sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Curiosity: Jak šel čas

Curiosity sluneční hodiny během času. Zdroj: NASA

Následující článek je věnován pěkné animaci změn, které byly zaznamenány v okolí slunečních hodin na palubě Curiosity. Ano těch hodin, nebo chcete-li, toho kalibračního terčíku, který vám byl zamlčen v našem posledním článku o dvanáctiletém výročí Opportunity. Zkrátka když se daří, tak si najde cestu na světlo světa i takový šotek a ne a ne se jej zbavit. Dnešní krátký článek je tedy zároveň omluvou našim čtenářům, že jsme je uvedli v omyl, neboť Curiosity tento kalibrační terčík má, podobně jako jej najdeme na Opportunity, ale také poděkováním za toleranci podobných omylů. Mimochodem, toho prachu se za ty roky usadilo celkem dost, že?

První obrázek se zaměřil na zmiňovaný kalibrační terčík v podobě slunečních hodin. Druhá animace vznikla také nedávno (pro zobrazení klikněte na odkaz, níže je pro úsporu pouze statický obrázek) a je neméně poutavá, protože na ní vidíme celého robota na jednotlivých selfie portrétech za celou dobu mise. Curiosity přistála v srpnu 2012 a první autoportrét pořídila v solu 84 v lokalitě Rocknest. Od té doby se podobné snímky pořizují při příležitostech vrtání hornin, ale výjimečně i jindy, jako například naposledy u tmavé vysoké duny Namib. Poslední pořízenou fotografii jsme měli možnost prohlížet v 360° panoramatu.

Ukládání prachu na povrchu Curiosity. Zdroj: NASA/JPL/MSSS/Thomas Appéré
Ukládání prachu na povrchu Curiosity. Zdroj: NASA/JPL/MSSS/Thomas Appéré

Pokud jde o aktuální dění, Curiosity kontroluje pomocí kamer na stěžni stav přístroje CHIMRA na robotické paži. Různé animované snímky ukazují testy přístroje a jakmile budou dokončeny, dá se předpokládat návrat paže zpět k běžnému provozu.

Zdroje informací:
http://www.unmannedspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=38882
https://c2.staticflickr.com/2/1612/24729503745_4b9065f99d_o.gif

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
milo
milo
9 let před

Toto curiosity je moj chlapak. Chudak raz sa zahrabal potom sa vyhrabal. Raz sa zasekne hento potom tamto a chlapak ide dalej. Mam 3 dokumenty o tychto robotoch nikdy sa mi neokukaju. Kracat po susednej planete, este neaky cas a bude nasa.

xy
xy
9 let před

Ono to sem nepatří ale v rubrice živě a česky je 12.2 to už bylo a kliku na odkaz tam je 15.2 celý pátek sem hledal proč to neletí

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  xy

Omlouvám se za neaktualizaci daného okna. Nyní je to již opraveno. Startovat by se mohlo v pondělí. uvidíme, zda nepřijde další odklad.

Racek
Racek
9 let před

Spolehlivost (a výkony) amerických automatů je opravdu neuvěřitelná, až to dělá problémy kapacitě celé logistiky kolem nich. Fakt tohle umí.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Racek

To máte naprostou pravdu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.