sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Indický příspěvek ke krásným snímkům Marsu

Tharsis a Valles Marineris z MOM. Zdroj: ISRO

Jestliže o misi Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) americké NASA lze říci, že i po deseti letech od startu (12. 8. 2005) je největším producentem dat od Marsu a posílá více než polovinu všech dat od marsovských misí, neznamená to, že by ostatní chtěly stát v ústraní. Také indická vesmírná agentura ISRO publikovala krásné snímky Marsu pořízené její družicí Mangalyaan, známou též pod zkratkou Mars Orbiter Mission (MOM). Podívejme se na detail Valles Marineris i na kráter, ve kterém přistála Curiosity.

Ačkoli úvodní snímek není nejnovějšího data, neztrácí nic na své kráse. Zobrazuje klasický pohled na Mars se světlými oblaky a ledem v oblasti pólu a dále sopečnou oblastí Tharsis vlevo a údolím Valles Marineris vpravo. To jsou přesně ty útvary, které fascinují nejednoho nadšence astronomie. Olympus Mons je největší sopkou Sluneční soustavy, s výškou 24 km nepřestává udivovat. Je tak velký, že jej nejlepší amatéři dokážou zachytit fotograficky ze Země. Podobně Údolí Marinerů je útvar zachytitelný fotograficky přes dalekohled, ale mnohem lépe vynikne až z kosmické sondy. Také Mangalyyan nám podává krásné svědectví o dávných silách, které musely tvořit tuto až 7 km hlubokou, 200 km širokou a 4000 km dlouhou trhlinu na tváři Rudé planety.

Valles Marineris. ISRO/MOM
Valles Marineris. ISRO/MOM

Další snímek však ukazuje, že kromě přehledových obrázků umí indický orbiter i pěkné detailní záběry povrchu. A navíc ve 3D. Na obrázku vidíme údolí Ophir Chasma, které severním výběžkem nejširší střední části Valles Marineris. Fascinující trojrozměrné pohledy dávají i tak jen stěží představu několik kilometrů vysokých srázů…

Ophir Chasma. ISRO/MOM
Ophir Chasma. ISRO/MOM

Také Indové museli počkat, až se Mars vynoří z blízkosti Slunce (konjunkce nastala 14. června 2015). Snímek Ophir Chasma vznikl 19. července z výšky 1857 km a má rozlišení 96 metrů na pixel. V údolí, které je asi 317 km dlouhé, lze pozorovat mnoho vrstev materiálu a dno je pokryto jejich nánosy.

Ophir Chasma 3D. ISRO/MOM
Ophir Chasma 3D. ISRO/MOM

Další snímek nám ukazuje mimo jiné kráter Gale, známý jako místo přistání vozítka Curiosity. Dobře patrné jsou tmavé duny obepínající středovou horu Aeolis Mons. Snímek byl pořízen z výšky 9004 km.

Kráter Gale. ISRO/MOM
Kráter Gale. ISRO/MOM

Mangalyaan je první indickou sondou zkoumající Sluneční soustavu. Startovala 5. listopadu 2013 a na oběžné dráze planety se usadila 24. září 2014. Kolem Marsu nyní obíhá po protáhlé eliptické dráze s nejbližším bodem k povrchu 421 km a nejvzdálenějším  kolem 76 000 km. Oběh jí trvá asi 72 hodin (3,2 dne na Zemi).

V současné době, započteme-li i čerstvý přírůstek NASA, sondu MAVEN, obíhá Mars 5 funkčních umělých družic (tedy s MRO, Mars Odyssey, Mars Express) a k tomu na povrchu pracují dvě aktivní vozítka (Opportunity a Curiosity).

Mangalyaan je podobně jako MAVEN zaměřena především na atmosféru Marsu, ale snímky jsou také krásným produktem této mise, to jí nelze upřít. Základní průzkum měl trvat 6 měsíců. Mezitím byla díky dobrému stavu sondy mise prodloužena o dalších šest měsíců.

Zdroj informací: 
http://www.universetoday.com/

Zdroje obrázků:
http://i2.wp.com/www.universetoday.com/wp-content/uploads/2014/10/1782270_1563749187181771_670497199779229848_o.jpg
http://i1.wp.com/www.universetoday.com/wp-content/uploads/2015/06/valles-marineris-1.jpg
http://i2.wp.com/www.universetoday.com/wp-content/uploads/2015/08/ophir-chasma-2.jpg
http://i0.wp.com/www.universetoday.com/wp-content/uploads/2015/08/gale-crater-1.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Snoopy
Snoopy
9 let před
Odpověď  Martin Gembec

Mi to povídej… 😉 Tady pomůže jen „Víc očí víc vidí“

Jaroslav.Alois
Jaroslav.Alois
9 let před

Je to obrovský úspěch Indů, zejména když Rusové, Japonci i Číňané nemají u Marsu nic, resp. jejich snahy byly marné.

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před
Odpověď  Jaroslav.Alois

Číñanů bych se zastal. Jsou v tom zcela nevinně. Jen vsadili na špatného koně. Nulový výsledek jejich pokusu o Mars se snad ani nedá neúspěchem nazvat. Zato jejich měsíční program zatím vychází moc pěkně. K tomu navíc přihodili průlet 3 km od Toutatisu.

Racek
Racek
9 let před

No, tahle mise je kompletně indická, tedy raketa, sonda i unikátní způsob navedení k Marsu. Je to samozřejmě obrovský úspěch Indů, ukazující schopnost rodící se supervelmoci a předmět národní hrdosti. A to je u nich, stejně jak u Číňanů, velmi důležité. U číňanů zřejmě rozhodlo to, že náskok USA ve výzkumu Marsu je už obrovský a mise by kromě dílčích poznatků nic nepřinesla, takže raději se soustředila na opuštěný Měsíc. Ovšem, Číňané postupují krok za krokem a uvidíme. Konec konců, i pro Indy to byl spíše technologický demonstrátor a doufám, že je to povzbudí do dalšího dobrodružství.

gg
gg
9 let před
Odpověď  Racek

No, „kompletně“…raketa má motor „vobšlehlý“ z Ariane 1-4. 😉

Evžen111
Evžen111
9 let před

A sonda stále funguje a předává data.
E

maro
maro
9 let před
Odpověď  Jaroslav.Alois

Tak zase na druhou stranu zase ti Japonci mají svůj modul na ISS a umí tam vozit náklady. Zrovna teď tam zase poletí.

Matouš Klugar
Matouš Klugar
9 let před

Hned na první fotce mě první napadlo, že vidím komín a následně kouř unášený ve větru, drobný problém je, že by ten komín musel mít asi 20km v průměru 😀
Hezký článek, díky

Martin Gembec
Martin Gembec
9 let před
Odpověď  Matouš Klugar

Jo s tím komínem a Valles jako kouř je to dobrý postřeh, to pobavilo 🙂

vedator
vedator
9 let před

Na to, ze MOM je len testovaci kusok, prinasa uctyhodne skutocnosti-od vedeckych, technologickych az po komercne. Rad by som indov videl spolupracovat s cinanmi na dobyvani Mesiaca, hoci to je utopia.

gg
gg
9 let před

Konspirační teoretici budou mít zase co zapít – už i Indie se připojila na seznam zemí konspirujících s Američany k utajení jejich vesmírných lží. 😀

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.