpovíme.

Ondr
Ondr
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Děkuji Vám za upřesnění informací, ano vím že astronauté létají sojuzy, jen jsem si myslel že právě cygnus uvolňuje místo pro nadokování sojuzu.(Nevěděl jsem, že zásobovací lodě létají k jiným dokovacím uzlům, než zásobovací.) Ještě jednou díky. 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Ondr

Rádo se stalo. Ruská část stanice používá dokovací uzly, na které se připojují ruské lodě Sojuz a zásobovací Progressy. V minulých letech se sem připojovala také evropské loď ATV. Americká část stanice disponuje jiným typem dokovacích uzlů, na které se připojují lodě HTV, Cygnus a Dragon. A abychom měli sbírku kompletní, tak pak je na stanici ještě jeden typ uzlu – na americké straně se k němu připojoval raketoplán a v budoucnu (po připojení speciálního adaptéru se k němu budu připojovat pilotované lodě Crew Dragon od SpaceX a Starliner od Boeingu.

Ondr
Ondr
9 let před
Odpověď  Ondr

Děkuji za vyčerpávající odpověď.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Ondr

Rádo se stalo. Kdykoliv Vás bude něco zajímat, napište. 😉

Víťa
Víťa
9 let před

Nepočítá se v budoucnosti s unifikací dokovacích uzlů? Nemyslím samozřejmě stávající na ISS.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Víťa

Jelikož je nástupce ISS ještě hodně daleko, tak se takovéhle detaily neřeší. Zatím ani nevíme, kde přesně (na jaké oběžné dráze) by měl jednou vzniknout. 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.