sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Curiosity: Jak šel čas

Curiosity sluneční hodiny během času. Zdroj: NASA

Následující článek je věnován pěkné animaci změn, které byly zaznamenány v okolí slunečních hodin na palubě Curiosity. Ano těch hodin, nebo chcete-li, toho kalibračního terčíku, který vám byl zamlčen v našem posledním článku o dvanáctiletém výročí Opportunity. Zkrátka když se daří, tak si najde cestu na světlo světa i takový šotek a ne a ne se jej zbavit. Dnešní krátký článek je tedy zároveň omluvou našim čtenářům, že jsme je uvedli v omyl, neboť Curiosity tento kalibrační terčík má, podobně jako jej najdeme na Opportunity, ale také poděkováním za toleranci podobných omylů. Mimochodem, toho prachu se za ty roky usadilo celkem dost, že?

První obrázek se zaměřil na zmiňovaný kalibrační terčík v podobě slunečních hodin. Druhá animace vznikla také nedávno (pro zobrazení klikněte na odkaz, níže je pro úsporu pouze statický obrázek) a je neméně poutavá, protože na ní vidíme celého robota na jednotlivých selfie portrétech za celou dobu mise. Curiosity přistála v srpnu 2012 a první autoportrét pořídila v solu 84 v lokalitě Rocknest. Od té doby se podobné snímky pořizují při příležitostech vrtání hornin, ale výjimečně i jindy, jako například naposledy u tmavé vysoké duny Namib. Poslední pořízenou fotografii jsme měli možnost prohlížet v 360° panoramatu.

Ukládání prachu na povrchu Curiosity. Zdroj: NASA/JPL/MSSS/Thomas Appéré
Ukládání prachu na povrchu Curiosity. Zdroj: NASA/JPL/MSSS/Thomas Appéré

Pokud jde o aktuální dění, Curiosity kontroluje pomocí kamer na stěžni stav přístroje CHIMRA na robotické paži. Různé animované snímky ukazují testy přístroje a jakmile budou dokončeny, dá se předpokládat návrat paže zpět k běžnému provozu.

Zdroje informací:
http://www.unmannedspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=38882
https://c2.staticflickr.com/2/1612/24729503745_4b9065f99d_o.gif

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
milo
milo
8 let před

Toto curiosity je moj chlapak. Chudak raz sa zahrabal potom sa vyhrabal. Raz sa zasekne hento potom tamto a chlapak ide dalej. Mam 3 dokumenty o tychto robotoch nikdy sa mi neokukaju. Kracat po susednej planete, este neaky cas a bude nasa.

xy
xy
8 let před

Ono to sem nepatří ale v rubrice živě a česky je 12.2 to už bylo a kliku na odkaz tam je 15.2 celý pátek sem hledal proč to neletí

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  xy

Omlouvám se za neaktualizaci daného okna. Nyní je to již opraveno. Startovat by se mohlo v pondělí. uvidíme, zda nepřijde další odklad.

Racek
Racek
8 let před

Spolehlivost (a výkony) amerických automatů je opravdu neuvěřitelná, až to dělá problémy kapacitě celé logistiky kolem nich. Fakt tohle umí.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Racek

To máte naprostou pravdu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.