sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Anduril

Společnost Anduril získala zakázku od U.S. Space Force za 99,7 milionů dolarů na modernizaci Space Surveillance Network (SSN), využívající umělou inteligenci ke zvýšení povědomí o vesmírné doméně a detekci hrozeb.

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 14. díl (16. 12. – 22. 12. 2012)

Gravitační mapa Měsíce

V předvánočním díle Kosmotýdeníku si shrneme misi dvou měsíčních sond Ebb a Flow, které až donedávna obíhaly Měsíc. Tato mise byla pojmenována GRAIL. V pondělí však sondy řízeně dopadly na lunární povrch a byly zničeny.  19. prosince k Mezinárodní vesmírné stanici odstartovala tříčlenná posádka, konkrétně Roman Romaněnko, Thomas Marshburn a Christopher Hadfield . Ke stanici se připojili o dva dny později a doplnili tak Expedici 34. NASA se připravuje na premiérový let kosmické lodě Orion, který má přijít v roce 2014. Ve čtvrtek provedla kosmická agentura test padáků.

Sondy Ebb a Flow na oběžné dráze Měsíce
Sondy Ebb a Flow na oběžné dráze Měsíce
Zdroj: http://photos.state.gov/

Ukončení mise GRAIL

Mise, která začala na začátku tohoto roku je u konce. Dvě sondy Ebb a Flow narazily na povrch Měsíce rychlostí 1,7 km/s. Mise byla ukončena, jelikož sondám už nezbývalo mnoho paliva a pokud by zůstaly na oběžné dráze, stalo by se z nich pouze kosmické smetí. Úkolem mise GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory) bylo získat data o gravitačním poli našeho kosmického souseda. Vytvořením nové gravitační mapy Měsíce se můžeme dozvědět více o nitru a historii našeho přirozeného satelitu.
Sondy byly vybaveny velice moderními zařízeními a mnoha vědeckými přístroji. Vědci však nemohli přesně říci, kolik paliva v nádrži sondy ještě zbylo. Zážeh tedy trval tak dlouho, dokud tryska nespotřebovala všechno palivo. Tímto se zjistí, kolik paliva ještě zbylo a dají se lépe a efektivněji plánovat budoucí mise. Sondy dopadly na horu u kráteru Goldschmidt, která se nachází na severní polokouli Měsíce.

Start ruské rakety Sojuz
Start ruské rakety Sojuz
Zdroj: http://farm9.staticflickr.com

Doprava nové posádky na ISS
Ruská loď Sojuz dopravila tři astronauty na oběžnou dráhu Země a v pátek se spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí. Na palubě kosmické lodi jsou tři lidé, Roman Romaňenko, Thomas Marshburn a Christopher Hadfield. Start proběhnul bez jediného problému, trio se na orbitě ocitlo za necelých devět minut po startu. Astronauti na palubě vesmírné stanice stráví pět měsíců. Čeká je několik zajímavých úkolů, jako je vyložení dvou ruských nákladních lodí Progress a evropské ATV-4.
V plánu jsou dva výstupy do volného kosmu, během nichž umístí vědecké přístroje a novou anténu. Mezi jejich úkoly patří i plnění vědeckého programu. Jen jeho ruská část obsahuje 37 experimentů, z nichž některé se budou provádět poprvé.

Test padáku lodě Orion

Přípravy na první let lodě Orion jsou v plném proudu. NASA má za sebou poslední ze série testů padáků. Test potvrdil, že loď je schopná v pořádku přistát, pokud se jeden ze dvou padáku neotevře. Kosmická loď Orion by měla poslat astronauty na Měsíc a možná i na Mars. Jeden z nejdůležitějších úkolů lodě je dostat astronauty v pořádku na Zem. Když se loď bude vracet z takto dalekých koutů naší Sluneční soustavy, bude procházet atmosférou rychlostí okolo 32 tisíc kilometrů za hodinu.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/mission_pages/grail/overview/index.html
http://www.livingfuture.cz/clanek.php?articleID=10984
http://www.astro.cz/clanek/5531
http://www.ceskenoviny.cz/svet/zpravy/rusky-sojuz-dopravil-k-iss-novou-triclennou-posadku/881161&id_seznam

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/images/content/711375main_grail20121205_4x3_946-710.jpg
http://photos.state.gov/libraries/amgov/3234/week_4/03282012_pia13966-640_600.jpg
http://farm9.staticflickr.com/8357/8287004401_02c718e779_z.jpg

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.