sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Neo Space Group

Saúdskoarabská společnost Neo Space Group (NSG) podporovaná suverénním investičním fondem se snaží pronajmout kapacitu na více oběžných drahách, aby posílila své postavení na družicovém trhu, dříve než bude vlastnit a provozovat svou vlastní konstelaci.

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

15 let nonstop obydlená stanice

Včera tomu bylo už 15 let od chvíle, kdy u zárodku ISS zakotvila kosmická loď Sojuz TM-31. Na vznikající stanici přivezla jednoho Američana – Williama Shepherda a dva Rusy – Sergeje Krikaljova a Jurije Gidzenka. Na první pohled nic neobvyklého, vždyť takových Sojuzů za historii ISS už bylo … jenže tenhle přílet znamenal začátek nonstop přítomnosti lidského pokolení ve vesmíru. Už je to více než 15 let – Mezinárodní vesmírná stanice se rozrostla do mnohem větší velikosti a stala se nejdéle nonstop obývaným místem mimo zemský povrch. Věděli jste třeba, že za tu dobu posádky nafotily více než 2,7 milionu snímků? Pojďme si teď v krátké do češtiny přeložené infografice z dílny NASA připomenout alespoň v nejzákladnějších bodech její hlavní přínos.

Infografika k 15 letům nonstop obydlenosti ISS.
Infografika k 15 letům nonstop obydlenosti ISS.
Zdroj: http://www.nasa.gov/
Překlad: Autor

Plné rozlišení zde (obrázek se otevře na nové záložce).

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasaspaceflight.com/…/11/2015-11-02-033221-350×250.jpg
http://www.nasa.gov/…/image/15th_anniversary_infographic_20151030.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Rubrika:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
zvejkal
zvejkal
8 let před

Skvele, gratulujem.
Okrem ineho, je to SYMBOL moznosti ludskej spoluprace bez ohladu na debilne politicke hry a umelo zivenu nenavist medzi narodmi.
Tesi ma, ze take nieco ako ISS existuje a kym bude, tak je nadej, ze na tejto planete spejeme k niecomu zmysluplnemu…. ehm.

Som sa trochu nechal uniest 🙂

vedator
vedator
8 let před
Odpovědět  zvejkal

Ono tych 15 rokov je aj dovod na vyronenie slzy stastia. ISS je samozrejme majestatny majak ludskosti a medzinarodnej spoluprace a patri uznanie a vdaka kazdemu, kto sa o nu zasluzil. neostava nic ine, nez popriat este niekolko rokov vydrze, malo skratov, mikrometeoritov, nezdarov ale hlavne spravne rozhodnutia od direktorov.

Thelvyn
Thelvyn
8 let před

jenže tenhle přílet znamenal začátek nonstop přítomnosti lidského pokolení ve vesmíru.

Nebol nahodov uz MIR „nonstop“ obyvany ?

edemski
edemski
8 let před
Odpovědět  Thelvyn

Nebyl nonstop obývaný…

maro
maro
8 let před
Odpovědět  Thelvyn

Od roku 1988 až do roku 2000, , tedy 12 let, byl nonstop obývaný (nová posádka přiletěla dřív než stará odletěla). Výjimkou bylo jen 5 měsíců v roce 1989, kdy se spozdila výroba přístrojů pro experimenty.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mir

Vlastimil Svoboda
Vlastimil Svoboda
8 let před

Mně se zase líbí, že v NASA použili pro srovnání naši Olomouc a Liberec.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  Vlastimil Svoboda

Zase až tak dobře naši republiku neznají. V originále byla tuším šestina státu Vermont, což by našinci nic nereklo. Proto jsem se rozhodl k tomu, že při překladu použiju něco známějšího. 😉

[ultimatemember form_id="169357"]
[ultimatemember form_id="169356"]
https://kosmonautix.cz/2015/11/03/15-let-nonstop-obydlena-stanice/